Sv 11.04.2021.

Bolsonaru aizdomās par ugunsgrēku izraisīšanu Amazones mežos tur NVO

FOTO: Reuters/ScanPix

Plašo savvaļas ugunsgrēku izraisīšanā Brazīlijā Amazones lietus mežos vainojamas varētu būt nevalstiskās organizācijas (NVO), ceturtdien, 22. augustā, pieļāva Brazīlijas prezidents Žairs Bolsonaru, atzīstot, ka viņam nav pierādījumu, bet tikai aizdomas.

Atbilstoši satelītu datiem Brazīlijā savvaļas ugunsgrēku skaits šogad ir pieaudzis par 83%, salīdzinot ar šo pašu periodu pērn.

Vairāk nekā puse ugunsgrēku izcēlušies Amazones reģionā, kas tiek dēvēts par "planētas plaušām", un tā saglabāšanu vides aktīvisti uzskata par vienu svarīgākajiem elementiem centienos novērst klimata izmaiņas.

Vides aktīvisti Bolsonaru paustās aizdomas noraida, bet Brazīlijas Vides aizsardzības institūta pārstāvis Karloss Bokuhi prezidenta izteikumus raksturoja kā "pilnīgi bezatbildīgus" un "muļķības".

Kaut arī ugunsgrēkus, iespējams, varētu būt izraisījuši arī zemnieki, lai iegūtu ganības, galvenie aizdomās turamie ir NVO, sacīja Bolsonaru.

"NVO ir zaudējušas naudu, tās ir bez darba. Ko tās dara? Tās cenšas mani gāzt no amata," skaidroja prezidents.

Nav iespējams šādas aizdomas pierādīt, ja vien vainīgais netiek pieķerts nozieguma vietā, piebilda Bolsonaru.

Prezidents arī kritizēja medijus, ka tie izkropļojuši viņa sākotnējos paziņojumus, skaidrojot, ka viņš nav izteicis apsūdzības, bet vienīgi aizdomas.

Bolsonaru pieņēmumi par NVO izskan laikā, kad pieaug starptautiskie pārmetumi par to, ka viņš nav spējis nosargāt Amazones lietus mežus.

Valdība spērusi soļus, lai lietus mežu reģionus lielākā mērā atvētu kalnrūpniecības un lauksaimniecības projektiem.

Vienlaikus satelītu dati liecina, ka atmežošana notiek arvien straujāk.