VUGD un VP aicina neiemūžināt avārijas ar viedtālruņiem, bet vispirms ziņot glābējiem

Ilustratīvs attēls.

FOTO: Paula Čurkste / LETA

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) un Valsts policija (VP) aicina iedzīvotājus par ceļu satiksmes gadījumiem primāri ziņot glābējiem, zvanot uz 112, nevis iemūžināt negadījumu ar viedtālruņiem, ceturtdien preses konferencē žurnālistus informēja VUGD pārstāvji.

"Apgāzusies automašīna, kurā iespiesti vairāki cilvēki, dūmojoša automašīna ceļmalas grāvī vai pilnībā bloķēta transportlīdzekļu kustība, jo avarējušas divas automašīnas, kuras nevarēja sadalīt ceļu un, skatoties telefonā, nepamanīja tuvojošās briesmas - tas ir tikai neliels ieskats, ko ik dienu redz ugunsdzēsēji glābēji un policisti, strādājot ceļu satiksmes negadījumu norises vietās," sacīja VUGD pārstāve Inta Palkavniece.

Palkavniece atzīmēja, ka VUGD pērn saņēma 945, bet šogad jau vairāk nekā 500 izsaukumus, kas saistīti ar ceļu satiksmes negadījumiem un palīdzības sniegšanu pēc tiem - gan iespiestu cilvēku glābšanu, gan ceļa braucamās daļas sakārtošanu pēc negadījumiem vai, piemēram, degvielas noplūdes likvidēšanu.

VUGD Rīgas reģiona pārvaldes priekšnieks Andrejs Vasiļevskis skaidroja, ka cilvēki nereti nezina, kā pareizi rīkoties pēc šādiem negadījumiem.

"Pēdējā laika tendence liecina, ka cilvēki, īpaši garāmbraucēji, primāri izvēlās fotografēt vai filmēt notiekošo, bet reti kurš piezvana uz 112. Ikvienā nelaimē ir svarīgas sekundes - cik ātri tiek izsaukta palīdzība. Tāpēc aicinu ikvienu drīzāk censties būt pirmajam, kas izsauc glābējus, nevis pirmajam, kurš uzņem foto!" mudināja glābējs.

VP Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis atzīmēja, ka ik gadu uz Latvijas ceļiem notiek ap 20 000 ceļu satiksmes negadījumu. Šogad tajos dzīvību zaudējuši 84 ceļu satiksmes dalībnieki. "Diemžēl, salīdzinot ar pagājušā gada attiecīgo periodu pērn, tas ir par 10 bojā gājušiem vairāk," konstatēja Krapsis.

Preses konferencē VUGD un VP īpaši uzsvēra: "Situācijās, kad redziet, piemēram, grāvī esošu automašīnu un roka jau stiepjas pēc telefona, lai to nofilmētu, aizdomājieties, ka tajā automašīnā var atrasties cilvēks - kādam mamma, tētis, māsa vai brālis -  kam tajā brīdī ir ļoti nepieciešama palīdzība, bet neviens to neizsauc."

Īstenojot Ceļu satiksmes drošības plānu 2017.-2020.gadam, VUGD šogad trešo gadu īsteno informatīvo kampaņu "Iedzīvotāju izglītošana par rīcību pēc ceļu satiksmes negadījumiem", kurā tiek veiktas dažādas aktivitātes, lai izglītotu sabiedrību un paaugstinātu iedzīvotāju zināšanas par pareizu rīcību pēc ceļu satiksmes negadījumiem.