Igaunijā ieklīdušais lācis nogādāts lāču bāreņu rehabilitācijas centrā Krievijā

Lācis. Ilustratīvs attēls.

FOTO: Pixabay

Vasaras nogalē Valgas tuvumā notvertais lāču jaunulis Proša, kas Igaunijā kopā ar māsu bija ieklīdis no Krievijas un piesaistījis plašu mediju uzmanību, šonedēļ no Tallinas zooloģiskā dārza pārvests atpakaļ uz dzimteni un nogādāts Tveras apgabalā izveidotajā lāču bāreņu rehabilitācijas centrā, lai pavasarī atkal tiktu izlaists brīvībā kādā mežainā, no cilvēku mītnēm attālā vietā.

Kā pastāstījuši šā centra vadītāji Sergejs un Jekaterina Pažetnovi, kas lācim bija atbraukuši pakaļ uz Tallinu, atceļā viņi pavadījuši veselu diennakti - tik daudz laika bijis vajadzīgs 850 kilometrus garajam ceļam un muitas formalitāšu nokārtošanai.

Tallinas zooloģiskā dārza direktors Tīts Marans atzinis, ka noorganizēt lāča pārvešanu izrādījies sarežģītāk, nekā domāts, jo Proša Igaunijas robežu šķērsojis nelegāli, bez dokumentiem, tomēr abu valstu ierēdņi pret šo "nestandarta situāciju" izturējušies ar izpratni un galu galā visas problēmas izdevies atrisināt.

Vaicāts, kādēļ zooloģiskais dārzs nav paturējis lāci sev, Marans atbildējis, ka iemesli ir divi - pirmkārt, tas nemēdz iekļaut savā kolekcijā savvaļā dzimušus dzīvniekus, otrkārt, tam nav īsti piemērotas mītnes, tādēļ Tallinā Prošam dota tikai pagaidu pajumte.

Pēc zooloģiskā dārza direktora teiktā, meža dzīvnieku rehabilitācijas sistēma Igaunijā vēl tikai tiek izstrādāta, bet zooloģiskais dārzs nākotnē savu iespēju robežās centīsies šādos gadījumos sniegt palīdzīgu roku.

Pažetnovs pastāstījis, ka Prošam kādu laiku vajadzēs pavadīt karantīnā, bet pēc ziemas guļas viņš varēs atgriezties brīvā dabā. Pētnieks atgādinājis, ka sākotnēji bijis domāts lāci jau šogad pārvest uz mazapdzīvotu apvidu Krievijas Komi republikā un tur atlaist brīvībā.

Taču procedūras ievilkušās, un tagad, sniegā un salā, viņam nebūtu īstais laiks atsākt patstāvīgu dzīvi. Tāpēc precīza vieta, kur lācis tiks palaists mežā, noskaidrosies tikai pavasarī. Iespējams, dzīvniekam tiks aplikta kaklasiksna ar raidītāju.

Jau ziņots, ka līdz Igaunijai Proša bija atmaldījies kopā ar māsu Poļu. Abi Valgas tuvumā manītie lāču jaunuļi tika atpazīti pēc īpašām numuru zīmēm ausīs, kas bija saskatāmas fotogrāfijās. Noskaidrojās, ka abus lācēnus, kas mežistrādes darbu laikā acīmredzot bija zaudējuši māti, Krievijas mežā atraduši cilvēki, un viņi uzaudzināti lāču rehabilitācijas centrā pēc īpašas metodikas, gādājot, lai viņu saskarsme ar cilvēkiem būtu minimāla un viņi ar laiku varētu netraucēti atgriezties savvaļā.

2017. gadā abi jaunuļi tika atlaisti brīvībā un ilgu laiku par viņiem nekas netika dzirdēts. Iespējams, no sākotnējās dzīvesvietas Prošu un Poļu aizbaidījis kāds pieaugušais sugasbrālis un klejojumi viņus atveduši uz Igauniju, kur viņu klātbūtne apdzīvotās vietās drīz kļuva aizvien pamanāmāka.

Pirmā informācija par lāčiem plašsaziņas līdzekļos parādījās jūnija nogalē, kad Igaunijas mednieku biedrībai tika ziņots par ķepaini, kas pastaigājies kādā Valgas dārzā, bet drīz vien ziņas par lāču aktivitātēm kļuva regulāras, līdz beidzot Valgas mērs vērsās pie Igaunijas vides ministra un Vides departamenta vadītāja ar lūgumu sameklēt abiem ieceļotājiem citas mājas.

Jūlija beigās pie Igaunijas vides ministra vērsās arī Krievijas dzīvnieku aizstāvji, paužot bažas, ka Poļa un Proša varētu tikt nošauti vēl pirms lāču medību sezonas sākuma. Viņi lūdza saudzēt abu lāču dzīvību un, ja iespējams, nosūtīt viņus atpakaļ uz Krieviju, uzsverot, ka abi ķepaiņi nekad nav izrādījuši nekādas agresijas pazīmes. Aktīvisti arī norādīja, ka šis ir unikāls lāču pāris, jo brālis un māsa pēc atlaišanas brīvībā turējušies kopā un nav nošķīrušies viens no otra, taču patstāvīgas dzīves iemaņas viņiem vēl jāapgūst.

Tomēr kopš tā laika abu lāču ceļi šķīrušies un par Poļas atrašanās vietu nav nekādu ziņu, tādēļ Prošam nācies atgriezties dzimtenē vienam.