"Kundzei ķiploks iebāzts ausī, kungam - degunā." Ārsti komentē tautas medicīnas receptes pret saaukstēšanos

FOTO: Pixabay

Neveidot savos degunos un ausīs "mazdārziņus" raidījumā "900 sekundes" aicina otorinolaringologi. Lai izārstētos, saslimušie nevis iet uz poliklīniku, bet gan izmēģina dažnedažādas tautas medicīnas receptes, bāžot degunā un ausīs augu lapas, saknes un ne tikai.

Daļa pacientu ir izdomas bagāti, stāsta "LOR Klīnikas" otorinolaringologs Renārs Deksnis, jo bāžot ausīs ar mediķiem nesankcionētus priekšmetus, auss eja var pietūkt un radīt pat dzirdes pasliktināšanos.

Visbiežāk sasirgušie mēģina ārstēt ausis ar mājas pelargonijas jeb ģerānijas lapām. Cilvēki tās iestumj, bet nespēj vairs izvilkt laukā.

"Biežāk izmisumā viņi iet pie daktera laicīgi, bet citi aizmirst, ka viņiem tā lapiņa ir. Viņa tur izkalst. Ir bijuši gadījumi, kad cilvēks atnāk ar ārējo auss ejas iekaisumu, bet auss eja tik stipri pietūkusi, ka mēs līdz galam pat auss struktūru nevaram izvērtēt," stāsta Deksnis.

4

Un ir vajadzīgas pat vairākas vizītes, lai tiktu ar šo iekaisumu galā. Bez ģerānijas lapām, ausīs tiek iestumti arī vates gabali un pat veselas ķiploku daiviņas, kuras pēc tam nav iespējams dabūt ārā.

"Strādājot divās darba vietās, vienā darba vietā bija kundze ar ķiploku ausī, bet pēc pāris dienām šeit, klīnikā, bija kungs ar ķiploku degunā. Man radās jautājums, vai jūs esat no vienas ģimenes un padalījāties? Jo tas bija gan pie auss sāpēm, gan pie iesnām lietots," bilst "LOR Klīnikas"  otorinolaringoloģe Ilze Sokolova.

Kā raidījumam "900 sekundes" atklāj paciente Ulrika, kura atnākusi uz vizīti pie lora, jo viņai ieilgušas iesnas, – sākumā mēģinājusi ārstēties ar dabas metodēm.

"Apēdu dzērvenes, kurās ir ļoti daudz vitamīnu, dzeru siltas upeņu tējas un daudz šķidruma. Ja tas nelīdz, atliek doties pie ārsta," saka Ulrika.

» Profesors Danilāns par to, kas palīdz un nepalīdz nesaslimt

Lori aicina pacientus tomēr neaizrauties ar pašārstēšanos un pirms kaut ko lietot, īpaši pirms stumšanas iekšā degunā vai ausīs, pakonsultēties ar ārstu.

Otorinolaringoloģe Sokolova raidījumam norāda: "Viss ir nācis no pagātnes. Bet vienmēr rodas jautājums, vai mēs mūsdienās, zinot, ka palīdz ogle pie vēdersāpēm, vai mēs iesim ņemt to oglīti no ugunskura? Un kāpēc jāņem puķe un jābāž vesela ausī?"

Savukārt otorinolaringologs Deksnis bilst: "Manā skatījumā nevajadzētu veidot mazdārziņu savos lororgānos. Tomēr, ja ir problēma, kas ir ieilgusi, nākt pie ārsta-speciālista."

4