Tiesai nodod Endziņa lietu par nacionālā naida kurināšanu un viltus ziņu izplatīšanu saistībā ar Covid-19

Niks Endziņš

FOTO: Edijs Pālens/LETA

Rīgas tiesas apgabala prokuratūras prokurore tiesai nodevusi krimināllietu Nika Endziņa apsūdzībā par nacionālā naida un nesaticības izraisīšanu vietnē Facebook, kā arī par huligānismu, proti, persona publicēja viltus ziņas saistībā koronavīrusa Covid-19 izplatību Latvijā, portālu "Apollo" informēja Latvijas Republikas prokuratūras preses sekretāre Laura Majevska.

Saskaņā ar apsūdzību šī gada 30. janvārī Endziņš savā dzīvesvietā uzņēma un vēlāk publicēja vietnē Facebook videoierakstu ar nosaukumu "Koronas vīruss ir Latvijā! Lūdzu, dalies un brīdini citus!".

Videoieraksts saturēja izteikumus, kuru paušanas veids ir cieņu aizskarošs un naidīgi vērsts uz nesaticības provocēšanu pret ķīniešu tautības cilvēkiem un Ķīnu kā valsti, izsakot, ka ķīniešus un Ķīnu kā valsti vajag likvidēt un ķīnieši prot izgatavot tikai viltotas preces un viltotus mobilos telefonus.

Tāpat šajā videoierakstā viņš tīši izplatīja viltus ziņas par koronavīrusa izplatību Latvijas teritorijā. Minētais apgalvojums neatbilda patiesībai, jo konkrētajā periodā oficiāli netika reģistrēts neviens saslimšanas gadījums. Minētās bija viltus ziņas, kas saistītas ar veselības drošības apdraudējumu, rezultātā sabiedrībā tika radīts būtisks satraukums un nedrošības sajūta, kā arī traucēts Slimību profilakses un kontroles centra darbs.

Apsūdzētais ar savām darbībām dezinformēja sabiedrību par faktisko situāciju valstī saistībā ar vīrusa izplatību, tādējādi lika apšaubīt Slimību profilakses un kontroles centra un pārējo iesaistīto iestāžu kopējo darbību, mudinot domāt, ka sabiedrība netiek informēta un valsts slēpj no iedzīvotājiem nozīmīgu informāciju.

Persona apsūdzēta pēc Krimināllikuma 78. panta otrās daļas un Krimināllikuma 231.panta pirmās daļas.

Lieta nodota Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesai.

Prokuratūra norāda, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta Kriminālprocesa likumā noteiktajā kārtībā.

Uz augšu