Bijušajam Kirgizstānas prezidentam piespriests 11 gadu cietumsods

Kirgizstānas prezidents Almazbeks Atambajevs

Kirgizstānas tiesa otrdien piesprieda bijušajam valsts prezidentam Almazbekam Atambajevam 11 gadu divu mēnešu cietumsodu korupcijas lietā, kas saistīta ar organizētās noziedzības līdera nelikumīgu atbrīvošanu no cietuma.

Galvaspilsētas Biškekas Pirmā Maija rajona tiesa arī nolēma Atambajevam  atņemt valsts apbalvojumus un konfiscēt īpašumu - zemes gabalus, mājas, automobiļus, noguldījumus bankās, kā arī uzņēmumus.

63 gadus vecais Atambajevs, kurš bija valsts prezidents no 2011. līdz 2017.gadam, tiesas sēdē nepiedalījās, paziņojot, ka ir slims.

Pēc tiesas sēdes Atambajeva advokāts Sergejs Sļesarevs žurnālistiem paziņoja, ka prokuratūra viņa klienta vainu neesot pierādījusi, un ka tieslietu sistēma esot izpildījusi varas iestāžu doto uzdevumu. Advokāts arī solīja, ka tiks apsvērta iespēja spriedumu pārsūdzēt.

Kriminālās autoritātes Aziza Batukajeva, pēc tautības čečena, pirmstermiņa atbrīvošana no ieslodzījuma 2013.gadā izraisīja skandālu Kirgizstānā, kur organizētā noziedzība un politika nereti tiek uzskatītas par cieši saistītām.

Izmeklēšanā tika noskaidrots, ka medicīniskie dokumenti, uz kuru pamata Batukajevs tika atbrīvots, bijuši viltoti. Pēc atbrīvošanas Batukajevs aizbrauca uz Krieviju.

Atambajevs noliedz, ka viņam būtu bijis zināms par dokumentu viltošanu. Viņa atbalstītāji pauž viedokli, ka krimināllieta pret Atambajevu ir safabricēta un ir pašreizējā prezidenta Sooronbaja Džeenbekova atriebība.

Vēl otrdien šajā lietā divu gadu cietumsods tika piespriests Valsts sodu izpildes dienesta vadītāja bijušajam padomniekam Kalibekam Kačkinaljevam, kurš gan tika atbrīvots tiesas zālē, jo tik ilgu laiku jau pavadījis apcietinājumā. Savukārt bijušajai ģenerālprokurorei Indirai Džoldubajevai piespriests piecu miljonu somu (59 000 eiro) naudassods.

Atambajevs atrodas apcietinājumā kopš pagājušā gada augusta, kad tika aizturēts, jo neieradās uz pratināšanām. Aizturēšanas operācija ilga divas dienas, Valsts nacionālās drošības komitejas specvienības kaujinieku un eksprezidenta atbalstītāju starpā izraisoties sadursmēm. Tika nogalināts specvienības virsnieks, tāpēc Atambajevam draud vēl viena prāva, jo viņš apsūdzēts par līdzdalību slepkavībā.