Terorakts Jaunzēlandē - apšaudēs divās mošejās nogalināti 49 cilvēki
Papildināts

Policija bloķējusi ielu netālu no mošejas, kurā norisinājusies apšaude.

FOTO: AP/Scanpix

Kraistčērčas pilsētā, Jaunzēlandē, piektdien, 15. martā, apšaudēs divās mošejās lūgšanu laikā nogalināti 40 cilvēki, paziņojusi Jaunzēlandes premjerministre Džasinda Ārderna.

Video: Apšaude Jaunzēlandē: policija arestē aizdomās turamos

Pēc viņa teiktā, saistībā ar notikušajām apšaudēm vienam cilvēkam izvirzītas apsūdzības slepkavībās un sestdien viņš stāsies Kraistčērčas tiesas priekšā.

 Foto: Kraistčērčas centra mošeja "Masjid al Noor"

FOTO: Reuters/ScanPix

Pēc viņas teiktā, notikušo var raksturot tikai kā teroraktu, kurš ticis labi izplānots.

Austrālijas premjerministrs Skots Morisons paziņoja, ka šāvējs vienā no mošejām bijis labējā spārna ekstrēmists ar Austrālijas pilsonību.

Pēc viņa teiktā, apšaudi Kraistčērčā veicis "ekstrēmists, labējā spārna vardarbīgs terorists", kurš dzimis Austrālijā. Viņš atteicās sniegt sīkākas detaļas, norādot, ka izmeklēšanu vada Jaunzēlandes varasiestādes.

Ārderna notikušo raksturoja kā "vienu no Jaunzēlandes drūmākajām dienām".

"Ir skaidrs, ka šī ir viena no Jaunzēlandes drūmākajām dienām," premjere sacīja žurnālistiem. "Skaidrs - tas, kas notika šeit, ir ārkārtēja un bezprecedenta vardarbība."

Kā pavēstīja Ārderna, "Masjid al Noor" mošejā nogalināti 30 cilvēki, bet Linvidas rajona mošejā - vēl desmit.

Ārderna pavēstīja, ka aizturētie aizdomās turamie nav bijuši drošības dienestu novērojamo cilvēku sarakstos.

Vairāk nekā 20 cilvēki guvuši nopietnus ievainojumus.Viena apšaude notikusi Kraistčērčas centra mošejā "Masjid al Noor", bet otra - Kraistčērčas Linvudas rajona mošejā.

Policija aizturējusi četrus aizdomās turamos - trīs vīriešus un vienu sievieti, pavēstīja policijas komisārs Maiks Bušs.

Foto: Apšaude mošejās Jaunzēlandē

"Pie transporta līdzekļiem, kas tika apturēti, bija piestiprināti vairāki pašdarināti spridzekļi," sacīja Bušs. Par uzbrucēju motīviem viņš plašākus komentārus sniegt atturējās.

Tīmeklī izplatīts šaušalīgs traģisko notikumu video, norādīja policija, mudinot saiti uz video tīmekļa vietni neizplatīt.

Tās pašas personas vārdā, kas izlikusi video, sociālajos medijos izplatīts arī galēji labējs manifests. Tā ievietotājs apgalvo, ka ir 28 gadus vecs austrālietis no strādnieku šķiras ģimenes. Izliktajā video no pirmās personas skata punkta redzams, kā viņš piebrauc pie vienas mošejas, ieiet tajā un sāk apšaut cilvēkus.

Viņš arī uzņēmies atbildību par apšaudi, paziņojot, ka ieradies Jaunzēlandē ar vienu mērķi - lai izplānotu un trenētos uzbrukumam.

Austrālijas policija identificējusi šāvēju - tas ir 28 gadus vecs Austrālijas pilsonis Brentons Tarants.

Sakarā ar notikušo Jaunzēlandē drošības draudu līmenis paaugstināts līdz "augstam".

Aktuālākās ziņas