Vides aktīvisti Klusā okeāna Lielajā atkritumu laukā savākuši 40 tonnas atkritumu

Vides aktīvisti Lielajā atkritumu laukā

FOTO: AP/Scanpix

Lielais atkritumu lauks ir pasaulē lielākā peldošo atkritumu "sala". Vides aktīvistu organizācija "Ocean Voyages Institute" īpašā ekspedīcijā savākusi aptuveni 40 tonnas atkritumu Klusā okeāna Lielajā atkritumu laukā, kas atrodas starp Kaliforniju un Havaju salām, ziņo ASV raidorganizācija CNN. 

Atkritumu vākšanas ekspedīcija ilga 25 dienas un noslēdzās 18. jūnijā.

Izmantojot ar satelītiem un droniem iegūto informāciju par atkritumu atrašanās vietu, aktīvistiem izdevās savākt dažādus atkritumus, tostarp plastmasas pudeles, plastmasas mēbeles un bērnu rotaļlietas. 

Tāpat aktīvisti no okeāna izcēla divus pamestus zvejas tīklus, kas tiek dēvēti par "spoku tīkliem". 

FOTO: AP/Scanpix

Viens tīkls svēra piecas tonnas, bet otrs - astoņas tonnas.  

Spoku tīkli ir iespaidīga izmēra neilona un polipropilēna pamesti zvejas tīkli, kas peld jūrā un savāc atkritumus. 

"Milzu spoku tīklus ir ļoti svarīgi dabūt ārā no okeāna, tomēr bieži ir tā, ka tieši mazajos tīklos sapinas vaļi un delfīni, un iet bojā. Pat mazie priekšmeti ir ļoti svarīgi," norāda "Ocean Voyages Institute" dibinātāja Mērija Kraulija. 

Ekspedīcijas noslēgumā aptuveni divas tonnas plastmasas atkritumu tika atdalīti no zvejas tīkliem un nodoti Honolulu mākslinieku kopienai, kas no tiem izgatavos mākslas darbus, lai ar to palīdzību informētu sabiedrību par plastmasas piesārņojumu okeānos, vēsta aģentūra AP. 

Pārējie ekspedīcijā savāktie atkritumi tiks nodoti Havaju salu enerģētikas uzņēmumam, kas tos sadedzinās, tādējādi radot enerģiju. 

40 tonnas savākt atkritumu vienā ekspedīcijā ir šķietami daudz – tas atbilst 6,5 pieaugušu ziloņu vai 24 automašīnu svaram. 

Tomēr tā ir niecīga daļa no atkritumiem, kas nonāk pasaules okeānos. 

Kā norāda okeānu saglabāšanas aktīvistu organizācija “Ocean Conservancy” okeānos katru gadu vētrās pazūd vai tiek pamesti 600 000 līdz 800 000 tonnu zvejas tīklu. 

Savukārt deviņi miljoni tonnu plastmasas atkritumu katru gadu nonāk okeānos no pludmalēm un ūdeņiem, kas tajos ietek. 

"Tas, ko mēs esam paveikuši, ir maza daļa no milzīgas problēmas," uzsver Kraulija. 

Atkritumu "salas", tādi kā Klusā okeāna Lielais atkritumu lauks, veidojas, okeāna straumēm sanesot atkritumus vienā vietā. 

Šādas atkritumu zonas apdraud okeāna iemītniekus, jo tie tajos sapinas vai iet bojā, tos ēdot. 

Šādi atkritumu plankumi dabīgā ceļā noārdās ļoti ilgā laikā. 

"Ocean Voyages Institute" nākotnē plāno rīkot jaunas okeāna attīrīšanas ekspedīcijas, un Kraulija cer, ka viņas dibinātās organizācijas piemēram sekos arī citi.