Neilgi pēc tam, kad internetu pāršalca video, kurā deviņgadīgs puika apcelšanas skolā dēļ lūdz virvi, lai sev atņemtu dzīvību, parādījušās arī sazvērestības teorijas, ka zēnu patiesībā tēlo aktieris. Tomēr šādām baumām nav nekāda pamata, vēsta portāls "Insider".

Jaraka Bailsa no Brisbenas Austrālijā 19. februārī "Facebook" dalījusies ar sirdi plosošu video, kurā redzams, kā viņas deviņus gadus vecais dēls Keidens, kuram ir ahondroplāzija jeb pundurība, lūdz virvi, lai atņemtu sev dzīvību. Puisēnu līdz izmisumam esot novedusi vienaudžu apcelšana skolā.

Video pāris dienu laikā ir skatīts vairākus miljonus reižu un Keidenu uzmundrināt metušās arī pasaules lielākās zvaigznes. Tomēr tikpat ātri, cik vieni izteica atbalstu, citi steidzās izplatīt sazvērestības teorijas.

Jaraka par dēlu bija rakstījusi jau iepriekš, kā arī vairākkārt parādījusies Austrālijas televīzijā, lai izglītotu par sava dēla veselības stāvokli.

"Šo nodara apcelšana," māte saka video, ko kopš publicēšanas noskatījušies vairāk nekā 20 miljoni cilvēku. "Vai jūs, lūdzu, varat izglītot savus bērnus, savas ģimenes, savus draugus?"

Nepilnu dienu vēlāk amerikāņu komiķa Breda Viljamsa, kurš arī cieš no ahondroplāzijas, izveidotā tiešsaistes ziedošanas kampaņā Keidenam ziedoti vairāk nekā 366 000 dolāru (aptuveni 337 000 eiro). Tie tiks izmantoti, lai zēns un viņa māte varētu doties uz Disnejlendu Kalifornijā, sacīts kampaņas lapā.

Kur ir nauda, tur ir sazvērestības teorijas

Tomēr līdzīgi kā citos gadījumos, kad kaut kas gūst plašu rezonansi sociālajos tīklos un ir iesaistīta nauda, ātri izplatījās arī sazvērestības teorijas, ka tas viss ir krāpšana.

"Zinat to apcelto deviņus gadus veco bērnu, kam ziedoti vairāk nekā 200 000 dolāri un uzmanību pievērsušas vairākas slavenības? Viņu sauc Keidens Bailss, viņš ir 18 gadus vecs un patiesībā bagāts, un "Instagram" slavenība... jūs visus apkrāpa pieaudzis punduris," rakstīts kādā ierakstā "Twitter", kas retvītots vairāk nekā 300 reizes.

Internetā piektdien, 21. februārī, parādījās daudzi līdzīgi ieraksti, kuros cilvēki strīdējās par to, vai Keidens patiešām ir deviņus gadus vecs. Daudzi dalījās ar ekrānuzņēmumu no "Facebook", kurā minēts, ka Keidens "visus apkrāpa, viņam ir 18 gadi un daudz naudas". Tajā arī lūdz sniegt pierādījumus, ja gadījumā tā nav taisnība.

Kāds cits lietotājs aicināja "neticēt visam, ko lasāt internetā" un "papētīt dziļāk", lai "atrastu patiesību".

Krāpšanai trūkst pierādījumu

Taču nav pierādījumu, ka Keidens un viņa māte meloja. 2015. gadā viņi piedalījās raidījumā Austrālijas televīzijā, kurā minēts, ka zēns ir četrus gadus vecs.

"Keidens Bailss ir četrus gadus vecs, un šis mazais zēns no Brisbenas ir reaktors," sacīja "Studio 10" vadītājs. "Viņš iedvesmo lielisku kampaņu, kas vērš uzmanību uz pundurību. Ar slavenību atbalstu viņš jau ir pārcietis vairākas operācijas."

Šajā intervijā tiek apspriests arī iepriekšējais plašu rezonansi guvušais video ar Keidenu, kas uzņemts 2014. gadā.

"Tad mums lietas sāka mainīties," intervijā saka māte.

Video Keidens izskatās krietni jaunāks nekā tagad un, kamēr māte runā ar raidījuma vadītāju, zēns ir aizņemts ar rotaļlietu.

