Arī drošības dienests izvērtē "Huawei" iespējamos drošības riskus

"Huawei" logo.

FOTO: Reuters / Scanpix

Valsts drošības dienesta (VDD) darbakārtībā ir jautājums par Ķīnas uzņēmuma "Huawei" ražoto tehnoloģiju iespējamiem drošības riskiem.

Aģentūra LETA specdienestam vaicāja, vai Ķīnas uzņēmuma ražoto tehnoloģiju izmantošana Latvijā rada draudus iedzīvotāju privātumam, spiegošanas un nesankcionētas informācijas iegūšanas riskus, jo šādi pieļāvumi ir izskanējuši Latvijas partnervalstīs.

VDD atbildēja, ka "minētais jautājums pašlaik ir VDD darba kārtībā".

VDD skaidroja, ka, pamatojoties uz dienesta rīcībā esošo, no partnerdienestiem saņemto un arī publiski izskanējušo informāciju, VDD sadarbībā ar citām valsts drošības iestādēm izvērtē riskus kritiskās infrastruktūras drošībai. Šis jautājums ir aktualizēts arī diskusijās ar valsts augstākajām amatpersonām.

Ņemot vērā pieaugošos kiberdrošības apdraudējumus, VDD aicina ikvienu, tai skaitā uzņēmējus, iegādājoties tehnoloģijas un informācijas tehnoloģiju (IT) risinājumus, pievērst pastiprinātu uzmanību informācijas drošības jautājumiem.

VDD nerekomendē izmantot tādu uzņēmumu ražotas tehnoloģijas, kuru reputācija ES un NATO dalībvalstīs tiek apšaubīta saistībā ar aizdomām par privātuma pārkāpumiem, publiski nepieejamas informācijas nesankcionētu iegūšanu vai valsts drošības apdraudējumu.

Vienlaikus VDD vērsa uzmanību, ka ikvienai no Latvijas drošības iestādēm ir noteikta kompetence kiberdrošības jomā.

» Drošības dienests: Ir pamats pievērst lielāku uzmanību Ķīnas aktivitātēm Latvijā

Tikmēr Aizsardzības ministrijas (AM) Militāri publisko attiecību departamenta vadītājs Kaspars Galkins aģentūrai LETA skaidroja, ka AM ir sākusi darbu pie vadlīniju izstrādes, kas noteiks valsts pārvaldes institūcijām kritērijus drošu risinājumu izstrādei un produktu izmantošanai.

Patlaban ministrija uzskata, ka būtu pāragri komentēt to iznākumu. "Bet vienlaicīgi atkārtoti norādām, ka, lai nodrošinātu drošus risinājumus, ir vajadzīga kompleksa pieeja," norādīja Galkins.

"Aizliedzot vienu izstrādājumu, bet nenodrošinot drošus pakalpojumus, kā arī drošu programmatūru, pilnīgi nekas netiek atrisināts."

Aģentūra LETA jau ziņoja, ka ASV un vairākas citas valstis ierobežojušas "Huawei" ražojumu lietošanu, galvenokārt telekomunikāciju infrastruktūrā, norādot, ka šis uzņēmums ir tuvs Ķīnas valdībai un tā ražojumi var tikt izmantoti nesankcionētai informācijas iegūšanai. "Huawei" noraida šādas apsūdzības.

Lietuvas izlūkdienesti sola drīzumā publiskot secinājumus par iespējamajiem drošības riskiem, ko varētu radīt Ķīnas uzņēmuma "Huawei" ražotais telekomunikāciju aprīkojums.

Lietuvas valdība norādījusi, ka tai pagaidām nav iemeslu noteikt ierobežojumus "Huawei" ražotā aprīkojuma izmantošanai civilām vajadzībām.

Iepazīstinot ar ikgadējo ziņojumu par draudiem nacionālajai drošībai, Lietuvas Valsts drošības departamenta (VSD) un militārā izlūkdienesta vadītāji norādīja, ka ierobežojumus "Huawei" ražojumu izmantošanai noteikušas virkne valstu, tostarp ASV, Austrālija un Polija.

Ņemot vērā starptautiskos drošības skandālus ar Ķīnas tehnoloģiju ražotāju "Huawei", mobilo sakaru operators "Bite Latvija", balstoties uz veiktajām drošības pārbaudēm, pagaidām nepārtrauks pagājušajā gadā ar ražotāju noslēgto sadarbību par 5G ieviešanu operatora tīklā, aģentūrai LETA nesen pastāstīja "Bite Latvija" tehniskais direktors Gints Butens.

Redaktors iesaka