Pētījuma veikšanai tiek izmantota digitāla platforma, ar kuras palīdzību ne tikai pētnieki iegūst pētījumam nozīmīgus datus, bet arī sievietes, kas piedalās pētījumā, saņem plašu un personalizētu informāciju par saviem krūts vēža riskiem. Pētījumā kopumā plānots iesaistīt 2000 sieviešu.
Projekta mērķis ir izvērtēt, cik daudzām Latvijas sievietēm krūts vēža saslimšanas risks ir paaugstināts un kuri riska faktori to ietekmē visbiežāk. Pētnieki arī vēlas noskaidrot, kā riska faktoru apzināšanās maina sabiedrības attieksmi pret šo saslimšanu un skrīninga pasākumiem, kuriem Latvijā jau gadiem ir zema atsaucība, tomēr vēl vairāk tā pasliktinājusies vīrusa COVID-19 izplatības dēļ.
Tāpat pētniekus interesē platformas "Skrinings.lv" iespējas iesaistīt sievietes slimības agrīnā diagnostikā un novēršanā.
Šis ir viens no pirmajiem mēģinājumiem Latvijā ar digitālas platformas palīdzību iesaistīt sabiedrību medicīnas pētnieciskā iniciatīvā.
"Krūts vēzis ir slimība, kura, skarot katru astoto sievieti, ierindojas starp Latvijā visbiežāk diagnosticētajiem ļaundabīgajiem audzējiem. Līdzīgi kā ar citām onkoloģiskajām saslimšanām, krūts vēža agrīna diagnostika un novēršana ir galvenie rīki cīņā ar to. Būtisks faktors gan cīņā ar slimību, gan tiecoties pretī tās efektīvākai izpētei, ir zinātnes komunikācija, tostarp sabiedrības proaktīva līdzdalība pētnieciskajās aktivitātēs.
Nodrošinot dinamisku digitālu vidi, kurā sieviete saņem personalizētu informāciju par krūts vēža riskiem, ieteikumus risku mazināšanai un iespēju iesaistīties ar krūts vēzi saistītos zinātniskajos projektos, platforma vēlas piesaistīt uzmanību digitālai pētījumu vadīšanai, savedot kopā sabiedrību ar pētnieciskām grupām, tādējādi veicinot arī kopīgu cīņu slimības izpētē," stāsta Emīls Sjundjukovs, Latvijas Universitātes pētnieks, viens no "Skrinings.lv" veidotājiem.
"Latvijā tikai ap 35% no sievietēm, kas saņem uzaicinājumu veikt mamogrāfiju, piedalās skrīningā. Tas ir ļoti mazs procents, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, kur mamogrāfiju veic pat līdz 90% no attiecīgā vecuma sievietēm. Viens no iemesliem,
kāpēc sievietes Latvijā nepiedalās skrīningā, ir tas, ka sabiedrība nav pietiekoši informēta par krūts vēža risku un iespējām ārstēt šā tipa vēzi gadījumā, ja ļaundabīgais audzējs ir atrasts agrīnā stadijā, respektīvi, par skrīninga nepieciešamību.
Neraugoties uz to, Latvijā ir gandrīz neiespējami veikt epidemioloģiskus pētījumus, balstoties uz krūts vēža reģistra datiem. Tam par pamatu ir nepietiekama informācija par sievietēm, kas veic mamogrāfiju, un būtiski iztrūkstoša informācija par sievietēm, kas mamogrāfiju izvēlas neveikt.
Nav arī pietiekošas informācijas par sievietēm, kuras ir jaunākas nekā valstī definētais vecums, kurā ir jāveic mamogrāfija. Bez epidemioloģiskiem pētījumiem krūts vēža riska faktori Latvijas populācijā nevar tikt identificēti, līdz ar to profilakses pasākumus nav iespējams pielāgot tieši Latvijas sievietēm. Platforma dos iespēju sievietei pašai apzināt savus riskus, dodot pamatu pārdomām par mamogrāfijas veikšanu un palielinot profilakses pasākumu efektivitāti. Tajā pašā laikā platforma sniegs informāciju pētniekiem un dos iespēju vairāk apzināt krūts vēža riskus, kas ir specifiski Latvijas sievietēm," atzīst Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes asociētā profesore Liliāna Civjāne.