C 22.04.2021.

ANO ģenerālsekretārs pieprasa atbrīvot sadumpojušos karavīru sagrābtās Mali amatpersonas. Prezidents paziņo par atkāpšanos no amata

FOTO: Reuters/ScanPix

ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs pieprasījis nekavējoties atbrīvot Mali prezidentu, premjerministru un citas amatpersonas, kuras otrdien sagrāba sadumpojušies karavīri. Mali prezidents Ibrahims Bubakars Keita naktī uz trešdienu paziņoja par atkāpšanos no amata.

"Nevēlos, lai nolūkā noturēt mani pie varas tiktu izlietas asinis. Esmu nolēmis atkāpties no amata," uzrunā tautai valsts televīzijā sacīja Keita.

Viņš arī teica, ka tiek atlaista valdība un parlaments.

ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs pieprasījis nekavējoties atbrīvot Mali prezidentu

"Ģenerālsekretārs stingri nosoda šādu rīcību un aicina nekavējoties atjaunot Mali konstitucionālo kārtību un likuma varu," sacīts ANO ģenerālsekretāra preses dienesta izplatītajā paziņojumā.

"Tāpēc viņš pieprasa nekavējoties un bez nosacījumiem atbrīvot prezidentu Ibrahimu Bubakaru Keitu un viņa kabineta locekļus," uzsvērts paziņojumā.

Tajā piebilsts, ka "ģenerālsekretārs aicina visas iesaistītās puses, īpaši aizsardzības un drošības spēkus, būt maksimāli savaldīgiem un ievērot visu maliešu cilvēktiesības un individuālās brīvības".

Situāciju Mali trešdien apspriedīs ANO Drošības padome, un ārkārtas sēde notiks aiz slēgtām durvīm, ziņu aģentūra AFP uzzināja no diplomātiskiem avotiem.

Savukārt Rietumāfrikas valstu ekonomiskā kopiena (ECOWAS) nosodījusi pučistu rīcību un brīdinājusi, ka var noteikt Mali ekonomiskas sankcijas. ECOWAS dalībvalstis ari slēgušas sauszemes un gaisa robežas ar Mali, kā arī apturēta Mali dalība ECOWAS institūcijās.

Apvērsuma mēģinājumu Mali nosodījušas arī Eiropas Savienība un ASV , kā arī Francija, kuras kolonija savulaik bija Mali.

Jau ziņots, ka otrdien Mali sākās dumpis armijas kazarmās, kas atrodas netālu no galvaspilsētas esošajā Kati, un dumpinieki sagrābuši prezidentu Ibrahimu Bubakaru Keitu, premjerministru Bubu Sisi, ekonomikas un finanšu ministru Abdulaji Dafi un parlamenta priekšsēdētāju Musu Tambini, kā arī vairākus bruņoto spēku komandierus.

Kopš jūnija Mali notiek protesta akcijas pret prezidentu Keitu un Sisi vadīto valdību.

Protestētāji pieprasa prezidenta atkāpšanos, pārmetot viņam nespēju atjaunot drošību un cīnīties pret korupciju.

Vismaz 14 cilvēki nekārtībās zaudējuši dzīvību, liecina ANO un aktīvistu aplēses.

Mali centrālajā un ziemeļu daļā vardarbības uzliesmojumi un uzbrukumi notiek regulāri kopš 2012.gada armijas apvērsuma, pēc kura separātistu nemiernieku grupējumi un vēlāk arī ar "Al Qaeda" saistītie kaujinieki pārņēma kontroli pār šo valsts reģionu.

Francijas un Āfrikas valstu operāciju, kā arī Mali armijas centienu rezultātā valdības kontrole reģionā tika atjaunota, tomēr, neraugoties uz vairāku miera līgumu noslēgšanu, nemiernieku aktivitātes vairākos apvidos nav rimušas.

Seko Apollo arī Instagram - viss aizraujošais, skaistais un svarīgais vienuviet!