Sv, 2.10.2022.

Pret Jurašu nodota lieta kriminālvajāšanas uzsākšanai

Pret Jurašu nodota lieta kriminālvajāšanas uzsākšanai
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 18
Juris Jurašs.
Juris Jurašs. Foto: Edijs Pālens/LETA

Pret Saeimas deputātu Juri Jurašu (JKP) nodota lieta kriminālvajāšanas uzsākšanai; ja prokuratūra izlems sākt kriminālvajāšanu, tai būs jālūdz Saeimas atļauja deputātu izdot, svētdien ziņo TV3 raidījums "Nekā personīga".

Drošības policija (DP), kas nule kā pārsaukta par Valsts drošības dienestu (VDD), ir pabeigusi izmeklēšanu lietā pret Jurašu, kurā viņš tiek vainots apzinātā valsts noslēpuma izpaušanā. Lieta nosūtīta prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai.

Ja prokuratūra izlems sākt kriminālvajāšanu, tai būs jālūdz Saeimas atļauja, un, visticamāk, lielākā daļa deputātu balsotu "par", vēsta raidījums.

Pirms diviem gadiem bijušais KNAB operatīvais darbinieks Juris Jurašs žurnālistiem atklāja, ka viņam kukulī piedāvāts miljons eiro. Šobrīd prokuratūra lemj, vai pret nu jau Saeimas deputātu Jurašu sākt kriminālvajāšanu par slepenu ziņu izpaušanu. Saeimai jau nākamnedēļ var nākties balsot par viņa izdošanu kriminālvajāšanai.

2015. gada vasarā KNAB aizturēja "Latvijas dzelzceļa" vadītāju Uģi Magoni. Korupcijas apkarotāji bija pārliecināti, ka viņš bija saņēmis pusmiljonu eiro par lietotu lokomotīvju iepirkumu no Igaunijas uzņēmēja Oļega Osinovska. Operāciju vadīja Juris Jurašs. Pāris mēnešus vēlāk viņam tika piedāvāts miljonu eiro liels kukulis, lai uz Osinovski attiecinātu Krimināllikuma pantu, kas paredz maigāku sodu.

Iepriekš "Nekā personīga" vēstīja, ka piedāvājuma starpnieki bija ar Zaļo un zemnieku savienības un "Vienotības" politiķiem saistītas personas, juridisko palīdzību igauņu miljonāram sagādāja "Saskaņas" Andrejs Elksniņš.

Par kukuļa piedāvājumu Jurašs uzrakstīja ziņojumu tā laika KNAB vadītājam Jaroslavam Streļčenokam. Tomēr notikušais netika izmeklēts, un gadu vēlāk, kad jau bija prom no KNAB, Jurašs par to pasūdzējās žurnālistiem.

Prokuratūra pret Jurašu sāka kriminālprocesu par valsts noslēpuma izpaušanu. Savukārt pašu kukuļa piedāvāšanas izmeklēšanu sāka pēc Juraša izteikumiem presē - pusotru gadu pēc notikuma. Pērn rudenī šis kriminālprocess izbeigts bez rezultāta.

Citāds bijis pret Jurašu sāktā kriminālprocesa liktenis. 2017. gada vasarā prokurors Aivis Zalužinskis lēma šo kriminālprocesu izbeigt, bet virsprokurors Modris Adlers sava padotā lēmumu atcēla un nodeva DP papildu izmeklēšanai.

Pats Jurašs uzskata, ka šis ir viens no visabsurdākajiem kriminālprocesiem, kāds vispār ir ierosināts.

"Par to, ko es paziņoju sabiedrībai - ka man tika piedāvāts miljonu eiro liels kukulis, nav veikta izmeklēšana ne KNAB, ne ģenerālprokuratūrā… Par šo faktu ir uzsākts kriminālprocess, bet bija jāpaiet vēl faktiski pusotram gadam, lai kāds uzsāktu kriminālprocesu par pašu piedāvājuma faktu."

