P 18.01.2021.

Tiesai nodota krimināllieta par nacionālā naida izraisīšanu, rakstot komentāru internetā

Datora klaviatūra.

FOTO: Ieva Lūka/LETA

Rīgas tiesas apgabala prokuratūras prokurore tiesai nodevusi krimināllietu par nacionālā naida izraisīšanu, rakstot komentāru internetā, portālu "Apollo" informēja prokuratūras preses sekretāre Laura Majevska.

Saskaņā ar apsūdzību, 2018. gada oktobra beigās vīrietis savā dzīvesvietā interneta ziņu portālā pie raksta krievu valodā "Tiesa skatīs nacionālā naida kurināšanā apsūdzētā Girsa lietu" ievietoja komentāru, kas izteikts aizskarošā un rupjā formā pret latviešiem un latviešu leģionāriem. Šādi izteikumi pārkāpj pieļaujamās vārda brīvības robežas, nosaucot latviešus par fašistiem un paužot netiešu aicinājumu uz vardarbību pret latviešu leģionāriem. Apsūdzības ieskatā šādi komentāri ir vērsti uz nacionālā naida un nesaticības izraisīšanu.

Persona apsūdzēta pēc Krimināllikuma 78.panta otrās daļas, par ko soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

Lieta nodota Rīgas rajona tiesai, kura to skatīs 2020.gada 28.aprīlī plkst.12.

Latviešu leģionāri ir Latvijas iedzīvotāji, kuri cīnījās Vācijas bruņotajos spēkos latviešu leģiona sastāvā. Daļa sabiedrības uzskata, ka šie cilvēki cerēja cīnīties par neatkarīgu Latviju, citi - ka viņi bija fašistu līdzskrējēji, bet vēl citi - ka kara laika apstākļu upuri, kuri pret savu gribu nonākuši frontē.

Jau ziņots, ka savulaik nacionālā naida kurināšanā bija apsūdzēts kādreiz pastāvējušās organizācijas "Russkaja zarya" līderis Illarions Girss, taču tiesa viņu attaisnoja. Šogad augustā Augstākā tiesa (AT) atteica ierosināt kasācijas tiesvedību krimināllietā, kurā bija apsūdzēts Girss. Kasācijas sūdzību par attaisnojošu spriedumu bija iesniegusi prokuratūra.

Girsa krimināllieta bija saistīta ar 2014. gada novembrī tīmekļa vietnē "illarion.lv" publicēto rakstu. 2014. gadā Valsts drošības dienests norādīja, ka pret Girsu kriminālprocess sākts par internetā ievietotu publikāciju, kurā viņš cita starpā publiski noliedzis Latvijas okupācijas faktu un ierakstījis teikumus, kas, iespējams, norāda uz valsts simbola zaimošanu. 

Prokuratūra norāda, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta Kriminālprocesa likumā noteiktajā kārtībā.

Aktuālākās ziņas