Sv, 25.09.2022.

Francijas Senāts pieņem likumu par Parīzes Dievmātes katedrāles atjaunošanu

Francijas Senāts pieņem likumu par Parīzes Dievmātes katedrāles atjaunošanu
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Parīzes Dievmātes katedrāle
Parīzes Dievmātes katedrāle Foto: SIPA/Scanpix

Pirmdien, 27. maijā, Francijas parlamenta augšpalāta pieņēmusi likumu, ar kuru tiek apstiprināta Parīzes Dievmātes katedrāles atjaunošana pēc pagājušajā mēnesī notikušā ugunsgrēka, kurā tika nopostīts vēsturiskās celtnes jumts un smaile.

Likumu pieņēma pēc ilgām debatēm.

Likumprojektu, kurā aicināts nekavēties ar katedrāles restaurāciju, Francijas parlamenta apakšpalāta pieņēmusi jau iepriekš. Tajā iekļautas pretrunīgi vērtētas atkāpes no vides un mantojuma aizsardzības prasībām, kā arī atkāpes no publisko iepirkumu normām.

» Vizualizācijas: Kā arhitekti redz atjaunotu degušo Dievmātes katedrāli

Francijas Senāta paziņojumā norādīts, ka augšpalāta apakšpalātas pieņemto likumprojektu apstiprināja "ar izmaiņām", bet detalizētāka informācija par šiem grozījumiem nav sniegta.

Foto: Izdegusī Parīzes dievmātes katedrāle

Aprīlī veiktas aptaujas rezultāti liecina, ka lielākā daļa francūžu vēlas katedrāles atjaunošanu precīzi tādā veidolā, kādā tā bija pirms ugunsgrēka.

Francijas prezidents Emanuels Makrons ir izsludinājis starptautisku arhitektu konkursu, kas, kā viņš pats izteicies, pieļauj Parīzes Dievmātes katedrāles smailes atjaunošanu "mūsdienīgā arhitektoniskā veidolā".

Foto: Norit remontdarbi ugunsgrēkā cietušajai Parīzes Dievmātes katedrālei

Restauratora Ežēna Violē le Dika XIX gadsimtā projektētā un būvētā 93 metrus augstā smaile sagāzās, kad aprīlī ugunsgrēka laikā liesmas iznīcināja katedrāles jumtu. Viduslaikos būvētā smaile tika gāja bojā jau 18. gadsimtā.

Makrons solījis, ka restaurācijas darbi tiks pabeigti piecu gadu laikā, lai gan vairāki eksperti norādījuši, ka tas ir pārāk ambiciozs mērķis.

Katedrālē 15. aprīļa vakarā izcēlās ugunsgrēks, kas nodarījis plašus postījumus pasaulslavenajam dievnamam. Ugunsdzēsējiem izdevies izglābt 850 gadus senās būves akmens pamatstruktūru, taču liesmas iznīcinājušas jumtu un citas katedrāles būvdetaļas.

Varasiestādes uzskata, ka ugunsgrēks izcēlies nejaušības rezultātā.

Foto: Ugunsgrēks Parīzes Dievmātes katedrālē

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu