Valsts prezidenta kandidāti: Levita nākotne - "KPV LV" frakcijas rokās

Egils Levits

FOTO: Edijs Pālens / LETA

Valdošās koalīcijas partijas, izņemot "KPV LV", Valsts prezidenta vēlēšanās apņēmušās balsot par Egilu Levitu. Pirms gala lēmumu pieņēmusi sašķeltā "KPV LV" frakcija, Levita virzītāji negrib izteikt prognozes, cik tieši balsis viņš iegūs, tomēr par diskusiju iznākumu "KPV LV" iekšienē īpaši nenervozē, vēsta LTV raidījums "de facto".

Eiropas Savienības tiesas tiesneša Egita Levita izredzes kļūt par Valsts prezidentu ir visaugstākās.

"Es ceru uz pietiekošu balsu skaitu, bet, kā saka, es to patlaban neprognozēju, jo redzēsim kāds būs rezultāts," pagājušajā nedēļā LTV sacīja pats Levits.

Levitam ir minimāli nepieciešamā 51 balss. Par viņu sola balsot visa koalīcija, vienīgi "KPV LV" izlems nākamnedēļ. Tiesa, pie Levita virzītājiem jau var pieskaitīt divus "KPV LV" deputātus - Artusu Kaimiņu un Aldi Blumbergu. Par Levitu noskaņoti balsot vēl citi frakcijas deputāti, noskaidroja raidījums "de facto".

Ar to vajadzētu pietikt, tomēr kārtis sajaukuši "KPV LV" iekšējie opozicionāri, izvirzot prezidenta amatam kolēģi Didzi Šmitu. "Es domāju, ka būs cilvēki, kas mūs atbalstīs. Tomēr mēs esam partijas biedri," tā saka viena no Šmitu virzošajām deputātēm Karīna Sprūde (KPV LV).

Patlaban Šmitam ir piecas balsis – pašam sava, trīs izvirzītāju un bijušās Saskaņas pārstāves Jūlijas Stepaņenko balss.

Šmits uzskata, ka "KPV LV" frakcijai būtu jāvirza vienots kandidāts. Viņš ir gatavs būt šis kandidāts, un sagaida, ka pārējie viņu atbalstīs.

"KPV LV" frakcijas priekšsēdētājs Atis Zakatistovs vēl neko nesola. Pirms lēmuma pieņemšanas frakcija labprāt uzklausītu Levitu.

Vēl viens konkurents Levitam ir tiesībsargs Juris Jansons. Viņu virza opozīcijā esošā Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS) ar 11 balsīm. Tomēr ne "zaļzemnieki", ne Jansons par sevi īpaši neaģitē.

ZZS frakcijas priekšsēdētājs Uldis Augulis, skaidro, ka Jansonu virza, lai būtu diskusija.

Arī pats tiesībsargs apgalvo, ka balsu skaits viņu neinteresē. Jansons sarunā kritizē balsošanas kārtību.

Šīs būs pirmās atklātās Valsts prezidenta vēlēšanas, un deputāti nevarēs balsojumu paturēt pie sevis.

Vaicāts, vai slēgtā balsojumā savas izredzes vērtētu augstāk, Jansons atbild: "Es neteiktu, ka augstāk, bet tā iespējamība būtu cita."

Savu pozīciju valsts prezidenta vēlēšanās nav noformulējusi lielākā Saeimas frakcija - "Saskaņa". Tai nav sava kandidāta, bet tā grib nākamnedēļ iztaujāt visus.

"Neviens no izvirzītajiem kandidātiem mums nerada zosādu. Mūs interesē saruna pirms viņi ir ievēlēti. Es negribētu spekulēt, kā mēs rīkosimies," teica "Saskaņas" frakcijas priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs.

Vairāki politiķi sarunā ar "de facto" pieļāva, ka "Saskaņa" varētu vispār nepiedalīties Valsts prezidenta vēlēšanās, ja Levita izredzes būs pārliecinošas.

Ja valdību atbalstošā "KPV LV" daļa kopā ar koalīciju nobalsos par Levitu, viņam garantēta pārliecinoša uzvara ar tuvu 60 balsīm.

Uz augšu