P 25.01.2021.

Režisore Žaklīna Cinovska pauž skarbu viedokli LTV un NEPLP sakarā

Režisore un producente Žaklīna Cinovska

FOTO: Diāna Lozko / LETA

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome 28. martā lēma Latvijas Televīzijas (LTV) valdes priekšsēdētāja amatā iecelt Latvijas zāļu ražotāja "Olainfarm" mārketinga tirgus datu analītiķi Eināru Gielu, taču 8. aprīlī Giels nolēma atteikties no sava amata. Tagad konkursa iznākumu un notiekošo ap LTV valdi ir komentējusi režisore Žaklīna Cinovska.

"Ja kādu interesē, man arī ir ko teikt LTV un NEPLP sakarā. Divas lietas.

Pirmā. Joprojām, kaut kur blāvi un pavisam klusi, tiek pieminēts Ķezberes regulāri teiktais, ka tika izvēlēts labākais no ESOŠAJIEM. Tēlaini salīdzinot, ja tev piedāvā ledenes, tad tu izvēlies mazāk skābo ledeni, jo šokolādes konfekte vienkārši nav piedāvājumā. Kāpēc man tas liekas svarīgi?

Jo es personiski zinu cilvēku (pat divus) ar reālu pieredzi mūsu mediju vadībā, uzņēmējdarbībā un sapratni par sabiedriskā medija lomu. Bet viņš (viņi) vienkārši atteicās pretendēt, jo, pirmkārt, zinot ne tikai politisko situāciju valstī, bet valsts situācijā šodien, viņam neviens neļautu veikt tik sen nepieciešamās reformas, kā arī viņš jau sākotnēji apzinājās politisko un ne tikai politisko spiedienu (nemaz nerunājot par citiem žurnālistiem, kas viņu noraktu un apmētātu ar visu ko, jo - dodiet cilvēku, "pantu" atradīsim. Sevišķi cilvēkam, kas kaut ko dzīvē reāli padarījis.

Un, otrkārt, galvenokārt - viņš, protams, tagad strādā, vada ļoti lielu uzņēmumu, tādēļ startēt pusatklātā konkursā, kurā nezini, vai vinnēsi, ir vairāk kā nelojāli pret esošo darba vietu. Tas pat ir riskanti. Kāpēc es saku: "protams, viņš strādā"? Jo labi, profesionāli cilvēki visi jau strādā kaut kur. Reti kurš ar izcilām kvalitātēm ir pieejams uzreiz, strādā no projekta uz projektu vai strādā vietā, kur viņiem īsti nav ko zaudēt. Jebkurš darba devējs to zina precīzi! Es tagad, veidojot savu TV šovu, to izjūtu ik brīdi, jo cilvēki nāk pieteikties darbā konfidenciāli. Es arī apšaubītu savu darbinieku, ja uzzinātu, ka viņš piedalās citu uzņēmumu konkursos. 

Nu tad lūk - ja apstākļi ir šādi, smalkas šokolādes konfektes vienkārši nespīdēja. Un, ja kas nemainīsies, turpināsim sūkāt... ledenes!  

Un otra lieta. Šī šūmēšanās manu bijušo kolēģu vidū bija skaidri saprotama tīri cilvēcīgi. Iedomājieties, jūs strādājat n-tos gadus uzņēmumā, savā profesionalitātē ar pieredzi regulāri "apēdat suni ar visu asti", un te pēkšņi jums dos norādījumus vistīrākais "zaļknābis".

Sorrī, tā nav apsaukāšanās, bet reāls novērtējums, cilvēkam nonākot pilnīgi svešā vidē, par kura uzbūvi tam zināšanas tikai un vienīgi teorētiski no grāmatām. Tas ir morāli un psiholoģiski nesavienojami! Televīzija ir cilvēkattiecības, nevis dzelžu konveijers! 

8

Es pati atceros to sajūtu, kad pēc apmēram 24 nostrādātiem gadiem gāju prom no LTV, jo man norādījumus deva kaut kādā veidā augstākos amatos nonākuši jaunākie kolēģi, kas savā dzīvē patstāvīgi īsti raidījumus nebija uztaisījuši, par producēšanu vispār nerunājot.

Man tā bija izvēle pasmaidīt un aiziet, bet ko darīt šim kolektīvam? Šūmēties un izteikt savu sašutumu, jo kurš profesionālis gan grib strādāt iesācēja pavadībā?

8

Var jau būt, ka pilnīgi jauna, svaiga asins ar inovatīvu domāšanu un izglītību būtu tieši laikā konservatīvajai LTV. Varbūt. Bet vai sabiedriskais medijs ir eksperimentu poligons? Turklāt, šodien, vai sabiedriskai medijs drīkst riskēt? 

Turklāt televīzija ir gana kreatīvs darbs, ko nevar izmērīt metros vai saražoto detaļu skaitā. Arī reitingi sabiedriskam medijam nav noteicošais.

Televīzija ir kā liels filmēšanas laukums, kur režisoram - producentam jābūt vienkārši autoritātei. Patīk, nepatīk, tas cits jautājums, bet autoritātei. Filmēšanu nevar vadīt pēc grāmatu teorijas.

8

Tas arī viss tai izskaidrojamajai "sniega bumbai", kas pārvēlās šiem diviem izvēlētajiem. Nekā personīga - tikai televīzija ir mehānisms, kura darbība atšķiras no pilnīgi visiem citiem uzņēmumiem un to vadīšanas. 

Veiksmi un izturību jums, LTV! Arī bez valdes jums tagad sanāk tīri labi raidījumi!" sociālajos tīklos garajā viedoklī dalījās Cinovska. 

Cinovskas garo domu lidojumu komentēja arī vairāki cilvēki, tostarp pati Dace Ķezbere, pateicoties režisorei par detalizēto viedokli. 

Redaktors iesaka