Dānijas valdība plāno atcelt pilsonību iespējamiem džihādistiem

Dānijas premjerministre Mete Fredriksena.

FOTO: Reuters/ScanPix

Dānija pirmdien, 14. oktobrī, paziņoja par plāniem atcelt pilsonību aizdomās par saistību ar džihādistiem turētiem dubultpilsoņiem, lai tādā veidā kavētu viņu atgriešanos Dānijā laikā, kad Turcijas ofensīvas dēļ Sīrijā aizbēg arvien vairāk "Islāma valsts" ārvalstu kaujinieku.

"Šie cilvēki uzgrieza muguru Dānijai un izmantoja vardarbību, lai cīnītos pret mūsu demokrātiju un brīvībām. Viņi apdraud mūsu drošību. Viņi Dānijā nav vēlami," paziņoja Dānijas premjerministre Mete Fredriksena.

Sociāldemokrātiskās valdības iniciatīva, kuru atbalsta lielākā daļa Dānijas parlamentā pārstāvēto partiju, nozīmētu pilsonības atcelšanu dubultpilsoņiem, kas atrodas ārzemēs, izmantojot paātrinātu administratīva lēmuma kārtību.

Līdz šim šādam lēmumam bija nepieciešams tiesas spriedums.

"Pastāv risks, ka plašā reģionā sabruks kurdu kontrolētās "Islāma valsts" nometnes un ārvalstu kaujinieki ar Dānijas pilsonību dosies uz Dāniju," paskaidroja premjere.

Tuvāko nedēļu laikā likumprojektu paātrinātā kārtībā izskatīs Dānijas parlaments. To pieņemt varētu mēneša laikā.

Septembra sākumā Dānijas tieslietu ministrs Niks Hēkerūps paziņoja, ka no Dānijas cīnīties uz reģionu devušies 36 džihādisti. Viņu vidū ir desmit personas, kuru uzturēšanās atļaujas ir atceltas, bet 12 personas ir apcietinātas.

Martā iepriekšējā Dānijas valdība pieņēma likumu, kas liedz iespēju piešķirt pilsonību ārvalstīs dzimušu dāņu džihādistu bērniem.