Sv 9.05.2021.

ANO Drošības padome rīkos ārkārtas sēdi par Turcijas militāro uzbrukumu Sīrijā. NATO ģenerālsekretārs aicina izrādīt savaldību

NATO ģenerālsekretārs Jens Stoltenbergs

FOTO: Edijs Pālens/LETA

ANO Drošības padome ceturtdien, 10. oktobrī, rīkos ārkārtas sēdi, lai spriestu par Turcijas militāro uzbrukumu Sīrijas ziemeļos, trešdien pavēstīja diplomāti.

Slēgtās sēdes sarīkošanu pieprasījušas Eiropas dalībvalstis Beļģija, Francija, Vācija un Lielbritānija, norādīja diplomāti.

Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans trešdien paziņoja, ka ir sākusies Turcijas militāra operācija pret kurdu kaujiniekiem Sīrijas ziemeļos.

Sīrijas kurdu spēki izsludinājuši vispārēju mobilizāciju un paaugstinājuši trauksmes stāvokli. Kurdi arī apstiprināja, ka Turcijas kara aviācija sākusi uzlidojumus.

1

ASV prezidenta Donalda Trampa negaidītais svētdienas lēmums izvest ASV karaspēku no Sīrijas ziemeļiem, kur tas līdz šim aizsargāja kurdus no Turcijas uzbrukuma, izsaucis plašu nosodījumu kā starptautiskajā sabiedrībā, tā pašā ASV, arī no Trampa sabiedroto puses, kas kritizējuši prezidentu, ka viņš nodod kurdus, kas Sīrijā ASV vadītajā operācijā pret džihādistu grupējumu "Islāma valsts" nesuši lielus upurus.

Turcijas uzbrukumu Sīrijas kurdiem asi nosodījusi Vācija un Francija, brīdinot par "Islāma valsts" iespējamo atdzimšanu.

Eiropas Komisijas (EK) prezidents Žans Klods Junkers trešdien pieprasīja Turcijai apturēt operāciju un norādīja, ka Eiropa nemaksās par "drošības zonu", ko Ankara iecerējusi izveidot Sīrijas ziemeļos.

NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs trešdien aicināja Turciju, kas ir NATO dalībvalsts, izrādīt savaldību operācijās pret kurdu spēkiem Sīrijā, brīdinot, ka cīņu pret džihādistu grupējumu "Islāma valsts" nedrīkst pakļaut riskam.

Pēc Turcijas sāktā uzbrukuma kurdu vadītajiem Sīrijas Demokrātiskajiem spēkiem (SDF) Stoltenbergs atzina, ka Ankarai ir "leģitīmas drošības bažas", tomēr aicināja uz apdomīgu reakciju.

"Turcijas varasiestādes ir informējušas NATO par patlaban notiekošo operāciju Sīrijas ziemeļos. Ir svarīgi izvairīties no soļiem, kas reģionu var destabilizēt vēl vairāk, izraisīt spriedzes eskalāciju un radīt vēl lielākas cilvēku ciešanas," preses konferencē Romā sacīja Stoltenbergs.

"Es rēķinos ar to, ka Turcija rīkosies savaldīgi un garantēs, ka visi soļi, ko tā sper Sīrijas ziemeļos, ir proporcionāli un apdomīgi."

1

ASV atbalstītajiem Sīrijas kurdu spēkiem, kas veido SDF kodolu, bija izšķiroša loma "Islāma valsts" "kalifāta" sagrāvē, tomēr Ankara uzskata, ka Sīrijas kurdi karotāji, kas vēl nesen ASV bija noderīgi sabiedrotie cīņā ar džihādistiem, ir saistīti ar kurdu nemierniekiem Turcijā.

Turcijas uzbrukumu Sīrijas kurdiem asi nosodījusi Vācija un Francija, brīdinot par "Islāma valsts" iespējamo atdzimšanu, un Stoltenbergs sacīja, ka cīņu pret islāmistiem nedrīkst apdraudēt.

"Mēs nedrīkstam apdraudēt ieguvumus, ko mēs esam panākuši kopā pret mūsu kopīgo ienaidnieku - "Islāma valsti"," sacīja Stoltenbergs.

""Islāma valsts" turpina būt nopietns drauds Tuvajos Austrumos un Ziemeļāfrikā un visām mūsu valstīm," viņš sacīja.

1

Stoltenbergs piektdien apmeklēs Stambulu. Viņš sacīja, ka par šo jautājumu runās ar Turcijas prezidentu Redžepu Tajipu Erdoganu.