VID: Pirmo reizi ieņēmumi no akcīzes nodokļa pārsnieguši vienu miljardu eiro

FOTO: Ieva Čīka/LETA

Šogad pirmo reizi Latvijas vēsturē ieņēmumi no akcīzes nodokļa pārsnieguši vienu miljardu eiro, liecina Valsts ieņēmumu dienesta (VID) dati.

Šā gada 19. decembrī akcīzes nodoklī bija iekasēti jau 1,025 miljardi eiro.

Šī summa veido aptuveni desmito daļu no valsts kopbudžeta, un VID prognoze liecina, ka tā varētu vēl palielināties.

3

Dienestā skaidroja, ka akcīzes nodokļa ieņēmumu kāpums nav saistīts tikai ar akcīzes nodokļa likmju celšanu, bet arī ar akcīzes preču legālā tirgus palielināšanos, kas, savukārt, liecina par optimālu akcīzes nodokļa politiku valstī.

Akcīzes nodokļa kopējie ieņēmumi 2014. gadā bija 748,6 miljoni eiro, 2015. gadā - 796,3 miljoni eiro, 2016. gadā - 861 miljons eiro, bet 2017. gadā - 907 miljoni eiro.

Šī gada 11 mēnešos nedaudz vairāk nekā pusi - 52% - no kopējās akcīzes nodokļa ieņēmumu summas veido ieņēmumi par naftas produktiem, 24% - ieņēmumi par alkoholiskajiem dzērieniem un alu, bet 20% - par tabakas izstrādājumiem.

3

"Šogad kopējais darbs VID ar sadarbības partneriem - uzņēmējiem - ir vainagojies ar izciliem rezultātiem - ieņēmumi no akcīzes nodokļa pārsnieguši vienu miljardu eiro, vienlaikus arī tapuši vairāki grozījumi normatīvajos aktos, kas nosaka ne tikai stingrākus ierobežojumus ēnu ekonomikas apkarošanas virzienā, bet arī būtiski mazina administratīvo slogu godīgajiem uzņēmējiem," skaidroja VID Akcīzes preču aprites daļas vadītāja Baiba Šmite-Roķe.

VID skaidroja, ka nodokļu ieņēmumu kāpumu veicina prognozējama akcīzes nodokļa politika - jau pirms trim gadiem likumā "Par akcīzes nodokli" tika nostiprināts pakāpenisks akcīzes nodokļa likmju kāpums, samērojot to gan ar iedzīvotāju pirktspēju, gan valsts uzņēmējdarbības attīstības iespējām.

3

"Vērtējot akcīzes nodokļa likmju lielumu, jāpatur prātā, ka šī nodokļa mērķis ir ne tikai papildināt valsts budžetu, lai iegūtu līdzekļus ārstu, skolotāju un policistu algām, bet arī mazināt cilvēka veselībai (alkohola, tabakas) un apkārtējai videi kaitīgu vielu (naftas produktu) patēriņu," atgādināja VID.

Kamēr Latvijas kaimiņvalstīs akcīzes nodokļa ieņēmumi samazinās, Latvijā tie būtiski palielinās, uzsvēra VID. Šogad, salīdzinot ar pagājušo gadu, akcīzes nodokļa ieņēmumi no alkohola tirdzniecības ir palielinājušies - 2018. gada 11 mēnešos iekasēts par 45,8 miljoniem eiro vairāk nekā 2017. gadā.

VID atzīst, ka aptuveni 30 miljonus eiro no tiem veido ieņēmumi no tā alkohola, ko Latvijā iegādājās ziemeļu kaimiņi, jo, piemēram, Igaunijā akcīzes nodoklis stiprajam alkoholam ir 1,5 reizes lielāks nekā Latvijā.

3

Neskatoties uz regulāru akcīzes nodokļa likmes paaugstināšanu, šī gada 11 mēnešos, salīdzinot ar atbilstošu periodu pērn, par 15,9 miljoniem eiro ir palielinājušies arī ieņēmumi no cigarešu un tabakas tirdzniecības. Lai gan smēķētāju īpatsvars iedzīvotāju vidū samazinās, legālais cigarešu tirgus ir stabils - tas liecina par veiksmīgu valsts uzraudzības iestāžu darbu cīņā ar ēnu ekonomiku, norādīja VID.

Savukārt akcīzes nodokļa ieņēmumos par naftas produktu tirdzniecību šī gada 11 mēnešos, salīdzinot ar pērno gadu, jau bija iekasēts par 12,9 miljoniem eiro vairāk nekā visā 2017. gadā kopumā. VID atzīmēja, ka 2019. gadā akcīzes likmju celšana naftas produktiem nav paredzēta.

Uz augšu
Back