Latvijā sliktā gaisa kvalitāte joprojām nemazinās. Lietuvā iedarbināta trauksmes sistēma, kas informē iedzīvotājus

FOTO: Evija Trifanova/LETA

Gaisa piesārņojums no mežu ugunsgrēkiem, kas plosās Krievijā un Ukrainā, Latvijā nemazinās, tādēļ nav ieteicams nodarboties ar fiziskām aktivitātēm vai darbiem ārā. Īpaši piesardzīgiem jābūt tiem cilvēkiem, kuriem ir elpceļu saslimšanas, vēsta Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "Panorāma".

Lietuvā iedarbināta trauksmes sistēma, un ar īsziņām telefonā cilvēki apziņoti, ka no āra aktivitātēm jāizvairās vismaz līdz svētdienai, 4. oktobrim. 

Kā raidījumā "Panorāma" pastāstīja LTV laika ziņu redaktors Toms Bricis, jaunākie radītāji par gaisa piesārņojumu Latvijā rāda, ka PM10, jeb sīko cieto daļiņu, kas ir neveselīgas, kad tās ieelpo, piesārņojums gaisā palielinājies visā Latvijā.

Savukārt Rīgā un Rucavā šis daudzums pārsniedzis 100 mikrogramus uz kubikmetru, kas ir ļoti bīstama robeža.

Taču būtiski, ka šie jaunākie dati ir par piektdienu, 2. oktobri, uzsvēra Bricis, jo par sestdienu, 3. oktobri, dati Latvijā nemaz nav pieejami.

"Bet skatoties uz Lietuvu, kur informācija pienāk ik stundu, arī tur gaiss joprojām tīrāks nekļūst, un tur pat dažās vietās ir 150 mikrogrami uz kubikmetru, piemēram, Viļņā," skaidroja Bricis.

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC) novēloti, tikai 3. oktobrī, aicināja cilvēkus būt uzmanīgiem, atzīmēja Bricis. Tikmēr Lietuvā jau 2. oktobrī iedzīvotājiem tika izsūtītas īsziņas.

Kā komentēja LVĢMC Monitoringa daļas vadītāja Iveta Indriksone, salīdzinot ar situāciju Lietuvā, piesārņojuma koncentrācija Latvijas gaisa telpā ir mazāka.

"Pie Latvijas piezemē fiksētais piesārņojuma līmenis nav tādā augstā līmenī, lai mēs iedarbinātu tādu mehānismu kā iedzīvotāju informēšana," norādīja Indriksone.

Viņa arī skaidroja, ka šādi mehānismi Latvijā ir. Situācijās, kad piesārņojuma līmenis ir augsts, LVĢMC sadarbībā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, Veselības inspekciju, Valsts vides dienestu un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu pieņem lēmumu par izziņošanu.

Tomēr, kā norādīja Toms Bricis, pēc LVĢMC izstrādātās skalas par centra rīcību pie dažādiem gaisa piesārņojuma līmeņiem, šobrīd zināmais piesārņojuma līmenis kvalificēts kā "ļoti slikts" un centram būtu jābrīdina par ārkārtas situāciju, jo ikviens iedzīvotājs var sajust ietekmi un veselību.

Bricis uzsvēra, ka par šādu "brīdinājumu"" varētu tikt uzskatīta vienīgi 3. oktobrī LVĢMC izsūtītā preses relīze, kurā trūka informācijas par to, kā un atbildīgajiem dienestiem iedzīvotājiem tālāk rīkoties. Šajā ziņā Lietuvā apstākļi ir labāki, atzīmēja Bricis.

Viņš gan skaidroja, ka LVĢMC rīcību, iespējams, pamato fakts, ka “Latvijai ir novecojušas iekārtas, kas fiksē šīs PM10 daļiņas.

Līdz ar to Latvijā datus par to, kāda ir gaisa kvalitāte, mēs saņemam ar dienas novēlošanos.

2. oktobrī cilvēkiem jau bijušas pirmās sūdzības par pašsajūtu, un tikai 3. oktobra rītā – ziņojums par to, ka apstākļi var ietekmēt veselību.

Bricis norādīja – grūti prognozēt, cik ilgi turpinās ugunsgrēki Krievijā un Ukrainā, un vai tie radīs jaunu dūmu mutuļus, kas atceļos uz Latviju.

Tomēr prognozes rāda, ka vēl 4. oktobrī valdošie vēji būs nemainīgi, līdz ar to, visticamāk, gaisa piesārņojums valstī saglabāsies arī svētdien, un tikai no pirmdienas situācija uzlabosies.

Bricis arī pauda cerību, ka nākamreiz, kad šāda situācija atgadīsies, atbildīgie speciālisti skatīsies arī satelītu attēlus un modelēšanas datus, lai laicīgi brīdinātu sabiedrību.

"Rīt vēl noteikti esam uzmanīgi, izvairāmies no atrašanās ārā, noteikti no fiziskām aktivitātēm ārā, un sekojam līdzi informācijai. Es domāju, ka pirmdien jau varēsim ziņot, ka gaisa kvalitāte ir uzlabojusies," stāstīja Bricis.