Dermatologam prieks - turpmāk solāriju apmeklēt varēs tikai pilngadīgie

Solārijs.

FOTO: www.flickr.com/stan

Turpmāk kosmētiskā iedeguma pakalpojumu drīkstēs sniegt tikai pilngadīgām personām, paredz valdības pieņemtās higiēnas prasības kosmētiskā iedeguma pakalpojuma sniegšanai.

Šāds nosacījums ieviests arī Francijā, Spānijā, Portugālē, Beļģijā, Nīderlandē, Lietuvā, Austrijā, Austrālijā, Lielbritānijā, Vācijā, Itālijā, Islandē, Norvēģijā un citās valstīs.

Turklāt pakalpojumu sniedzējiem par šī nosacījuma neievērošanu nereti tiek paredzēts arī naudas sods, piemēram, Vācijā līdz pat 50 000 eiro, norāda jauno noteikumu autore Veselības ministrija (VM).

Šobrīd noteikts, ka kosmētiskā iedeguma iegūšanas pakalpojumu var saņemt personas līdz 18 gadu vecumam, uzrādot ģimenes ārsta vai dermatologa izziņu.

Tomēr pētījums liecinot, ka tikai 19,6% no 14 līdz 18 gadu veciem skolēniem, kuri lietojuši ultravioletā starojuma iekārtas, ticis prasīts uzrādīt personu apliecinošu dokumentu.

Tāpat speciālistu pieredze liecinot, ka Latvijā nepilngadīgās personas vidēji pirmo reizi izmanto ultravioletā starojuma iekārtas 14,8 gadu vecumā, kas, Veselības ministrijas (VM) ieskatā, ir ļoti augsts rādītājs. Šī iemesla dēļ pieņemts lēmums noteikt, ka kosmētiskā iedeguma pakalpojumu sniedz tikai pilngadīgām personām.

Par izmaiņām noteikumos priecājas dermatologs Raimonds Karls.

Noteikumos iekļauts pienākums pakalpojuma sniedzējam pirms pakalpojuma sniegšanas pārliecināties par personas vecumu, nepieciešamības gadījumā, pieprasot uzrādīt personu apliecinošu dokumentu, kas saskaņā ar izmaiņām, lai saņemtu pakalpojumu būs jādara, jo pretēji - pakalpojuma sniegšanu drīkstēs atteikt.

Tāpat turpmāk kosmētiskā iedeguma pakalpojuma saņēmējiem būs jāaizpilda anketa, apliecinot savu informētību par veselības riskiem, kas saistīti ar pakalpojuma saņemšanu.

VM uzsvēra, ka Patērētāja aptaujas anketas mērķis ir nodrošināt, ka pakalpojuma sniedzējs saņem informāciju sauļošanās plāna izstrādei un vērst patērētāja uzmanību uz iespējamiem riskiem veselībai, tādējādi nodrošinot, ka patērētājs izvēlas pakalpojumu, apzinoties visus riskus. Savukārt, ja patērētājs atsakās aizpildīt minēto anketu, pakalpojuma sniedzējs ir tiesīgs atteikt pakalpojuma sniegšanu.

» VI: Viena sauļošanās solārijā melanomas risku palielina par 20%

Noteikumu mērķis ir samazināt dermatoonkoloģisko slimību provocējošo faktoru risku un nodrošināt patērētājiem iespēju saņemt higiēnas prasībām atbilstošāku pakalpojumu, novēršot pārmērīgu solāriju lietošanu, noteikt papildu prasības ultravioletā starojuma iekārtu izmantošanas pakalpojuma reklāmas saturam un noformējumam, kā arī prasību pakalpojuma sniedzēja nodarbināto personu apmācību programmas apmācībā ieviest obligātu ārstniecības personas dalību.

Lai nodrošinātu iespēju pakalpojuma sniedzējiem ieviest jaunās prasības, jaunie noteikumi stāsies spēkā šī gada 1. aprīlī.

Uz augšu