Keidena slavenības lapa

Sazvērestības teoriju piekritēji norāda uz Keidena lapu vietnē "StarNow", kur viņš raksturots kā aktieris, modelis, statists un influenceris. Kaut gan lapā parādās viņa uzstāšanās televīzijā, piemēram, iepriekšminētā intervija, tajā nav minēts, ka viņam būtu bijušas kādas lomas. Lapas sadaļā par modeļa darbu minēts, ka viņš ir "iesācējs".

"Sveiki, es esmu Keidens, esmu astoņus gadus vecs un viens no retajiem aborigēnu zēniem, kas piedzimis ar ahondroplāziju," rakstīts lapas aprakstā, tomēr nav skaidrs, kad tas tapis. "Šobrīd dzīvoju Brisbenā, bet bieži ceļoju. Man patīk sports, dzīvnieki, ēdiens, ģimene un mode. Man ir daudz sekotāju sociālajos tīklos manas spožās un dzīvespriecīgās personības dēļ, jo man patīk likt citiem smieties. Es pieņemu savu unikalitāti un iedvesmoju citus būt laimīgus un izbaudīt mazos dzīves prieciņus."

Lapā arī ievietota saite uz 25 minūtes garu sēriju par Bailsiem dokumentālajā raidījumā "Living Black", kas veltīts Austrālijas pamatiedzīvotāju kopienai. 2015. gadā ēterā raidītajā sērijā stāstīts par ģimeni laikā, kad viņam gatavojās veikt smadzeņu un mugurkaula operāciju. Raidījuma vadītāja Keidenu raksturo kā piecus gadus vecu.

18. dzimšanas dienas svinības

Sazvērestības arī raisījušas vairākas nu jau dzēstas bildes Keidena "Instagram" kontā, kurā viņš it kā svin 18 dzimšanas dienu. "Krāpniecības" atmaskotāji ir droši, ka pilngadību svin pats Keidens, kaut gan pie vienas no tām rakstīts "laimīgu 18. ma mah", kas liecina, ka dzimšanas diena bijusi kādam citam.

Pie citas bildes, kurā redzams oranžā krāsā izgaismots skaitlis 18, nav paraksta.

"Būtībā viņš izliekas par mazu bērnu un ņirgājas par cilvēkiem ar psihiskās veselības problēmām un depresiju, kuri grib sev atņemt dzīvību, un tādējādi dabū naudu, jo viņš ir mazs punduris un no tā nopelna. Tas mani padara vēl dusmīgāku, jo man kādreiz bija depresija un es gribēju sevi nogalināt," rakstīja kāds komentētājs.

Komentāri pie fotogrāfijām bija divējādi - vieni Keidenu un Jaraku aizstāvēja, kamēr citi pauda apjukumu un sašutumu.

Sestdienas, 22. februāra, rītā pārpratumu savā "Facebook" kontā paskaidrojusi Mara Bailsa, kura rakstīja, ka 18. dzimšanas dienu svinējis viens no viņas bērniem.

Pieaugšanas vēsture

Jaraka dēla fotogrāfijas un video regulāri publicē "Facebook" kopš 2010. gada - laika, kad apmēram viņam jābūt dzimušam. Vienā albumā, kas publicēts no 2011. gada 12. līdz 15. decembrim, Keidens svin pirmo jubileju, vēstīts aprakstā. Tas nozīmē, ka pērnā gada nogalē viņš svinēja devīto dzimšanas dienu.

2017. gadā māte ievietoja citu albumu, kurā atzīmēta Keidena septīto dzimšanas dienu. Savukārt 2015. gadā publicēts līdzīgs - piektās jubilejas - albums. Šie albumi un citas Keidena bildes sestdien vairs nebija redzami sievietes publiskajā "Facebook" profilā, kā arī no zēna sākotnējā "Instagram" konta bija izņemti visi attēli un izveidots jauns konts. Tomēr sieviete ir dalījusies ar vairākiem rakstiem, kas apstrīd izplatījušās sazvērestības teorijas.

Jaraka Bailsa nesniedza komentāru portālam "Insider". 

Kaut gan nav iespējams apstiprināt, ka publicētais video nav iestudēts, kā daži apgalvo, kā arī nav pārbaudīta zēna dzimšanas apliecība, pieejamā informācija liecina, ka Keidens patiešām ir deviņus gadus vecs, nevis pieaugušais.