T 25.11.2020.

Ceļojums ar suni: kas jāņem vērā un kā mazināt stresu?

Suns uz laivas klāja. Ilustratīvs attēls.

FOTO: Unsplash

Ceļojums ir lielisks piedzīvojums - kādēļ gan tajā nedoties kopā ar savu uzticamo četrkājaino draugu? Padomus par to, kas ir pats nepieciešamākais pirms došanās ceļā un kā mazināt suņa stresu, dod "PetCity" suņu skolas treneris Ivars Lielpēteris.

Kas ir obligāti jāievēro pirms došanās ceļā?

Eksperts uzsver - lai ceļotu ar suni, sunim obligāti jābūt čipētam un reģistrētam, kā arī ar derīgu trakumsērgas vakcīnu.

"Ir jāuzmanās, mums pirms pāris gadiem nomainījās likumi, un tagad suns ir jāvakcinē nevis katru gadu, kā bija pirms tam, bet tik bieži, cik nosaka vakcīnas ražotājs, no 1 līdz 3 gadiem, atkarībā no firmas. Ir valstis, kur tā nav un suns jāvakcinē katru gadu, tāpēc, ja suns pirms diviem gadiem ir vakcinēts ar vakcīnu, kura darbojas trīs gadus, var gadīties problēmas valstī, kur tas ir jādara katru gadu," stāsta Ivars Lielpēteris.

» Brauciens automašīnā ar mājdzīvnieku - kas obligāti jāņem vērā?

Viņš uzsver: ja saimnieks ar mīluli vienkārši plāno doties pie dabas, nekas ārpus kārtas nav jāievēro, taču, ja ceļojumā ir paredzēts apskatīt muzejus vai dabas rezervātus, jābūt uzmanīgiem, jo ir vietas, kur ar suni drīkst iet tikai pie pavadas vai ar uzpurni.

"Ja ir siltais gada laiks, noteikti jāpadomā par ūdens bļodiņu vai speciālo trauku sunim, jo ne visi mīluļi var padzerties vienkārši no pudeles," stāsta Lielpēteris. Eksperts min, ka ziemas laikā uztraukumu ir mazāk, jo tieši vasaras laikā sastopams galvenais drauds suņa veselībai - karstums.

Ja tiek ceļots ar mašīnu, jāpārbauda, cik labi strādā kondicionieris. Daudzi saimnieki sava suņa būri ieliek bagāžniekā - jāņem vērā, ka tur ir iespējama krietni augstāka temperatūra nekā salonā. Tādos gadījumos vajadzētu parūpēties par saulessargiem un īpašu atvēsinošu paklājiņu suņiem.

"Gadījumos, kad plānots doties tālos ceļojumos, noteikti jāpaņem suņa parastā barība, turklāt vēlams to darīt ar rezervi. Ceļojums tomēr izraisa sava veida stresu, tādēļ nebūtu prātīgi negaidīti mainīt suņa ēdienkarti," piemin "PetCity" suņu skolas treneris.

Ja ceļojumā plānots suni pārvadāt būrī, tad četrkājainais draugs pie tā pirms tam noteikti ir jāpieradina. Būris lidmašīnā ir obligāts, ja suns kopā ar būri sver vairāk kā astoņus kilogramus. Jāņem vērā, ka būrim ir jāatbilst aviokompānijas noteiktām prasībām. Ja suns ir mazāks, tas kopā ar saimnieku drīkst lidot lidmašīnas salonā, taču jebkurā gadījumā ir nepieciešams iepriekš iepazīties ar aviokompānijas prasībām.

Eksperts atklāj, ka "būris būs noderīgs arī gadījumos, kad ir plānots ceļot ar mašīnu un palikt viesnīcās. Ja saimnieki ir izlēmuši apskatīt iestādes, kur ar suni īsti nedrīkst ierasties, tad suni var viesnīcas numuriņā ieslēgt būrī, lai tam saimnieku prombūtnes laikā nebūtu pārlieku liels stress un tas neizdomātu apgrauzt visus numuriņa stūrus".

Lielpēteris vērš uzmanību uz to, ka katrā valstī ir savi ceļu satiksmes noteikumi attiecībā pret četrkājaino draugu. Latvijas likumdošanā ir minēts, ka suns vienkārši nedrīkst traucēt vadītājam, bet ir valstis, kurās ir obligāta prasība, lai dzīvnieks ir piesprādzēts vai arī atrodas bagāžniekā, būrī. Ir arī specifiskāki regulējumi - Itālijā, piemēram, ja suns atrodas bagāžas nodalījumā, tas no salona ir jāatdala ar specifiskām prasībām atbilstošu sietu. Regulējumi ir dažādi, tādēļ saimniekam pirms ceļošanas noteikti jāiepazīstas ar noteikumiem valstīs, kurās viņš plāno ceļot.

Ceļojumos ar mašīnu noteikti jādomā par drošības līdzekļiem - piestiprināmiem iemauktiem, būriem vai citiem risinājumiem. Nedrīkst aizmirst arī par mīluļa komfortu – ja suns tiek pārvadāts bagāžniekā, viņam līdzi vajadzētu dot mašīnai paredzētu ūdens trauku ar iekšup vērstām malām.

Kā mazināt mīluļa stresu ceļojuma laikā?

Eksperts min, ka vismazāk stresa sunim sagādā ceļojums ar kuģi, jo mīlulim ir iespēja ceļot nešķirtam no saimnieka. Uz prāmja esot pat īpašas kastes ar mietu, kurās mīlulis var nokārtoties, kā arī pietiekami daudz vietas mazai pastaigai.

Lidojuma laikā īpaši mazināt mīluļa stresu īsti neesot iespējams - ir jāparūpējas, lai mīlulis būtu pieradināts pie būra, jo suns nevar noteikt, kur tieši būris atrodas - mašīnā vai vairāku kilometru augstumā. Speciālists pirms ceļojuma iesaka izlaist kādu ēdienreizi, jo ir mīluļi, kuriem stresa situācijas var radīt problēmas ar zarnu darbību; kā arī doties kārtīgā pastaigā - ja suns būs nogurdināts, pastāv liela iespēja, ka viņš ceļojumu pavadīs saldā miegā.

"Viens no līdzekļiem, kas var mazināt suņa stresu, ir veikalos iegādājamas feromonu kaklasiksnas," stāsta eksperts.

» Aktīvā atpūta kopā ar četrkājaino draugu. Kāds ekipējums nepieciešams, lai nodarbotos ar kanikrosu?

Ir arī dažādi nomierinoši līdzekļi, kurus var iedot savam mīlulim, taču tos izraksta veterinārārsts - ja ir aizdomas par to, ka ceļojums būs nepatīkams, ir vērts jau laicīgi ieplānot vizīti pie speciālista.

Ceļojumam ar lidmašīnu būtu vērts pie būra piestiprināt arī mīluļa barību un ūdens trauku, jo lidostas darbinieki pirms ceļojuma pabaro un dažkārt arī mazliet izstaidzina suni. Eksperts uzsver, ka "nav laba doma būrī līdzi likt arī suņa mīļāko mantiņu, jo daudzi mīluļi stresa situācijās sāk pastiprināti grauzt, kas, savukārt, var radīt aizrīšanās risku".

Ja suns pēc dabas ir ļoti stresains, eksperts iesaka tomēr izvēlēties ceļojuma veidu, kas radīs pēc iespējas mazāk stresa. "Ceļojumam nav jābūt mocībām - ne cilvēkam, ne viņa sunim," viedokli izsaka Lielpēteris.

Redaktors iesaka