Sv, 10.12.2023.

Melnajā piektdienā pie debesīm rotāsies mistiskais rudens vēstnesis - "ražas Mēness"

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Foto: Pixabay

Piektdiena un 13. datums tā jau daudziem ļaudīm ievieš bijību un liek uzmanīties no apkārt notiekošā, taču septembra melnā piektdiena atšķirsies no iepriekš piedzīvotajām. Pie debesīm būs novērojams īpašs fenomens - tā sauktais "ražas Mēness", kas iezīmē rudens sākšanos.

Par to, ar ko šī parādība atšķiras no ikdienā novērojamā Mēness, vēsta CNN.

Par "ražas Mēnesi" sauc pilnmēnesi, kurš uzlec ap rudens saulgriežu laiku (23. septembri). Dažkārt tā parādīšanās ir novērojama ātrāk, citreiz - vēlāk. Ražas Mēness parasti uzlec aptuveni pusstundu pirms parasti novērojamā Mēness, kas nozīmē, ka tas ilgāk sniedz gaismu.

» Atklāj jaunu informāciju par pirmdien debesīs novēroto "sarkano bumbu ar liesmojošo asti"

Šajā dienā Mēness gaisma krīt īpaši mazā leņķī no austrumu horizonta. Tas arī nozīmē, ka īsāks ir laiks starp Saules norietēšanu un Mēness parādīšanos. "Ražas Mēness" ir īpaši spožs - tas notiek pateicoties Saules tuvumam.

Attiecīgo parādību par "ražas Mēnesi" nosaukuši lauksaimnieki - tā parādīšanās nozīmējusi to, ka viņiem ir gandrīz par pusstundu vairāk laika, lai novāktu ražu, turklāt dažkārt tas patiešām izskatoties pēc liela, spīdoša ķirbja.

Šī gada "ražas Mēness" uzleks apogejā, jeb mirklī, kad Mēness savā orbītā ir vistālāk no Zemes. Šī iemesla dēļ tas izskatīsies aptuveni 14% mazāks, kā parasti.

» "Pastardienas bolīds" un citi kosmiski objekti. Saruna ar astronomu Ilgoni Vilku

Dažkārt šis Mēness iegūst oranžīgu vai sarkanīgu nokrāsu - tas notiek tā paša iemesla dēļ, kādēļ mums šķiet, ka Saule, austot vai rietot, iegūst sarkanīgu toni. Zemes atmosfēra mirklī, kad Mēness ir pie horizonta, lauž gaismu tā, ka cauri tiek vairāk sarkanā spektra gaismas.

Foto: Pasaule vēro milzu pilnmēnesi

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp

Tēmas

TVNET KALVE
Redaktors iesaka
Lasītākais šobrīd
Nepalaid garām
Uz augšu