Internetā pārdod neapstiprinātus medikamentus pret Covid-19

Apollo.lv
Internetā pārdod neapstiprinātus medikamentus pret Covid-19
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 2
Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto Foto: Edijs Pālens/LETA

Internetā parādījušies maldinoši sludinājumi, kuros tirgo zāles pret jauno koronavīrusu. Atbildīgās institūcijas aicina uz šādiem piedāvājumiem neuzķerties, uzsverot, ka pagaidām nav neviena reģistrēta un droša medikamenta Covid-19 ārstēšanai vai profilaksei, vēsta LTV raidījums "Panorāma".

Viens no sludinājumiem publicēts vietnē "ss.com". Tajā piedāvāts par 79 eiro iegādāties 20 tabletes Krievijā un Ķīnā izmantota pretgripas medikamenta "Arbidol".

Kad sludinājuma autoram jautāja, vai zāles tiešām palīdz pret Covid-19, viņš atsūtīja saiti uz kādu Krievijas ziņu portālu, kurš vēsta, ka par "Arbidola" profilaktisko iedarbību pret Covid-19 paziņojusi Ķīna, bet otru - uz paša produkta mājaslapu, kurā, izvēloties opciju pirkt, redzams, ka Krievijas aptiekās šis preparāts maksā 518 rubļus jeb aptuveni sešus eiro, tātad 13 reizes mazāk, nekā pārdevējs prasa sludinājumā. 

Sludinājuma autors pastāstīja, ka zāles dabūjis no Krievijas, kad robežas vēl bija atvērtas. Arī Krievijā zāles esot dārgas. Pārdevējs arī apstiprināja, ka zāles var dzert profilaksei.

"Ķīnā ārsti ir dzēruši, un viņiem saslimstība ir bijusi daudz mazāka," viņš stāstīja.

Veselības inspekcijā norādīja, ka tā ir ne vien patērētāju maldināšana, bet pat likuma pārkāpums. Par zāļu izplatīšanu bez atļaujas pienākas administratīvais naudas sods.

"Mēs uzsāksim pārbaudi par konkrēto sludinājumu, mēģināsim no portāla "ss.com" dabūt informāciju par šī sludinājuma izvietotāju," sacīja Veselības inspekcijas pārstāvis Jānis Valenieks.

Viņš piebilda, ka arī pašam portālam ir jānes atbildība.

"Reklāmas izplatītājam, pieņemot reklāmu izplatīšanai, ir jāpārliecinās par reklāmas atbilstību normatīvo aktu regulējumam," uzsvēra Valenieks.

Atbildīgās iestādes aicina iedzīvotājus neuzticēties nevienam pārdevējam, kurš sola zāles pret Covid-19, jo tādu vēl nav. Ir eksperimentālie medikamenti, bet tos drīkst lietot tikai stingrā ārstu uzraudzībā. Sludinājumā minētais "Arbidols" to vidū nemaz nav, uzsvēra Zāļu valsts aģentūrā (ZVA).

"Nav klīnisku pētījumu. Nav randomizētu, pamatotu pētījumu. Un nav arī datu, ka šīs zāles būtu efektīvas, piemēram, Ķīnā. Nav pietiekamu pierādījumu. Un lietot šādu produktu, kuram nav pat zināms, ka tas varētu potenciāli palīdzēt, ir īpaši bīstami," sacīja ZVA Farmakovigilances nodaļas vecākā eksperte Zane Neikena.

Tomēr ir citi medikamenti, kuru iedarbība pret Covid-19 Eiropas Savienībā tiek testēta.

"Dažus no šiem medikamentiem mēs varētu mēģināt lietot konkrētām pacientu grupām slimnīcās, bet varbūt pēc mēneša, diviem būs papildu informācija par dažiem medikamentiem. Tad mēs viņus varētu lietot plašāk. Bet skaidrs ir tas, ka brīnumzāles tās nav," stāstīja Veselības ministrijas galvenais infektologs, profesors Uga Dumpis.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu