VK bažas par valdības veiktajām finansējuma pārdalēm

Valsts kontroliere Elita Krūmiņa

FOTO: Paula Čurkste/LETA

Ministriju budžetos paredzētā finansējuma pārdalīšana dažādiem citiem mērķiem neatbilst valdības apstiprinātajai kārtībai budžeta plānošanas procesā, lūgta komentēt valdības neseno lēmumu mediķu algu palielināšanai pārdalīt citu ministriju budžetos jau iezīmētus līdzekļus, pastāstīja valsts kontroliere Elita Krūmiņa.

Valsts kontroles veiktā budžeta plānošanas efektivitātes revīzija, kā arī ikgadējās finanšu revīzijas ļāvušas secināt, ka virknē gadījumu finansējuma atrašana valsts budžetā un tai sekojošā budžeta līdzekļu pārdale ir izraisījusi necaurskatāmību un neatbilstību budžeta plānošanas procesā, sacīja Krūmiņa.

"Joprojām līdz galam nav īstenota iestāžu bāzes izdevumu pārskatīšana. Šogad tas atspēlējās jau budžeta plānošanas procesā. Valsts kontrole ir aicinājusi Finanšu ministriju un valdību kopumā pārskatīt un sakārtot valsts budžeta veidošanas procesu," norādīja valsts kontroliere.

Kā ziņots, valdība 11. oktobrī atbalstīja 2020. gada budžeta projektu, mediķu algu palielināšanai nākamgad iezīmējot papildu 42 miljonus eiro. Tomēr, tuvojoties mediķu protestam, šo otrdien tika paziņots, ka ir iespēja šim mērķim atvēlēt vēl papildu 18 miljonus eiro.

Trešdien finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) žurnālistiem pastāstīja, ka šo 18 miljonu eiro rašanai tika pārskatīti līdz šim atbalstītie priekšlikumi 2020.gada budžetam, kā arī precizēts valsts kapitālsabiedrību peļņas apjoms.

Reirs skaidroja, ka minētajam mērķim no Ārlietu ministrijas tiktu novirzīti 3 210 915 eiro, kas ieekonomēti atliekot vēstniecības atklāšanu Austrālijā un samazinot iemaksas OECD.

Zemkopības ministrijā pārskatīta "Latvijas Valsts mežu" peļņa, mediķu algām piekrītot pārvirzīt piecus miljonus eiro. Tieslietu ministrijā norādīja, ka Valsts uzturlīdzekļu garantijas fondā, uzlabojoties darbam ar piedzenamajām naudas summām, būs nepieciešams par diviem miljoniem eiro mazāk līdzekļu.

Finanšu ministrija piedāvāja pārdalīt azartspēļu nodokļa proporciju starp pašvaldībām un valsti. Līdz šim bija paredzēts, ka valsts budžetā nonāks 90% no azartspēļu nodokļa ieņēmumiem, bet pašvaldību budžetos - 10%. Savukārt ar šīs dienas lēmumu šī proporcija tika mainīta, proti, 95% šī nodokļa ieņēmumus novirzot valsts budžetā, bet 5% - pašvaldību. Tādējādi valsts budžetā plānots papildus iekasēt 2 234 000 eiro.

Savukārt 1,58 miljoni eiro tiks pārdalīti no iepriekš plānotā demogrāfijas veicināšanas pasākuma - vecāku pabalstu sistēmas pilnveide.

Līdztekus Latvijas Banka precizējusi savas peļņas prognozes, secinot, ka tā palielināma par 4,2 miljoniem eiro un šie līdzekļi būtu virzāmi mediķu algām.

Vēl otrdien Ministru kabinets nolēma atbalstīt Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Latgales apakškomisijas deputātu priekšlikumu piešķirt papildu līdzekļus Olimpiskā centra "Rēzekne" pabeigšanai 2020.gadā. No nepieciešamajiem 1,956 miljoniem eiro valdība atbalstīja šim mērķim pārdalīt 998 000 eiro no Izglītības un zinātnes ministrijas paredzētajiem līdzekļiem sporta būvēm.

Uz augšu
Back