Raidījums: Gerharda uzticības personai izveidots amats "Latvijas Valsts mežos"

Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards

FOTO: Ieva Leiniša/LETA

Valsts mežu apsaimniekotājā "Latvijas Valsts meži" (LVM) izveidots jauns amats zemkopības ministra Kaspara Gerharda (VL-TB/LNNK) uzticamības personai - Jānim Lapiņam, kurš savulaik bija VSIA "Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs" (LVĢMC) vadītāja amatā, šodien vēsta TV3 raidījums "Nekā personīga".

Kad par Zemkopības ministru kļuva nacionālās apvienības "Visu Latvijai"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) virzītais kandidāts Gerhards, kurš pirms tam veica Vides aizsardzības un reģionālās attīstības (VARAM) ministra pienākumus, uzdeva LVM izvērtēt savu stratēģiju un izveidot jaunu valdes locekļa amatu, kurš ticis Lapiņam, kura karjera jau gadiem ilgi sekojot Gerhardam, norāda raidījums.

Uzņēmuma valdē strādāja četri locekļi: Roberts Strīpnieks, Gints Bumbieris, Arnis Melnis, Edvīns Zakovics. Trīs no viņiem amatā bijuši jau 20 gadus un par darbu mēnesī saņem vairāk nekā 10 000 eiro. Tomēr LVM izsludināja konkursu uz vēl viena valdes locekļa amatu un kandidātiem bija jāatbilst ļoti specifiskām prasībām: vismaz trīs gadu pieredzei vides vai zemes dzīļu jautājumos un vienlaikus arī informācijas tehnoloģiju nozarē. Tāpat kandidātiem bija jābūt piecu gadu darba pieredzei valdes locekļa amatā un trīs gadiem kapitālsabiedrības vadīšanā.

Konkursā pieteicās deviņi kandidāti, bet par piemērotāko atzina Lapiņu - jaunu un ļoti veiksmīgu profesionāli, kas atbilda visām prasībām. Viņš četrus gadus bija LVĢMC valdes loceklis. Centrā ir gandrīz 300 darbinieku. Viņš arī strādājis par datu inženieri un iepirkumu komisijas locekli "Elektronisko sakaru direkcijā", kā arī bijis valdes loceklis "Latvijas dzelzceļa" meitasuzņēmumā.

Raidījums vēsta, ka Lapiņa karjeras pavērsieni sakrīt ar Gerharda darba gaitām. Abi vienlaikus strādāja "Latvijas dzelzceļa" koncerna vadībā. Kad Gerhards kļuva par VARAM ministru, tās pakļautībā esošā LVĢMC vadībā nonāca Lapiņš, bet pagājušajā gadā Gerhards kļuva par zemkopības ministru, un "Latvijas Valsts mežos" tiek radīta jauna valdes locekļa vieta, ko iegūst Lapiņš.

"Jautājums, kas ir ilgi pazīstams, tas ir droši vien dažādi interpretējamas. Bet katrā ziņā bija gan konkurss, gan nominācijas jautājumi tika izstrādāti, tā kā šeit, jautājums drīzāk pie padomes un kapitāldaļu turētāja," raidījumam sacījis Gerhards.

Savukārt Lapiņš atzinis: "Gerhardu es zinu kā ministru, kas pārraudzīja, protams, - VARAM tanī laikā - nozari. Šobrīd es viņu zinu kā Zemkopības ministru. Es apšaubu, ka es esmu ministra uzticamības persona".

Raidījums arī norāda, ka paralēli LVĢMC Lapiņš četrus gadus vadīja arī bēdīgi slaveno firmu "Aqua Riga". Tās īpašnieks ir "Rīgas ūdens", kas bija tiešā bijušā Rīgas domes priekšsēdētāja Nila Ušakova (S) pakļautībā.

Pirms gada vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra amatā Gerhardu nomainīja Juris Pūce (AP). Viņš atstādināja Ušakovu un drīz pēc tam Lapiņš atkāpās no amatiem gan LVĢMC, gan Rīgas domes uzņēmumā.

Aiziešanu Lapiņš raidījumam pamatojis ar lielo darba slodzi un nogurumu, bet noliedzis saistību ar politiskās varas maiņu VARAM ministrijā.

Uz augšu