P 10.05.2021.

Pirmā vieta pasaulē, kur sieviešu higiēnas preces būs par brīvu, ir Skotija

Eksponāts pirmajā vagīnu muzejā pasaulē. Ilustratīvs attēls

FOTO: ISABEL INFANTES / AFP

Skotija kļūs par pirmo vietu pasaulē, kur sievietēm bez maksas būs brīvi pieejamas menstruālās higiēnas preces. Šādu ierosinājumu otrdien vienbalsīgi apstiprināja Skotijas parlaments, vēsta ziņu aģentūra "Reuters".

Likumprojekts paredz, ka noteiktās sabiedriskās vietās - piemēram, jauniešu interešu klubos un aptiekās - bez maksas būs pieejami tamponi un higiēniskās paketes. Lēsts, ka šī iniciatīva izmaksās 24,1 miljonu mārciņu (28,6 miljonus eiro) gadā.

Likumprojekts pirmajā lasījumā tika apstiprināts ar 112 balsīm "par", nevienu "pret" un vienam deputātam atturoties. Deputātiem būs iespēja ierosināt likumprojekta grozījumus.

Likumprojekta ierosinātāja Monika Lenona sacīja, ka tā pieņemšana kļūšot par "nozīmīgu soli ceļā uz menstruāciju normalizēšanu Skotijā un kalpos kā reāls signāls par to, ar cik lielu nopietnību šis parlaments uztver dzimumu līdztiesību".

2018. gadā Skotija kļuva par pirmo valsti pasaulē, kur bezmaksas menstruālās higiēnas produkti bija pieejami skolās, koledžās un universitātēs.

Pirms balsojuma Lenona pievienojās demonstrantu grupai pie parlamenta ēkas. Viņa turēja plakātu ar saukli "Menstruālo produktu pieejamība ir mūsu tiesības, punkts".