Par deportāciju uz Sibīriju rupju noniecināšanu bijušajam Stopiņu novada deputātam piespriež piespiedu darbu

Tiesa. Ilustratīvs attēls.

FOTO: Pixabay

Kādreizējam Stopiņu novada deputātam Jurijam Vasiļjevam par rupju deportāciju uz Sibīriju noniecināšanu piespriests piespiedu darbs, noskaidroja portāls "Apollo"

Prokuratūras preses sekretāre Laura Majevska, neminot apsūdzētā vārdu, portālam "Apollo" atklāja, ka Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa apstiprinājusi Rīgas tiesas apgabala prokuratūras prokurora noslēgto vienošanos ar apsūdzēto par piespiedu darba piemērošanu personai par komentāriem sociālajā tiklā "Facebook", rupji noniecinot 1941. gada 14. jūnijā un 1949. gada 25. martā Latvijā īstenotās deportācijas.

Saskaņā ar apsūdzību persona iepazinās ar rakstu "Facebook" par cilvēku deportācijām no Latvijas uz Sibīriju. Apsūdzētais zem raksta ievietoja komentāru, par to, ka 57 549 cilvēki tika izvesti, lai saņemtu izglītību par brīvu un daļa neatgriezās, jo Sibīrijā viņiem šķita labāk.

Tādējādi apsūdzētais, ironizējot un ņirgājoties par deportācijām, rupji noniecināja 1941. gada 14.jūnijā un 1949. gada 25. martā Latvijā veiktās cilvēku deportācijas, kuras saskaņā ar Romas Starptautiskās krimināltiesas Statūtu 7. pantu ir noziegums pret cilvēci.

Persona apsūdzēta pēc Krimināllikuma 74.1.panta, proti, par genocīda, nozieguma pret cilvēci, nozieguma pret mieru un kara nozieguma attaisnošana

Tā kā apsūdzētais piekritis vienošanās procesa piemērošanai, viņam ir izskaidrotas tiesības vienošanās procesā un sekas, kas rodas līdz ar vienošanās noslēgšanu, prokurors atzinis, ka krimināllietā ir noskaidroti apstākļi, kas attiecas uz pierādīšanas priekšmetu, un apsūdzētais piekrīt viņam inkriminētā noziedzīgā nodarījuma apjomam un juridiskajai kvalifikācijai un pilnībā atzīst savu vainu viņam inkriminētā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanā, lieta tika nodota tiesai vienošanās apstiprināšanai. Persona sodīta ar piespiedu darbu uz 240 stundām.

Spriedums stājies spēkā.

Aģentūras LETA arhīvs liecina, ka šā gada aprīlī Valsts drošības dienests (VDD) lūdzis prokuratūrai sākt kriminālvajāšanu pret bijušo Stopiņu novada domes deputātu Juriju Vasiļjevu par PSRS īstenoto Latvijas iedzīvotāju deportāciju rupju noniecināšanu.

Neminot personas vārdu, VDD aģentūru LETA informēja, ka persona pagājušajā gadā Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienā 25. martā sociālajā tīklā "Facebook" publicēja komentāru krievu valodā, apgalvojot, ka 1941. gada 14. jūnijā un 1949. gada 25.martā 57 549 Latvijas iedzīvotājus "aizveda iegūt izglītību, pie tam bez maksas". 

Persona savā komentārā norādīja, ka tie, kuri atgriezās Latvijā, saņem lielākus pabalstus nekā daži pensiju, turklāt "atgriezties izvēlējās ne visi, jo Sibīrijā viņiem šķita labāk".

VDD vērtējumā persona savā komentārā publiski rupji noniecinājusi 1941. gada 14. jūnija un 1949. gada 25. marta deportācijas, kas saskaņā ar Romas Starptautiskās krimināltiesas statūtu atzīstamas par noziegumiem pret cilvēci. Turklāt persona šos Latvijas tautai traģiskos notikumus savā komentārā interpretējusi kā iedzīvotājiem labvēlīgus, tādējādi ņirgājoties par tiem.

Kriminālprocess tika nodots Rīgas tiesas apgabala prokuratūrai.

Likums par PSRS īstenoto noziegumu pret cilvēci rupju noniecināšanu paredz brīvības atņemšanu līdz pieciem gadiem, piespiedu darbu, vai naudas sodu.

Aģentūras LETA arhīvs liecina, ka Vasiļjevs Stopiņu novada domē tika ievēlēts 2013. gadā no partijas "Saskaņas centrs" saraksta, savukārt 2018. gadā viņš kandidēja Saeimas vēlēšanas no "Rīcības partijas" saraksta, taču netika ievēlēts. Vasiļjevs arī ir valdes loceklis SIA "Rīgas cīņu sporta skola".

Aktuālākās ziņas