Izdevies operatīvi likvidēt radiācijas piesārņojuma avotu "Getliņos"

LETA
Izdevies operatīvi likvidēt radiācijas piesārņojuma avotu "Getliņos"
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Atkritumu poligons "Getliņi". Ilustratīvs attēls.
Atkritumu poligons "Getliņi". Ilustratīvs attēls. Foto: Ieva Leiniša/LETA

Getliņu sadzīves atkritumu poligonā operatīvi likvidēts radiācijas piesārņojuma avots - neliels stikla iepakojums ar kristāliska veida vielu, aģentūru LETA informēja Valsts vides dienesta (VVD) sabiedrisko attiecību vadītāja Kristīne Kļaveniece.

Otrdien, 26.maija, VVD Radiācijas drošības centrs saņēma informāciju par paaugstinātu radiāciju sadzīves atkritumu kravā, kas nogādāta Getliņu cieto sadzīves atkritumu poligonā.

VVD inspektori nekavējoties izbrauca uz notikumu vietu, kur, veicot pārbaudi, identificēja radiācijas piesārņojuma avotu - nelielu stikla iepakojumu ar kristāliska veida vielu, kas uzrādīja paaugstinātu radionuklīda rādija (Ra) klātbūtni, stāstīja Kļaveniece.

Ievērojot drošības prasības, identificētais priekšmets tika iepakots un nodots VSIA "Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs", kas nogādāja to izpētei un pēc tam apsaimniekošanai radioaktīvo atkritumu glabātavā "Radons" Baldonē. 

Pēc radioaktīvā priekšmeta nodošanas, VVD inspektori, veicot turpmāko pārbaudi, nekonstatēja paliekošo radioaktīvo piesārņojumu notikuma vietā.

Tāpat noskaidrots, ka konkrētais priekšmets sadzīves atkritumos izmests Dārzciema vai Pļavnieku rajonā, kur atkritumi savākti gan no daudzdzīvokļu mājām, gan privātmājām.

Tā kā identificētais priekšmets bija iesaiņots plastikāta maisā kopā ar citiem sadzīves atkritumiem un uz maisa netika konstatēts radiācijas piesārņojums, šī priekšmeta atrašanās kopējā sadzīves atkritumu konteinerā nav radījusi bīstamību atkritumu transportlīdzekļa vadītājam un iekrāvējam, kas veica sadzīves atkritumu savākšanu, kā arī iedzīvotājiem, kas dzīvo teritorijā, no kuras atkritumi izvesti uz poligonu, norāda VVD pārstāve.

Lai novērstu radiācijas piesārņojuma negatīvo ietekmi, kas pastāv uzglabājot šādas vielas vai priekšmetus mājsaimniecībā, VVD aicina atsaukties iedzīvotāju, kas sadzīves atkritumos Dārzciema vai Pļavnieku rajonā, izmetis šo priekšmetu, lai sniegtu papildus informāciju par šī priekšmeta izcelsmi un vietu, kur tas līdz šim uzglabāts.

Iedzīvotājam lūgums zvanīt uz VVD Radiācijas drošības centra tālruni 26 565 626 vai jānosūta e-pasts uz "rdc@vvd.gov.lv". Sākotnējā priekšmeta un tā iepakojuma apskate liecina, ka tas visdrīzāk varētu būt vēsturiskais mantojums no PSRS laikiem. 

Rādijs ir radioaktīva viela. Stabilākā rādija izotopa 226Ra pussabrukšanas periods ir 1600 gadi.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu