Zviedrijas prokuratūra atsākusi izmeklēšanu pret Asanžu izvarošanas lietā

WikiLeaks dibinātājs Džuljens Asanžs

FOTO: AFP/Sxcanpix

Zviedrijas prokuratūra atsākusi izmeklēšanu pret tīmekļa vietnes "WikiLeaks" dibinātāju Džūljenu Asanžu saistībā ar apsūdzībām izvarošanā.

Prokuratūra šodien informēja, ka izmeklēšana atsākta, jo vēl arvien pastāv ticams iemesls uzskatīt, ka Asanžs pastrādājis izvarošanu 2010. gadā.

Ģenerālprokurora vietniece Ēva Marija Pēršone paziņoja, ka pieprasīs Eiropas apcietināšanas orderi un Asanža izdošanu Zviedrijai pēc viņa atbrīvošanas no apcietinājuma Lielbritānijā.

Asanžs, kurš noliedz apsūdzības izvarošanā, septiņus gadus izvairījās no izdošanas Zviedrijai, patveroties Ekvadoras vēstniecībā Londonā.

Taču pagājušajā mēnesī 47 gadus vecais Asanžs tika izlikts no vēstniecības, un Lielbritānijas policija viņu aizturēja.

Lielbritānijas tiesa piesprieda viņam 50 nedēļu cietumsodu par atbrīvošanas nosacījumu pārkāpšanu 2012.gadā.

2017. gadā Zviedrijas prokuratūra nolēma izbeigt izmeklēšanu izvarošanas lietā, skaidrojot, ka izsmeltas visas iespējas tālākai izmeklēšanai, kamēr Asanžs uzturas Ekvadoras vēstniecībā.

Pēc Asanža atbrīvošanas un izmeklēšanas atsākšanas, visticamāk, aktualizēsies jautājums, kurš izdošanas lūgumus kļūs par prioritāti - ASV vai Zviedrijas. To izlems Lielbritānijas varasiestādes.

ASV vēlas tiesāt Asanžu par desmitiem tūkstošu slepenu ASV dokumentu publiskošanu.

Zviedrijā noilgums Asanža lietā par izvarošanu beigsies tikai 2020.gada augustā.

Zviedrijas prokuratūra lēmumu par izmeklēšanas atsākšanu pieņēma pēc lūguma, ko 11. aprīlī iesniedza advokāte, kas pārstāv sievieti, kura apsūdz Asanžu izvarošanā 2010. gadā.

Advokāte lūgumu iesniedza dienā, kad Asanžs tika izlikts no Ekvadoras vēstniecības.

Pēršone paziņoja, ka mēģinās noorganizēt vēl vienu Asanža nopratināšanu Lielbritānijā, iespējams, ar videozvana starpniecību.

"WikiLeaks" redaktors Kristins Hrafnsons ziņu aģentūrai DPA norādīja, ka Zviedrijas lēmums var dot Asanžam iespēju attaisnot savu vārdu.

"Asanžs vienmēr ir bijis gatavs atbildēt uz jautājumiem," viņš piebilda.

Savukārt Asanža advokāts Zviedrijā Pērs Sāmuelsons sacīja, ka viņu ļoti pārsteidzis Zviedrijas prokuratūras lēmums.

"Ir nesaprātīgi mocīt cilvēku, kas izcieš cietumsodu Anglijā un kuru nupat lūgts izdot Savienotajām Valstīm saistībā ar viņa darbību žurnālistikā," norādīja Sāmuelsons.

Viņš pauda viedokli, ka prasība, lai Asanžs piedalās Zviedrijas izmeklēšanā, ir nesaprātīga.

Uz augšu