IAEA nākusi klajā ar versiju, no kurienes varētu būt nākusi Ziemeļeiropā konstatētā radiācija (1)

LETA
Kodolreaktors. Ilustratīvs attēls.
Kodolreaktors. Ilustratīvs attēls. Foto: Pixabay

Radioaktīvās daļiņas, kas pagājušajā nedēļā tika konstatētas gaisā virs Ziemeļeiropas, visticamāk, nākušas no kodolreaktora, bet konkrēta to izcelsme vēl nav noskaidrota, piektdien paziņojusi Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Starptautiskā Atomenerģijas aģentūra (IAEA).

Valstis, kuriem ir kodolreaktori, tostarp Krievija līdz šim noliegušas, kas paaugstinātais radiācijas līmenis būtu saistīts ar to teritorijām.

IAEA pavēstīja, ka cēzija un rutēnija līmeņi bijuši palielināti pavisam nedaudz un tas nav radījis apdraudējumu cilvēku veselībai vai videi.

Aģentūra norādīja, ka šāda radiācija var rasties reaktoru darbības vai apkopes procesos.

Nedaudz paaugstināts radiācijas līmenis pagājušajā nedēļā tika konstatēts Igaunijā, Somijā un Zviedrijā.

Arī Somijas kodoldrošības regulatora STUK speciālists norādīja, ka šāda radiācija var rasties normālas atomelektrostacijas darbības rezultātā.

Viņš sacīja, ka šāda neliela radiācija parasti tiek konstatēta reizi vai divas gadā, un šis gadījums nav nekas neparasts.

Visaptverošā kodolizmēģinājumu aizlieguma līguma organizācija izsekojusi radiācijas izplatībai Eiropā, atzīmējot kartē kā iespējamo tās izcelsmes vietu plašu teritoriju, kas aptver Dāniju, Norvēģiju, Zviedrijas dienvidus, lielāko daļu Somijas un daļu Krievijas rietumu rajonu.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu