Nacionālās apvienības kongresā Šuplinsku nodēvē par "pustraku" un sola "nulles līmeņa" struktūras pēc teritoriālās reformas (9)

LETA
Saeimas deputāts Imants Parādnieks (no kreisās) un zemkopības ministrs Kaspars Gerhards piedalās VL-TB/LNNK kongresā.
Saeimas deputāts Imants Parādnieks (no kreisās) un zemkopības ministrs Kaspars Gerhards piedalās VL-TB/LNNK kongresā. Foto: Zane Bitere/LETA

Administratīvi teritoriālās reformas (ATR) kontekstā nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) ļoti principiāli iestāsies arī par tā dēvētā "nulles līmeņa" jeb zemāka līmeņa vēlētu struktūru izveidošanu, šodien nacionālās apvienības kongresā sacīja partijas vadītājs Raivis Dzintars.

Politiķis norādīja, ka aktuāls ir jautājums, kā plānotā ATR saskan ar mērķi panākt, ka cilvēki paliek dzīvot Latvijā. VL-TB/LNNK biedri, tajā skaitā pašvaldību amatpersonu un nodaļu vadītāji sniedz ļoti dažādas atbildes, sacīja Dzintars.

"Kopumā partija atbalsta lielāku novadu veidošanu, bet velns slēpjas detaļās, un ir ļoti būtiski, kā to izdarīt," pauda Dzintars, norādot uz atbalstu arī "nulles līmeņa" ieviešanai pašvaldībās.

Kā kongresā cita starpā skaidroja Saeimas deputāts Jānis Dombrava (VL-TB/LNNK), "nulles līmenī" būs ievēlēti pilsoņi, kuri brīvprātīgi strādās pie tādiem vietējās apkaimes jautājumiem kā tā, kur nepieciešams padziļināt grāvi un kur vajadzīgs ieviest apgaismojumu.

Politiķis šo nostāju skaidroja ar iepriekšējo pieredzi, ka pēc iepriekšējās ATR daudzi pārmeta, ka lemšana attālinājās no cilvēkiem, daudzi ciemati un mazpilsētas tika aizmirstas un, apstājoties saimnieciskajai un sociālajai dzīvei, daudzi iedzīvotāji atstāja savas dzimtās vietas.

Ja būs iespēja vienoties ar citām partijām, tad "nulltā" līmeņa pašvaldību vēlēšanas varētu kļūt par pirmajām internetā notiekošajām vēlēšanām Latvijā, sacīja Dombrava.

Parlamentārietis norādīja, ka svarīgākais ir, kādas būs cilvēku dzīves pēc ATR īstenošanas, kas arī uzliek pienākumu nonākt pie iespējami labākā rezultāta. Nacionālā apvienība vēlas pārskatīt reģionālās nozīmes centrus, to definēšana no jauna dos impulsu attīstībai vairākās Latvijas vietās, pauda deputāts.

Tāpat viņš norādīja, ka VL-TB/LNNK bijuši priekšlikumi mainīt terminoloģiju, novadus pārdēvējot par apriņķiem, reģionus par apgabaliem, tādējādi vārdu "novads" atgriežot atpakaļ Latvijas kultūrvēsturiskajiem novadiem.

Kultūrvēsturiskajiem novadiem vai kultūrvēsturiskajām teritorijām, piemēram, suitu, lībiešu vai malēniešu teritorijām būtu jānodrošina aizsardzība likumā, uzskata politiķis.

Atsevišķi biedri kongresa debatēs veltīja asākus vārdus koalīcijas partneru ministriem.

Viens runātājs par "pustraku" nodēvēja izglītības un zinātnes ministri Ilgu Šuplinsku (JKP), kritizējot agrāk virzīto reformu, kas paredzētu skolu skaita samazināšanu.

Biedrs arī negatīvi novērtēja nacionālās apvienības ministru un deputātu sākotnēji pausto atbalstu šīm izmaiņām. 

Vēl viens runātājs kritiski izteicās par vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Juri Pūci (AP), norādot, ka pūces ir nekaunīgi dzīvnieki, kas aiztiekot mazākus dzīvniekus. Tomēr kopumā nacionālās apvienības kongresa debatēs izskanēja atbalsts saprātīgas, iedzīvotāju interesēs balstītas ATR īstenošanai. 

Savu kritiku par skandālu sociālās uzņēmējdarbības atbalsta jomā saņēma labklājības ministre Ramona Petraviča (KPV LV). Kāds cits biedrs nepieklājīgā vārdā apzīmēja divas nacionālās apvienības bijušās politiķes, iespējams, ar to domājot arī Baibu Broku.

Saeimas deputāts Jānis Iesalnieks debatēs norādīja, ka VL-TB/LNNK ir izcīnījusi atbilstošas politikas īstenošanu attiecībā uz viesstrādniekiem.

Līdz ar to neizdevīgas būtu Saeimas ārkārtas vēlēšanas, jo tas nozīmētu jaunas valdības veidošanu un nacionālajai apvienībai šajā jomā nāktos vēlreiz strādāt pie jauno koalīcijas partneru pārliecināšanas.

Politiķis Ansis Pūpols novēlēja kultūras ministram Naurim Puntulim uzcelt jauno koncertzāli. Viņš norādīja uz sabiedrībā izskanējušajām bažām par to, ka ar koncertzāles celtniecību ir saistītas Andra Šķēles intereses. Līdz ar to politiķis akcentēja, ka sabiedrībai ir jābūt pārliecībai, ka visas darbības notiks likumīgi.

Dzintars savā runā arī norādīja, ka daudzi savulaik kritizēja nacionālo apvienību, kad tā cīnījās par valsts finansējumu filmai "Dvēseļu putenis".

"Tagad, kad filma pārspējusi visus rekordus un saviļņojusi vairāk nekā 100 000 skatītāju sirdis, vairs neviens neuzdrīkstas apstrīdēt - tas bija nepieciešams," uzsvēra VL-TB/LNNK līderis.

Politiķis pauda, ka filma ir spēcīgs atgādinājums tam, kāda cena ir maksāta par latviešu tautas pašnoteikšanos un latviskas Latvijas ideālu.

Nacionālās apvienības vadītājs akcentēja, ka iekšpolitikā nedrīkst radīt starptautiskajai sabiedrībai šaubas, ka Latvijas izvēle ir stratēģiska sadarbība ar Rietumiem un ASV.

"Jebkādam sentimentam pēc pretējā virziena Latvijas politikā nav vietas," akcentēja politiķis, norādot, ka šī iemesla dēļ "Saskaņa" arī turpmāk "paturama" ārpus valdības.

Kā ziņots, nacionālās apvienības kongresā notika arī priekšsēdētāja un pārējās valdes vēlēšanas. 

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu