S 8.05.2021.

Erdogans draud "atvērt vārtus" un "nosūtīt uz ES 3,6 miljonus bēgļu"

Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans

FOTO: Ieva Čīka/LETA

Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans ceturtdien, 10. oktobrī, piedraudēja "atvērt vārtus" uz Eiropu viņa valstī esošajiem sīriešu bēgļiem, nosodot Eiropas Savienības (ES) kritiku par Sīrijā uzsākto operāciju pret kurdu spēkiem.

"Hei Eiropas Savienība! Tu nevari mūsu operāciju dēvēt par invāziju," Ankarā paziņoja Erdogans. "Tad mēs atvērsim vārtus un nosūtīsim 3,6 miljonus bēgļu."

Erdogans arī noraidīja starptautisko kritiku un norādīja, ka Turcijas operācija Sīrijas ziemeļaustrumos ir vērsta tikai uz "terora likvidēšanu".

Viņš bez ES nosodīja arī ASV, Ēģipti un Saūda Arābiju.

Pēc viņa teiktā, Saūda Arābija nogalina mierīgos iedzīvotājus Jemenā, bet Ēģiptes prezidents Abdelfatahs as Sisi esot "slepkava".

8

Erdogans arī pavēstīja, ka ofensīvas otrajā dienā Sīrijas ziemeļaustrumos esot "neitralizēti 109 teroristi", un aicināja kurdu kaujiniekus nolikt ieročus.

Savukārt Sīrijas kurdi ceturtdien paziņojuši, ka Turcijas spēki sabombardējuši cietumu, kas tika izmantots teroristu grupējuma "Islāma valsts" kaujinieku ieslodzīšanai.

Sabombardēts cietums Kāmišlī, Sīrijas ziemeļaustrumos, paziņoja reģiona autonomā kurdu administrācija.

"Cietumā izmitināti vairāki no pašiem bīstamākajiem noziedzniekiem no vairāk nekā 60 valstīm, kuri pastrādājuši dažādus noziegumus, būdami "Islāma valsts" locekļi," norādīja administrācija.

8

Kurdu varasiestādes ir vairākkārt brīdinājušas par draudiem, ko Turcijas ofensīva rada ASV vadītajai kampaņai pret džihādistiem.

Taču kurdi neziņo, ka kāds ieslodzītais būtu izbēdzis, un Lielbritānijā bāzētā sīriešu aktīvistu organizācija "Syrian Observatory for Human Rights" (SOHR) vēsta, ka Turcijas artilērija apšaudījusi cietuma apkārtni, bet ne pašu ieslodzījuma vietu.

Šāviņiem trāpot valdības ēkai un citiem namiem netālu no Sīrijas robežas esošajā Turcijas pilsētā Akčakalē, ceturtdien ievainoti vismaz 18 cilvēki, ceturtdienas pēcpusdienā ziņoja vietējie mediji.

No Akčakales Turcijas karaspēks trešdien sāka  plašu uzbrukumu kurdu kontrolētajām teritorijām pilsoņkara plosītās valsts ziemeļaustrumos.

Trīs cilvēki ievainoti, tostarp viens nopietni, šāviņam trāpot kādas valsts iestādes ēkā, un dūmi bija redzami nākam no vairākām vietām pilsētā, ziņoja aģentūras AFP žurnālists, piebilstot, ka dzirdams apšaudes troksnis.

Pilsētas varasiestādes aicināja cilvēkus doties uz patvertnēm.

Turcijas ofensīvas mērķis Sīrijā ir padzīt kurdu kaujiniekus no robežas un nodibināt pierobežā "drošības zonu", kurp repatriēt sīriešu bēgļus.

8

Neraugoties uz to, ka kurdu grupējumam "Tautas aizsardzības vienības" (YPG) bijusi izšķiroša loma uzvarās Sīrijā karā pret teroristu grupējumu "Islāma valsts", un to, ka Vašingtona Sīrijas kurdu kaujiniekus uzskata par sabiedrotajiem un tos militāri atbalstījusi, Ankara YPG dēvē par Turcijā ārpus likuma izsludinātā bruņotā separātistu grupējuma "Kurdistānas Strādnieku partija" (PKK) atzaru un uzskata YPG par teroristu organizāciju.

Jau vēstīts, ka Turcija trešdien sāka plašu uzbrukumu kurdu kontrolētajām teritorijām Sīrijas ziemeļaustrumos, vispirms veicot intensīvu bombardēšanu, bet tad izvēršot sauszemes spēku ofensīvu, kas kļuvis iespējams pēc tam, kad apvidu pameta tur dislocētie ASV spēki.

Kurdu vadītie Sīrijas Demokrātiskie spēki (SDF), kas piedalījās ASV vadītajā kampaņā pret "Islāma valsti", Sīrijas ziemeļaustrumos tur gūstā tūkstošiem džihādistu. Kurdu vadītās nometnēs atrodas arī tūkstošiem džihādistu radinieku, kuri uzbrukuši palīdzības dienestu darbiniekiem,  apsargiem un mēģinājuši izbēgt.