"Eiropas aresta orderim vajadzētu būt prioritārākam par trešās valsts prasību." Rinkēvičs prognozē, kad gaidāms Dānijas lēmums Misānes lietā

"Eiropas aresta orderim vajadzētu būt prioritārākam par trešās valsts prasību." Rinkēvičs prognozē, kad gaidāms Dānijas lēmums Misānes lietā
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 7
Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs
Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs Foto: Zane Bitere/LETA

Saskaņā ar Eiropas tiesību aktiem Eiropas valsts izsniegtam aresta orderim būtu jābūt prioritārākam par kādas trešās valsts prasībām, šorīt, 20. februārī, intervijā TV3 raidījumam "900 sekundes" sacīja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, komentējot iespēju, ka par sava bērna nolaupīšanu apsūdzētā Kristīne Misāne tiks izdota Latvijai.

Viņš prognozēja, ka Dānijas lēmums Misānes izdošanas lietā būs zināms tuvāko dažu nedēļu laikā.

Video: Raidījuma "900 sekundes" intervija ar ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču

Savukārt Ģenerālprokuratūrai pagaidām vēl nav nekādas oficiālas informācijas no Dānijas saistībā ar lūgumu par sava bērna nolaupīšanu Dienvidāfrikas Republikā (DĀR) apsūdzēto Kristīni Misāni izdot Latvijai, šorīt Latvijas Radio pastāstīja Ģenerālprokuratūras Darbības analīzes un vadības departamenta virsprokurors Aivars Ostapko.

Viņš pastāstīja, ka no rīta ielūkojies elektroniskajos sūtījumos un pārliecinājies, ka oficiāli nekāda informācija nav saņemta, lai arī Misānes pārstāvji ir paziņojuši, ka sievietes uzdošana DĀR īslaicīgi apturēta.

Ostapko pastāstīja, ka vien 17. februārī prokuratūra saņēmusi nepieciešamos pierādījumus, lai sāktu kriminālprocesu un Misāni atzītu par aizdomās turamo, kas dotu pamatu prasīt viņas izdošanu Latvijai. Lietas ierosināšanai nepieciešamo informāciju piegādājusi Misānes māsa.

Prokuratūra operatīvi strādājusi un dienas laikā, balstoties uz jauniegūtajiem pierādījumiem, nosūtījusi Eiropas apcietinājuma orderi Dānijai. Latvijas prokuratūra atbildi no Dānijas oficiāli gaida divu nedēļu laikā, tomēr Ostapko cer, ka tas notiks agrāk un lēmums būs labvēlīgs.

Uzsāktajā kriminālprocesā Misāne atzīta par aizdomās turēto pēc Krimināllikuma 168. panta, 193. panta otrās daļas un 275. panta otrās daļas. 

Krimināllikuma 168. pants ir par izvairīšanos no tiesas vai bāriņtiesas nolēmuma, kas izriet no aizgādības, aprūpes vai saskarsmes tiesībām ar bērnu, kā arī tiesas nolēmuma, kas paredz bērna nogādāšanu atpakaļ uz valsti, kurā ir viņa dzīvesvieta, izpildes vai ļaunprātīgu šāda nolēmuma nepildīšanu, un tas paredz īslaicīgu brīvības atņemšanu, piespiedu darbu vai naudas sodu.

Tāpat kriminālprocess sākts par sveša finanšu instrumenta vai maksāšanas līdzekļa nolaupīšanu, iznīcināšanu, bojāšanu vai nelikumīgu izmantošanu, par ko soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem, īslaicīgu brīvības atņemšanu, piespiedu darbu vai naudas sodu, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.

Savukārt 275. panta otrā daļa paredz, ka par dokumenta, zīmoga un spiedoga viltošanu un viltota dokumenta, zīmoga un spiedoga realizēšanu un izmantošanu, ja tas izdarīts mantkārīgā nolūkā, to paveikusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, rīcība radījusi būtisku kaitējumu valsts varai vai pārvaldības kārtībai vai ar likumu aizsargātām personas interesēm, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem, īslaicīgu brīvības atņemšanu, piespiedu darbu vai naudas sodu. 

Jau ziņots, ka Misāne kopš 2018. gada nogales atrodas apcietinājumā Dānijā, kur viņa tika aizturēta, jo Dienvidāfrikas Republikā (DĀR) tiek turēta aizdomās par sava bērna nolaupīšanu, kā arī viņai tiek inkriminēti citi pārkāpumi. Dānijas tiesa pagājušajā nedēļā nolēma viņu neatbrīvot no apcietinājuma, kas faktiski nozīmētu, ka 20. februārī viņa tiktu izdota DĀR. 

Tomēr otrdien Latvijas Ģenerālprokuratūra pēc jaunu pierādījumu saņemšanas pieņēma Eiropas apcietinājuma lēmumu pret Misāni un nosūtījusi Dānijas kompetentajai iestādei aicinājumu viņu izdot Latvijai.

Misānes pārstāvji trešdien paziņoja, ka viņas izdošana DĀR ir īslaicīgi apturēta. To apliecinājis Misānes advokāts Dānijā.

Paralēli Latvija Misānes lietā ir vērsusies ar sūdzību Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT), norādot, ka Dānija nav novērtējusi cilvēktiesību ievērošanas apstākļus DĀR cietumos un citus aspektus.

Rinkēvičs prognozēja, ka sūdzība ECT tiks pieņemta, bet tās izskatīšanas process ilgs gadiem. 

Misānes pārstāvji iepriekš informēja, ka sieviete 2011. gadā iepazinusies ar DĀR pilsoni un pēc četriem gadiem abiem piedzimusi meita. Taču starp abiem vecākiem sākušies konflikti, kas sākotnēji bijuši finansiāli motivēti. Pēc tam vīrietis vienpusēji nolēmis pārtraukt attiecības un esot sācis vardarbīgi izturēties gan pret Misāni, gan pret abiem ģimenes nepilngadīgajiem bērniem. Baidoties par savu un savu bērnu drošību un dzīvību, 2018. gada maijā Misāne nolēmusi meklēt patvērumu Latvijā, norādīja radinieki. 2018.gada decembrī Misāne devusies darba braucienā caur Kopenhāgenu uz Mozambiku, taču, šķērsojot robežu, viņa aizturēta, jo bijusi Interpola meklēšanā. DĀR bija norādījusi, ka Misāne tiek meklēta par bērna nolaupīšanu. Tagad DĀR sievietei draudot 15 gadus ilgs cietumsods.

Šo lietu tika piedāvāts pārņemt Latvijas prokuratūrai, taču iepriekš tas netika darīts, jo, kā iepriekš skaidroja prokuratūra, Misānei DĀR tiek inkriminētas darbības, kas Latvijā neparedz nozīmīgus sodus, attiecīgi Eiropas apcietinājuma orderi par šīm darbībām nav bijis likumīga pamata pieņemt. Attiecībā uz citu iespējamo Misānes rīcību, kas teorētiski varētu atbilst krāpšanai un dokumenta viltošanai, Latvija, ņemot vērā pierādījumu trūkumu, nevarētu garantēt personas kriminālvajāšanu Latvijā, iepriekš norādīja Latvijas prokuratūrā.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu