Demisionē Austrijas vicekanclers Štrahe

Austrijas vicekanclers Heincs Kristiāns Štrahe.

FOTO: AFP/SCANPIX

Pēc atklātībā nonākušā videoieraksta, kurā viņš šķietami piedāvā piekļuvi valsts iepirkumiem apmaiņā pret politisku atbalstu, Austrijas vicekanclers Heincs Kristiāns Štrahe sestdien, 18. maijā, paziņojis par savu atkāpšanos.

Štrahe pavēstīja, ka savu demisijas rakstu kancleram Sebastianam Kurcam viņš jau iesniedzis sestdienas rītā, lai tādējādi glābtu no sabrukuma valdošo koalīciju, kuru veido Kurca pārstāvētā konservatīvā Tautas partija (OeVP) un Štrahes vadītā galēji labējā Brīvības partija FPOe.

Pagaidām tomēr nav skaidrs, vai valdības krīze, kas izcēlusies tikai nedēļu pirms Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanām, novedīs arī pie valdošās koalīcijas sabrukuma, vai arī vienīgi pie Štrahes demisijas.

Paredzēts, ka publiski Kurcs par savu nostāju paziņos vēlāk sestdien.

Lai gan Štrahe noliedzis, ka būtu jebkādā veidā pārkāpis likumu, viņš atzinis, ka ticis iesaistīts "ārkārtīgi apkaunojošā dzēruma incidentā".

1

Kā ziņots, piektdien vācu žurnāls "Der Spiegel" un laikraksts "Sueddeutsche Zeitung" publiskoja slepeni uzņemtu videoierakstu, kurā redzams, kā neilgi pirms 2017.gada Austrijas parlamenta vēlēšanām Štahe tiekas ar kādu sievieti, kura uzdodas par Krievijas oligarha radinieci.

Sarunā, kurā piedalās arī Štrahes partijas biedrs un FPOe parlamenta frakcijas vadītājs Johans Gudēnuss un kas notikusi kādā villā Spānijai piederošajā Ibisas salā, politiķis piedāvā krievietei investēt Austrijā un iegūt kontroli pār visvairāk lasīto austriešu tabloīdu "Krone Zeitung".

Štrahe norādījis, ka jaunie īpašnieki varētu izdarīt izmaiņas laikraksta redakcijas sastāvā, lai sniegtu FPOe atbalstu priekšvēlēšanu kampaņā.

Apmaiņā pret to sievietei tiktu nodrošināta piekļuve publiskajiem iepirkumiem.

Kā vēsta vācu izdevumi, Štrahe sarunas laikā norādījis, ka "Krone Zeitung" redakcijā pretestības nebūtu, jo "žurnālisti ir lielākās padauzas pasaulē".

Sarunas gaitā Štrahe arī izteicies, ka vajadzētu daļēji privatizēt Austrijas sabiedrisko raidorganizāciju ORF, un paudis vēlmi pārveidot Austrijas mediju vidi, lai situācija tajā vairāk līdzinātos kaimiņos esošajai Ungārijai.

Brīvības partija pastāvīgi apsūdzējusi ORF aizspriedumainā attieksmē pret sevi.

Štrahe sarunā arī ļāvis noprast, ka daži "ļoti bagāti" cilvēki caur kādu labdarības organizāciju viņa partijas kampaņai ziedojuši no 500 000 līdz pat diviem miljoniem eiro un ka šie ziedojumi nav reģistrēti Austrijas publisko tēriņu uzraudzības institūcijā (Rechnungshof - RH).

1

Starp šādiem ziedotājiem Štrahe nosaucis ieroču ražotāju Gastonu Gloku, miljardieri Heidi Gesu-Hortenu un austriešu azartspēļu uzņēmumu "Novomatic".

Tomēr visi minētie nolieguši jebkādus šādus ziedojumus.

Abi vācu izdevumi apgalvo, ka tiem nav zināms, kas organizējis šo tikšanos ar viltus krievu oligarha radinieci un kurš izdarījis sarunas slepeno videoierakstu.

Intervijā "Sueddeutsche Zeitung" FPOe līderis arī norādījis, ka vakara gaitā lietots daudz alkohola un ka sarunbiedru starpā bijusi "liela valodas barjera".

1

Tikmēr Brīvības partija paziņojusi, ka apsver iespēju vērsties tiesā saistībā ar nelikumīgi izdarīto ierakstu.

Opozīcijā esošie sociāldemokrāti (SPOe) pieprasījuši Štrahes un Gudēnusa atkāpšanos, norādot, ka notikušais esot "lielākais skandāls" Austrijas pēckara vēsturē.

Savukārt liberālā partija NEOS paziņojusi, ka šādā situācijā ir neizbēgams pirmstermiņa vēlēšanas.

Arī austriešu komentētāji gandrīz vienprātīgi atzīst, ka Štrahes un Gudēnusa politiskajai karjerai faktiski pielikts punkts.

Īpaši asi uz notikuši reaģējis "Krone Zeitung", kura sestdienas numura ievadlapu rotā milzu burtiem veidots virsraksts: "Ar FPOe ir cauri!"

Savukārt "Die Prese" atzīst, ka koalīcija ir uz sabrukuma robežas.

Tikmēr aģentūra APA, atsaucoties uz avotiem FPOe, vēsta, ka partija cer saglabāt koalīciju ar Kurca vadītajiem konservatīvajiem, nomainot Štrahi vicekanclera amatā ar pašreizējo transporta ministru Norbertu Hoferu.

Brīvības partijas vadošais kandidāts EP vēlēšanās Haralds Vilimskis skandāla dēļ atcēlis sestdien plānoto vizīti Milānā, kur notiek Eiropas labējo eiroskeptiķu un nacionālkonservatīvo partiju priekšvēlēšanu saiets, kuru organizē Itālijas iekšlietu ministrs un labējās partijas Līga līderis Mateo Salvīni.