Irāna ASV militāros spēkus pasludina par teroristiem. Revolucionārā gvarde draud "aizdedzināt" ASV sabiedrotos (1)

Foto: AP/Scanpix

Irānas parlaments otrdien, 7. janvārī, pieņēmis likumu, ar kuru saistībā ar Irānas ģenerāļa Kasema Soleimani nogalināšanu pasludinājis visus ASV militāros spēkus un Pentagona amatpersonas par teroristiem.

Irānas nule kā pieņemtais likums pasludina par teroristiem visus ASV spēkus un ASV Aizsardzības ministrijas un ar ministriju saistīto organizāciju amatpersonas, tostarp tos, kas deva rīkojumu nogalināt Soleimani.

Likumprojektā teikts, ka jebkāda palīdzība šiem spēkiem, tostarp militāra, finansiāla un tehniska, kā arī palīdzība izlūkošanā un loģistikā, tiks uzskatīta par terorisma atbalstīšanu.

Irānas Revolucionārās gvardes līderis otrdien draudēja, ka ASV atbalstītās vietas "tiks aizdedzinātas", vēsta aģentūra AP. Pūlis uz šiem izteikumiem atbildēja ar saukli "Nāvi Izraēlai!".

Irānas parlaments arī nolēma par 200 miljoniem eiro palielināt "Kudsas spēku" budžetu.

Likums ir pērnā gada aprīlī pieņemtā likuma grozīta versija. Ar šo likumu ASV tika pasludinātas par valsti, kas atbalsta terorismu, un ASV spēki Tuvajos Austrumos pasludināti per teroristu grupējumiem.

Likums bija atbilde ASV lēmumam pagājušajā gadā pasludināt Irānas Revolucionāro gvardi par teroristisku organizāciju.

Irānas Revolucionārā gvarde tika izveidota pēc Islāma revolūcijas 1979.gadā un tās uzdevums ir aizsargāt klerikāļu režīmu, savukārt daudz tradicionālākā armija aizsargā valsts robežas.

Revolucionārajai gvardei Irānā ir ievērojama vara, tāpat tai ir būtiskas ekonomiskās intereses.

Pagājušajā nedēļā ASV prezidents Donalds Tramps negaidīti deva rīkojumu nogalināt Irānas Revolucionārās gvardes vienības "Kudsas spēki" komandieri ģenerāli Soleimani. Viņu nogalināja ASV bezpilota lidaparāta īstenotajā triecienā pie Bagdādes lidostas.

Irānas ārlietu ministrs otrdien paziņoja, ka ASV viņam nav izsniegušas vīzu, lai viņš varētu ierasties ANO sanāksmēs Ņujorkā.

"Viņi baidās, ka kāds ieradīsies ASV un atklās patiesības," sacīja ministrs. "Pasaule neaprobežojas ar Ņujorku, un ar amerikāņiem var runāt arī no Teherānas, un mēs to darīsim."

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu