Raidījums: "Nakts tirgus" ir ārvalstu uzpircēju "zelta ādere"

Zemenes Rīgas Centrāltirgū.

FOTO: Elvis Dāgs Vīgants/LETA

Šonedēļ Igaunijā līdz pat valdības līmenim pacelts Tallinas, Pērnavas un Tartu tirgu skandāls. Tajā ierauts arī Latvijas vārds. Igauņi, meklējot tirgos nopērkamo zemeņu izcelsmes valsti, atklājuši pārpirkšanas shēmu ar daudz plau produktu klāstu. Ogas, dārzeņi un sēnes vairumā tiek uzpirktas Rīgas "Nakts tirgū", un tālāk ar krietni augstāku cenu tirgos tiek Igaunijā pārdotas kā vietējo zemnieku izaudzētas, vēsta "LNT Ziņas".

Tā sauktais zemeņu skandāls sākās, kad dažādās vietās nopirktajās zemenēs atklājās pesticīdu atliekas virs atļautās normas. Konkrēto zemnieku saimniecību augsnēs problēmas netika atklātas, tāpēc radās aizdomas, ka tirgotāji Igaunijā pašmāju zemenes ir sajaukuši ar ievestajām.

Ātri vien noskaidrojās – dažādas, tostarp neskaidras izcelsmes zemenes igauņi iepērk Rīgā Nakts tirgū, kur savukārt prece tiek ievesta arī no Lietuvas, Polijas un citām valstīm.

Igauņu uzpircēji "Rīgā Nakts" tirgū zemenes iepērk vidēji par 2,50 vai 3 eiro kilogramā, taču tirgos Igaunijā divas reizes dārgāk, turklāt melojot par to izcelsmi. Uz cenu zīmēm tiek apgalvots, ka ogas ir audzētas Igaunijā, nevis ievestas no Latvijas.

Situācija kaimiņos radījusi pamatīgu uzticības krīzi produktu izcelsmei. Cits pēc cita šonedēļ "Nakts tirgū" ieradās igauņu žurnālisti, kuri centās  fiksēt pierādījumus, izsekojot konkrētus transportlīdzekļus no Rīgas līdz izkraušanas un pārdošanas vietām Igaunijā.

Žurnālisti šonedēļ atklājuši, ka "Nakts tirgū" igauņi lielos vairumos Latvijā uzpērk arī kartupeļus, puķkāpostus, sīpolus, pupas, zirņus, salātus, gailenes.

"Tie apjomi ir milzīgi. Tās nav tikai zemenes, tas ir kas vairāk. Ir ļoti liela varbūtība, ka dārzeņi, ko pērkam tirgos Igaunijā patiesībā nemaz nav audzēti Igaunijā," "LNT Ziņām" skaidroja “Õhtuleht” žurnālists Martins Ahvens.

"Igauņiem ir ļoti svarīga izcelsme, sevišķi tad, ja tirgū saka, ka produkts ir bioloģiski audzēts Igaunijā. Par to esam gatavi maksāt vairāk, bet tagad šie meli par izcelsmi atklāj pamatīgu problēmu."

Arī "LNT Ziņas" šonedēļ trīs naktis pēc kārtas "Nakts tirgū" pēc pulksten 10 vakarā, kad sākas tirgošanās ar lielajiem apjomiem, novēroja vairākus kravas busiņus ar Igaunijas numura zīmēm.

Viens no uzrunātajiem Latvijas produktu pārdevējiem, kas vēlējās palikt anonīms, skaidroja: "Kad viņi ņem lielos apjomus, piemēram, pusotru tonnu, tad uz simts kilogramiem var iegūt simts eiro peļņu. Tātad var tūkstoti eiro nopelnīt par kravu."

Igauņu uzpircēji "Nakts tirgū" esot katru dienu, "LNT Ziņām" pastāstīja dārzeņu audzētājs no Zemgales. Viņa saimniecība iepriekš igauņu uzpircējiem pārdeva sīpolus, tagad puķkāpostus.

"Tās ir vismaz piecas kastes puķkāpostu un vēl kādus 300 kilogramus kartupeļus, ko viņi uzpērk pa nakti. Igauņi te brauc katru vakaru. Tās ir kādas piecas, sešas vai septiņas kompānijas, kas brauc un krauj savas mašīnas pilnas. Tā cena, par kuru mēs tirgojam puķkāpostus igauņiem, ir 1,80 eiro, bet Igaunijā puķkāpostus tirgo par 3,50 eiro," sacīja zemnieks.

"Vēl viena liela daļa Latvijā izaudzētās produkcijas tiek vesta ne tikai uz Igauniju, bet arī uz Somiju." Daļa igauņu ogas un dārzeņus arī braucot iepirkt pa tiešo no Latvijas zemnieku saimniecībām.

Vēlmi braukt uz Latviju pēc produktiem rāda cenu atšķirība. Gailenes, piemēram, Igaunijā tirgo par 10 eiro, kamēr Latvijā 3 eiro kilogramā. Kartupeļi kaimiņos maksā 1,50 eiro, Latvijā – sākot no 0,4 eiro. Sīpoli tirgū Igaunijā maksā 6 eiro kilogramā, Latvijā sākot no 80 centiem.

Latvijas zemnieki "LNT Ziņām" pauž prieku, ka no viņiem preci pērk un novērtē tās augsto kvalitāti, taču neesot atbildīgi, kādu izcelsmi uzpircēji tālāk norāda tirgos Igaunijā. Taču līdzko igauņi uzzinājuši par negodīgo pārpircēju shēmu, skandāls kaimiņos pacelts līdz valdības līmenim, kas solījusi pastiprināt kontroli tirgos.

Uz augšu