Pk, 8.12.2023.

Eiropas Komisija draud Latvijas iedzīvotājiem atņemt iespēju dzert kaņepju tēju (4)

Noskaties sižetu!
Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Foto: Pixabay

Vēloties apkarot apreibinošās marihuānas audzētājus, Eiropas Komisija (EK) draud Latvijas iedzīvotājiem atņemt iespēju dzert kaņepju tēju, vēsta LNT raidījums "900 sekundes".

EK, veidojot jaunu pārtikas produktu sarakstu, vēlas kaņepju tēju iekļaut tā teikt stingrajā sarakstā. Tas apdraud Latvijai raksturīgā produkta – kaņepju tējas brīvu izplatību.

Kaņepju augos izmantojams ir viss – auga kāts šķiedrai, sēkliņas eļļai un kaņepju sviestam un arī lapas, tās Latvijā jau daudzus gadus izmanto kaņepju tējā.

Uldis Šauers ir viens no lielākajiem kaņepju audzētājiem Latvijā. Viņa uzņēmums tirgu kaņepju sēklas, kaņepju eļļu un arī kaņepju lapu tēju.

"Tas patēriņš pieaug un domāju, ka vēl pieaugs," kaņepju labās īpašības novērtē arvien vairāk cilvēku, norāda Uldis Šuaers. Taču EK jaunais pārtikas saraksts apdraud kaņepju audzētāju uzņēmējdarbību. Vēloties ierobežot apreibinošo kaņepju audzēšanu, EK nolemts ierobežot visas kaņepju auga daļas, kas nav tradicionāli izmantotas kopš seniem laikiem.

Tieši kaņepju augu lapas un ziedkopas EK speciālistu skatījumā ir iekļaujamas jaunās pārtikas sarakstā, jo lapas un ziedi satur visvairāk apreibinošo vielu. Tas nozīmē, ka kaņepju lapas un ziedkopu izmantošana tiks pakļauta īpašai kontrolei.

"Eiropas topošajos aktos būtu, ka var izmantot tikai sēklai un šķiedrām. Nav aprunāts par tēju, bet es domāju izdosies pierādīt, ka tēja ir tradicionāls un sens produkts," saka Šauers.

Viņš piebilst, ka pakļaujot kaņepju lapu un ziedkopu tirdzniecību īpašai kontrolei, kas paredzētu arī licences iegādi, visvairāk ciestu mazie kaņepju audzētāji, kur tēju realizācija sniedz ievērojamu ienākumu daļu.

"Kaņepes Latvijā ir audzētas jau simtiem gadu, un kaņepju lapas, ziedkopas ir izmantotas tējai veselības uzlabošanai,” Latvijas Industriālo kaņepju asociācijas valdes priekšsēdētājs Guntis Vilnītis norāda, ka viņi ir izsūtījuši vēstuli atbildīgajām institūcijām Latvijā un arī EK, kur aprakstīta kaņepju vēsture Latvijā un arī mūsdienu situācija. Kaņepju audzētāji Latvijā vēlas gūt Latvijas ierēdņu atbalstu, kas viņus varētu atbalstīt.

"Mēs gribam normālu sadarbību, kad no valsts puses arī ir atbalsts uzņēmēju darbībai. Tas ir labs bizness un negribam, lai zemnieks paliek atstumts malā. Esam par to, lai Latvijas zemnieks var piedalīties šai biznesā," norāda Vilnītis.

Ja pastāv lielas bažas, ka ļaujot brīvi izmantot kaņepju lapas un ziedkopas varētu pieaugt nelegālās marihuānas audzēšana un tirdzniecība, kaņepju audzētāji ir gatavi ieviest uzticamo audzētāju sarakstu. Visiem, kuri nebūs papūlējušies, lai nokļūtu uzticamo audzētāju sarakstā, jārēķinās ar policijas pastiprinātām pārbaudēm. Diemžēl, Zemkopības ministrijā nespēja sniegt atbildi tam vai ministrijas ierēdņi plāno cīnīties par Latvijas kaņepju audzētāju interesēm.

Komentāri (4)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp

Tēmas

TVNET KALVE
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu