Čeku loterija VID atmaksājusies ar uzviju. Apkopoti iemīļotākie tirgotāji (8)

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Pirkuma čeki ar lupu.
Pirkuma čeki ar lupu. Foto: Ieva Lūka/LETA

No pagājušā gada jūlija līdz decembrim čeku loterijā izmaksātais balvu fonds ir 138 800 eiro, bet nodokļu ieņēmumos iegūta dubulta summa, līdz ar to pasākums ir attaisnojies, pirmdien atzina Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu administrēšanas risku vadības daļas vadītāja Natālija Fiļipoviča.

Viņa uzsvēra, ka pasākums palīdz stiprināt nodokļu maksāšanas kultūru, sekmēt uzņēmumu izpratni par vajadzību deklarēt nodokļu saistības. Tādējādi čeku loterija tās pirmajā darbības pusgadā ir attaisnojusies.

No pagājušā gada jūlija līdz decembrim reģistrēti kopumā 9 274 824 čeki, kvītis un biļetes. Vidējais dalībnieku skaits mēnesī bija 82 608.

Aptuveni piektdaļa jeb 20,2% bija reģistrēti divi līdz pieci čeki, 14% - 11 līdz 50 čeki, 8,4% vairāk nekā 100 čeki, bet 6,9% - seši līdz desmit čeki, 4,4% - 51 līdz 100 čeki, tomēr gandrīz pusē gadījumu jeb 46,1% - viens čeks.

Visvairāk čeku loterijai pieteikto čeku pērn otrajā pusgadā izsniedzis mazumtirgotājs "Maxima Latvija", kam seko "Rimi Latvia", bet trešo vietu ieņem mazumtirgotāja "Mego" pārvaldītājs "Lenoka". No pakalpojumu sniedzējiem pirmajā vietā ierindojas "Latvijas pasts", kam seko ēdināšanas uzņēmums "Lido" un "McDonalds" pārvaldītājs "Premier Restaurants Latvia". 

Visvairāk čeku loterijai reģistrēto čeku izsniegti mazumtirdzniecības jomā, kam seko ēdināšanas pakalpojumi, vairumtirdzniecība un pārtikas produktu ražošana. Arī nozares, kurās visvairāk konstatēta neatbilstības, ir mazumtirdzniecība un sabiedriskā ēdināšana. 

Fiļipoviča arī pastāstīja, ka komersantu skaits, par kuriem iesniegti čeki attiecīgajā periodā, bija 18 153 nodokļu maksātāji. Pārklājums ar čeku datiem ir pietiekami augsts un ir liela varbūtība, ka par katru no Latvijā reģistrētājiem nodokļu maksātājiem ienāks vismaz viens čeks.

Analizējot sabiedrības aktivitāti, iesaistoties čeku loterijā, VID secinājis, ka ļoti liela aktivitāte bija jūlijā un augustā, bet tagad dalībnieku skaits ir stabilizējies un veido apmēram 75 000 dalībnieku katru mēnesi. Līdz ar to iedzīvotāju iesaiste čeku loterijā patlaban varētu būt augstāka.

Trīs populārākie VID čeku loterijas rezultātā konstatētie pārkāpumu veidi bija mazāki uzņēmumu deklarēti realizācijas darījumi (samaksa par sniegtajiem pakalpojumiem un pārdotajām precēm) nekā loterijai izsniegto čeku summas, realizācijas darījumu nedeklarēšana vai kases aparātā reģistrētu ieņēmumu neuzrādīšana PVN deklarācijās. Konstatēti arī gadījumi, kad čeki izsniegti pēc nodokļu maksājumu saimnieciskās darbības apturēšanas.

VID kontroles pasākumos ir konstatējis neatbilstības kases aparātu lietošanā - kases aparāts nav reģistrēts VID vai lietoti veci, no uzskaites noņemti kases aparāti, kā arī tehniskajām prasībām neatbilstoši kases aparāti, kuru datos var iejaukties. Tāpat ir konstatēti gadījumi, kad komersants nav reģistrējies kā PVN maksātājs. Tāpat konstatēta arī aplokšņu algu izmaksa, nedeklarējot darbiniekus vai neuzskaitot darba laiku. 

Komentējot ieguvumus no čeku loterijas, Fiļipoviča, norādīja, ka nodokļu administrēšanas pasākumu rezultāti liecina, ka 126 nodokļu maksātāji iesniedza precizētas deklarācijas. Tāpat VID iekasēja nodokļu ieņēmumus papildus 372 200 eiro apmērā. VID veiktajās 36 tematiskajās pārbaudēs konstatēti pārkāpumi, kā arī tematiskajās pārbaudēs piemēroti naudas sodi 19 400 eiro apmērā.

Minot konkrētus pārkāpumu piemērus, Fiļipoviča atzīmēja, ka bijis gadījums, kad kontroles pasākumos, vēršoties pie nodokļu maksātājiem ar neatbilstībām čeku loterijas datos, konstatēta nereģistrēta kases aparāta izmantošana - mazumtirdzniecības uzņēmums, kas tirgoja preces bērniem, brīvdienās izmantoja VID nereģistrētu kases aparātu, kura izsniegtajos čekos bija norādīts cita VID reģistrēta kases aparāta šasijas numurs, kuru uzņēmums lietoja darba dienās.  

Tāpat VID konstatējis, ka darbību turpina likvidēts uzņēmums. Fiziskā persona - likvidēta uzņēmuma, kuram apturēta saimnieciskā darbība, amatpersona, nereģistrējot fiziskās pārdošanas saimnieciskās darbības vietu, turpināja sniegt pakalpojumus likvidēta uzņēmuma darbības vietā. 

VID konstatējis arī algas izmaksu aploksnēs. VID pārbaudes laikā sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumā atrada divus kases aparātus, kuri nebija reģistrēti VID un papildus bija reģistrēti ne tikai neuzskaitītie ieņēmumi, bet arī darba pienākumus veica personas, par kurām nebija sniegtas ziņas VID.

VID ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme teica, ka čeku loterija līdz šim ir bijusi viens no diskutablākajiem VID pārziņā esošajiem jautājumiem, jo pirkumus ikdienā veic pārliecinoši lielākā daļa iedzīvotāju, kas, ieskaitot bērnus, var piedalīties loterijā. Pērn sešos mēnešos čeku loterijā piedalījās iedzīvotāji, kopumā iesniedzot 9,2 miljonus čeku.

Pēc viņas teiktā, čeku loterija palīdzējusi nodokļu iekasēšanā - dažādu preču un pakalpojumu tirgotājiem jāapzinās, ka viņu izsniegtais čeks var tikt pieteikts loterijā un tādējādi pārbaudīts VID. Tāpat VID sistēmai neatpazīstot čeku, ir lielāka skaidrība par to, kuriem komersantiem jāpievērš uzmanība.

Jaunzeme teica, ka čeku loterijas dati par pagājušā gada otro pusi ir analizējami, un VID to arī dara. Dienests ir ieinteresēts, lai čeku loterijā piedalās dažādi cilvēki ar dažādiem čekiem, kas arī notiek. Pēc tam, kad būs pagājis gads kopš čeku loterijas aizsākšanas, sekos izvērtējums un secinājumi par tās rezultātiem un to, kā šo pasākumu potenciāli pilnveidot.

Jau ziņots, ka čeku loterijas mērķis ir veicināt godīgu konkurenci un labprātīgu nodokļu saistību izpildi, mudinot pircējus pieprasīt čekus un kvītis par iegādātajām precēm un saņemtajiem pakalpojumiem, tādējādi veicinot kultūras maiņu sabiedrībā. Čeku loterija Latvijā notiek pirmo reizi, taču citur pasaulē ir visnotaļ izplatīta prakse, kas devusi pozitīvus rezultātus gan attiecībā uz sabiedrības rīcības maiņu, gan ieņēmumiem valsts budžetā.

Čeku loteriju organizē Valsts ieņēmumu dienests, bet informatīvi atbalsta VAS "Latvijas loto".

Komentāri (8)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu