"Turpināšu braukt!" Sirmgalve notriec gājējus, aizbrauc prom un vainu neatzīst
Tiesu zemniece atstāja savā auto

Gājēju pāreja; ilustratīvs foto.

FOTO: LETA

"Es braucu un turpināšu braukt!" Tā, uzskatot tiesas piespriesto nosacīto trīs gadus ilgo cietumsodu par nepamatotu, tiesas sēdē vēstīja 83 gadus vecā Gudenieku pagasta zemniece, kura uz neregulējamas gājēju pārejas uzbrauca 80 gadus vecai kuldīdzniecei un vēl kādam vīrietim, vēsta "Latvijas Avīze".

2018. gada 12. jūnijā Kuldīgā ceļu satiksmes negadījumu izraisījusī sieviete, kura plašāk zināma kā zemniece Emīlija Kolna - sklandraušu cepēja, par kuru arī plašsaziņas līdzekļos publicēti stāsti par suitu sievas īpašajām receptēm. 

Laikraksts "Latvijas Avīze" apraksta tiesas sēdi, kurā izskatīta Kolnas lieta, kā tādu notikumu, ko piedzīvot varot reti.

"Reti gadās tādas tiesas sēdes, kuras, neskatoties uz reāli notikušā dramatismu, var vērot kā izrādi ar aizrautīgiem monologiem, visu veidu emociju uzplaiksnījumiem, ar amizantu prologu, kad ar nokavēšanos tiesas zālē iebrāžas pati apsūdzētā ar vārdiem: "Es jums tūlīt visu paskaidrošu!", un epilogu ar policijas pakaļdzīšanos," tiesas sēdi raksturo "Latvijas Avīze". 

74

Tiesas sēdē sieviete neesot atzinusi sevi par vainīgu, apgalvojusi, ka apsūdzība esot nežēlīga un "no oda uztaisīts zilonis". 

Tikmēr cietusī - pensionēta mežzine Māra - liecinājusi, ka negadījuma dienā kopā ar bijušo kolēģi gājusi no veikala un pie gājēju pārējas pārliecinājusies, ka var šķērsot ielu. Pēc tam vairs neko neatceroties, attapusies slimnīcā. 

"Mēnesi biju uz gultas," tiesā atklājusi cietusī sieviete. 

74

"Man joprojām ir traucēta gaita, reiboņi, sāp roka. (..) Nekas vairs nav kā agrāk - esmu pazaudējusi garšu, ožu, sliktāka kļuvusi dzirde un redze, bail sēsties automobiļiem pie stūres un nevaru vairs dejot," laikraksts atstāsta cietušās teikto tiesas sēdes laikā. 

Apsūdzētā Kolna iebildusi, ka esot tikai "viegli aizķērusi cietušo ar spogulīti un nogāzusi" un paudusi izbrīnu par to, "kur varēja rasties tādas traumas". 

Cietušās ceļabiedrs tiesā stāstījis: "Gāju pussolīti Mārai pa priekšu. Biju ielas vidū, kad izdzirdēju motora rēkoņu – šķiet, tā skan, kad bremzes ar gāzes pedāli sajauc. Instinktīvi pagriezos pilsētas laukuma virzienā un sajutu tādu kā tumsu, kas stumj uz priekšu," teicis vīrietis un piebildis, ka attapies uz asfalta "kādus septiņus metrus no gājēju pārejas". 

Netālu bezsamaņā gulējusi cietusī Māra. 

Vīrietis lūdzis garāmgājējus zvanīt Neatliekamajai medicīniskajai palīdzībai. Pienākusi sirma kundze un teikusi:

"Es atvainojos, es jums par to samaksāšu!" 

74

Vīrietis esot atbildējis, ka viņa "ar savu naudu varot vākties prom". Un viņa arī aizbraukusi. 

Pēc kāda laika sirmā kundze atgriezusies, bet kāds jauns cilvēks atdevis cietušās Māras brilles, kā arī paša vīrieša bankas kartes, kas līdz negadījumam atradušās viņa krūšu kabatā. Kopā ar cietušo Māru vīrietis aizvests uz slimnīcu, atteicies būt cietušais, kaut gan sāpējusi roka un kāja nākamajās dienās kļuvusi zili melna. 

Savukārt Kolna stāstījusi, ka neesot bēgusi, vien aizbraukusi pēc degvielas. "Jūs bijāt tik dusmīgs... Es taču piedāvāju palīdzēt," tiesā sacījusi apsūdzētā, piebilstot, ka vīrietis ar cietušo sievieti pie gājēju pārejas runājušies, bet viņa tikai "pieripinājusi, gandrīz apstājusies". 

"Vai tad man vajadzēja vēl pajautāt – vai jūs tūlīt iesiet pāri vai man pagaidīt?" sašutumu paudusi sieviete un skaidrojusi, ka vēlējusies aizbraukt pēc benzīna un atgriezties. 

Savukārt cietušās ceļabiedrs paudis pārliecību, ka Kolnai atgriezties esot licis negadījuma aculiecinieks.

Vīrietis tiesā pastāstījis, ka braucis pa ielu un redzējis, ka uz asfalta guļ sieviete, bet cita sieviete iekāpj auto un aizbrauc. Vīrietis sapratis, ka aizbraukusī sirmgalvee varētu būt negadījuma izraisītāja, sekojis viņai, panācis degvielas uzpildes stacijā, bet Kolna sacījusi, ka paši tikšot galā. Vīrietis uzstājis, ka jābrauc atpakaļ. Sekojis un nodevis pārkāpēju policijai. Tāpat ievērojis, ka Kolnas auto vējstikls bijis ieplīsis. 

Līdzīgu versiju kā lieciniece tiesā sniegusi arī cita autovadītāja, kas redzējusi notikušo - pēc viņas teiktā, pretimbraucošs spēkrats uz motora pārsega "uzrāvis" gājējus.

"Ļoti nobijos un aiztaisīju pat acis, jo likās, ka cilvēki man uzkritīs virsū," stāstījusi aculieciniece.

74

Apsūdzētā gan liecībām nav piekritusi. "Ar buferi vīrieti paklupināju. Izkāpu. Biju uztraukusies līdz ārprātam. Gribēju palīdzēt, bet vīrietis mani rupji padzina. Teicu, ka aizbraukšu pēc degvielas un būšu atpakaļ, lai stātos policijas priekšā kā vainīgā. Kas vēl jāpierāda? Cietušie ir veseli un no slimnīcas mājās. Es jau viņus tikai pagāzu, nevarēju tik smagas traumas nodarīt," sacījusi Kolna.

Savukārt prokurore atzīmējusi, ka Kolna vadījusi auto bez vadītāja tiesībām un bez medicīniskas izziņas, turklāt pametusi negadījuma vietu. Apsūdzētā pārmetusi, ka "tas viss safabricēts" un nav ticējusi arī tiesu medicīnas eksperta atzinumam par cietušajai nodarītajiem miesas bojājumiem. "Tos var piegudrot," bildusi apsūdzētā. 

Cietušo aizstāve paudusi, ka "apsūdzētā demonstrē tiesisko nihilismu un viņai nav nekādas nožēlas pret cietušo". 

Kolna, kurai tiesa piesprieda kopumā trīs gadu cietumsodu nosacīti ar tiesību atņemšanu uz pieciem gadiem, pēdējā vārdā savu vainu nav atzinusi un sacījusi, ka tiesas varā neesot viņu aizkavēt atkal sēsties pie sava auto stūres un doties mājās. 

"Es braucu un turpināšu braukt! Vai man zemē būtu jāielien? Nē, man ir jādzīvo un jāstrādā. Rīt braukšu pēc zālāja sēklām. Par tik mazu nodarījumu man ir spriedums kā slepkavai!" teikusi Kolna.

74

Tiesas sēdē noskaidrots, ka medicīniskā izziņa, kas autovadītājam ļautu sēsties pie stūres, Kolnai nav spēkā kopš 2008. gada. 

Pati apsūdzētā tiesā atzinusi, ka ar vienu aci gandrīz nemaz neredzot, bet visu laiku turpinot braukt, "tikai nelietīgā policija viņu vajājot".

Kā novērojis laikraksta žurnālists Artis Drēziņš, arī pēc tiesas sēdes Kolna patiešām atkal sēdusies pie sava spēkrata stūres un devusies prom...

Aktuālākās ziņas