O 19.01.2021.

Valsts veselības apdrošināšanas sistēmu plānots sakārtot līdz Jāņiem

Veselības ministrijas (VM) valsts sekretāre Daina Mūrmane-Umbraško. Ilustratīvs attēls.

FOTO: Ieva Leiniša/LETA

Veselības ministrijas (VM) valsts sekretāre Daina Mūrmane-Umbraško aģentūrai LETA atklājusi, ka nepieciešamās izmaiņas valsts veselības apdrošināšanas sistēmā jāpieņem līdz Jāņiem. Ministrija atsakās no idejas par diviem pakalpojumu groziem.

Ierēdne teica, ka patlaban ministrija kopā ar Labklājības ministriju (LM) un Finanšu ministriju (FM) strādā pie izmaiņām Veselības aprūpes finansēšanas likumā, atsakoties no idejas par diviem pakalpojumu groziem, kā arī nodrošinot, ka veselības aprūpes finansēšanā piedalās pēc iespējas lielāka sabiedrības daļa, tostarp tā sauktajos alternatīvajos nodokļu režīmos strādājošie.

» Bijusī Veselības ministre Čakša: Arī Viņķeles priekšlikums būtībā paredz divus pakalpojumu grozus

VM valsts sekretāre norādīja, ka patlaban idejiski panākta vienošanās ar LM un FM par to, ka šīs grupas tiks iekļautas veselības apdrošināšanas sistēmā.

Mūrmane-Umbraško sacīja, ka patlaban notiek aktīvs darbs ar Pasaules Veselības Organizācijas ekspertiem, tāpat notikušas diskusijas ar ministrijām, Latvijas Darba devēju konfederāciju, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru, un patlaban no organizācijām un valsts iestādēm būtisku iebildumu par plānotajām izmaiņām neesot.

Aģentūra LETA jau ziņoja, ka veselības ministres Ilzes Viņķeles (AP) priekšlikums paredz vienota veselības aprūpes pakalpojumu groza izveidi.

Lai to panāktu, plānots par vienu procentpunktu palielināt valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas alternatīvajiem nodokļu režīmiem, tostarp mikrouzņēmumiem, pašnodarbinātajiem, autoratlīdzību maksātājiem un patentu maksātājiem.

7

Pēc ministrijas aprēķiniem, iemaksu palielināšana par vienu procentpunktu veselības aprūpes budžetam sniegtu pienesumu aptuveni sešu miljonu eiro apmērā.

» Veselības finansējuma palielināšanai vērtēs paaugstināt MUN un citus alternatīvos nodokļus

Koalīcija vēl vērtēs piedāvājumu par procentpunktu paaugstināt sociālās apdrošināšanas iemaksas mikrouzņēmumiem un citiem alternatīvo nodokļu maksātājiem veselības finansējuma palielināšanai.

Tiem, kuri nemaksā sociālās apdrošināšanas iemaksas, plānots noteikt obligātu valsts veselības apdrošināšanas maksājumu attiecībā pret minimālo algu, kas būtu 43 eiro gadā.

7

Šādi arī šīs personas saņemtu pilnu valsts apmaksāto pakalpojumu klāstu. Ministre skaidroja, ka šāda piedāvājums iedzīvotājiem būs izdevīgāks, jo, lai šogad saņemtu valsts apmaksātu veselības aprūpi, no saviem ienākumiem jāmaksā 250 eiro.

Viņķele uzsvēra, ka ārstiem nebūs jākontrolē, kuras personas maksā vai nemaksā sociālās iemaksas. "Tās ir privātpersonu un Valsts ieņēmumu dienesta attiecības. Ja persona izvēlēsies tomēr nemaksāt obligāto ikgadējo veselības apdrošināšanu, VID vērsīsies pret viņiem tāpat kā pret jebkuriem citiem nodokļu nemaksātājiem," sacīja ministre.

Aktuālākās ziņas