Neveiksmīgā mēģinājumā aizturēt korupcijā apsūdzēto eksprezidentu Kirgizstānā viens nogalinātais un 45 ievainotie

Kirgizstānas eksprezidents Almazbeks Atambajevs.

FOTO: AP/Scanpix

Kirgizstānā neveiksmīgā mēģinājumā aizturēt kriminālnoziegumos apsūdzēto bijušo valsts prezidentu Almazbeku Atambajevu gājis bojā viens un ievainoti 45 cilvēki, ceturtdien, 8. augustā, paziņojušas amatpersonas.

Valsts nacionālās drošības komitejas specvienība Čujas apgabala Koitašas ciemā netālu no galvaspilsētas Biškekas, kur dzīvo Atambajevs, ieradusies trešdienas vakarā, taču Atambajeva rezidenci bija aplenkuši viņa atbalstītāji, kas specvienībai nav ļāvuši ēkā iekļūt.

Izcēlušās sadursmes. Specvienība uz atbalstītājiem raidījusi gumijas lodes un asaru gāzi, savukārt Atambajeva atbalstītāji atklājuši uguni no šaujamieročiem un svieduši akmeņus un dažādus priekšmetus, kā arī sagūstījuši sešus specvienības kaujiniekus.

Pēc tam, kad pēc abu pušu sarunām sagūstītie atbrīvoti, specvieniba naktī uz ceturtdienu devusies projām no Koitašas.

Pēc amatpersonu sniegtajām ziņām, nogalinātais ir specvienības kaujinieks, kuram trāpījusi lode. Smagi ievainots Čujas apgabala milicijas priekšnieks Samats Kurmankulovs, kuram pēc akmens trāpījuma pa galvu ir smaga galvaskausa un smadzeņu trauma. Viņam veikta operācija un viņš atrodas komā. Ievainoti 14 specvienības kaujinieki, pārējie 30 ievainotie ir Atambajeva atbalstītāji.

Lēmums aizturēt Atambajevu pieņemts, jo viņš ignorējis trīs pavēstes, kurās aicināts ierasties uz nopratināšanu. Ja pavēste ignorēta trīs reizes, Kirgizstānas likums paredz, ka personu var aizturēt.

Atambajevam ir izvirzītas apsūdzības korupcijā, amata pilnvaru ļaunprātīgā izmantošanā un par nelikumīgu materiālu iedzīvošanos. Šis apsūdzības attiecas uz laiku no 2011. līdz 2017. gadam, kad Atambajevs bija Kirgizstānas prezidents.

Atambajevs savu vainu noliedz.

Pēc tam, kad Kirgizstānas parlaments 27. jūnijā nobalsoja par tiesiskās imunitātes atcelšanu bijušajiem prezidentiem, Atambajevs lielākoties uzturas savā rezidencē Koitašā. Viņš ir publiski paziņojis, ka viņam ir ieroči.

Vairāki politikas analītiķi pauduši viedokli, ka apsūdzību izvirzīšana Atambajevam saistīta ar to, ka viņam radušās nesaskaņas ar pašreizējo prezidentu Sooronbaju Džeenbekovu. Pirms 2017 .gada prezidenta vēlēšanām Atambajevs atbalstīja Džeenbekovu.