DP tagad to pabeigusi, un prokuratūrai desmit dienu laikā jāizlemj, vai sākt kriminālvajāšanu.

VDD paziņojis - tā kā kriminālprocesu pašlaik virza prokuratūra, un tas saistīts ar valsts noslēpumu, VDD no komentāriem atturēsies.

Prokuratūra apstiprina, ka lietu saņēmusi, un arī atsakās sniegt plašākus komentārus. Tomēr "Nekā personīga" zināms viens no iemesliem lietas pret Jurašu turpināšanai.

Kukuļa piedāvāšanas faktu viņš pats bija iekļāvis kādas citas izmeklēšanas materiālos, tādēļ tas izpaušanas brīdī bija slepens, un Jurašs to zinājis.

Arī prokurors Zalužinskis secināja, ka Juraša izpaustais notikums konkrētajā operatīvās izstrādes lietā netika vērtēts. Viņš arī aicināja noskaidrot, kādēļ laikus netika sākta izmeklēšana par Jurašam piedāvāto kukuli, bet arī šo jautājumu virsprokurors atcēlis.

"Likums skaidri un gaiši pasaka, ka ziņas par koruptīviem gadījumiem un amatpersonu pretlikumīgu darbību nedrīkst būt klasificētas nekādā veidā. Un šeit tieši par to ir stāsts, tā ka es ceru, ka šis process tiks prokuratūrā izbeigts. Protams, ja nebūs ģenerālprokurora Kalnmeiera spiediens," komentē Jurašs

Kriminālprocesa sākšanā viņš vaino kādu KNAB Iekšējās drošības nodaļas darbinieku, kurš esot sniedzis maldinošu informāciju, bet tā atjaunošanā - ģenerālprokurora personīgu atriebību. Savukārt savas darbības deputāts interpretē kā trauksmes celšanu par KNAB bezdarbību.

Jurašs uzskatījis par pienākumu informēt sabiedrību par ilgstošu amatpersonu bezdarbību, neizmeklējot noziegumu, nevis apzināti izpaudis valsts noslēpumu.

Ja prokurors nolems pret deputātu sākt kriminālvajāšanu, tad Ģenerālprokuratūrai būs jāvēršas Saeimā. Deputātiem būs jābalso par Juraša izdošanu kriminālvajāšanai. Visticamāk, vairums balsos "par", tostarp, Jaunās konservatīvās partijas iespējamie koalīcijas partneri, pauž raidījums "Nekā personīga"

Ja Saeima piekritīs kriminālvajāšanas uzsākšanai, tad Jurašs nevarēs piedalīties Saeimas un komisiju darbā. Ja deputāts noliks mandātu, tad viņa vietā nāks nākamā persona no JKP vēlēšanu saraksta – Ieva Akuratere. Bet tādā gadījumā viņš zaudēs iespēju atgriezties parlamentā arī tad, ja kriminālprocess vēlāk tiks izbeigts vai arī tiesa viņu attaisnos. Ir skaidrs, ka tiesas process nenoslēgsies līdz šī sasaukuma beigām.

Kukulis Magoņa lietā nav pirmais, kas Jurašam piedāvāts. Par naudas piedāvāšanu un samaksāšanu 2006. gadā tiesa divu gadu cietumsodu piesprieda kādreizējam “Rudens aptieku” tīkla īpašniekam Vladimiram Labazņikovam.

Saeimā ir vismaz trīs deputāti, pret kuriem sākti kriminālprocesi un kam tādēļ varētu tikt liegts darbs Saeimā.

Visskaļākā līdz šim ir bijusi KNAB izmeklētā lieta par nelikumīgu partijas "KPV LV" finansēšanu, kur aizdomās turēto statuss ir Artusam Kaimiņam un Atim Zakatistovam. Tomēr pirmais, par kuru Saeimai var nākties balsot, ir tieši Jurašs, vēsta raidījums "Nekā personīga".

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu