Pēc plašajiem nemieriem par atkāpšanos no amata paziņojis Kirgizstānas prezidents

Kirgizstānas prezidents Sooronbajs Džeenbekovs

FOTO: Reuters/ScanPix

Pēcvēlēšanu protestu satricinātajā Kirgizstānā ceturtdien prezidents Sooronbajs Džeenbekovs paziņoja par atkāpšanos no amata, skaidrojot, ka vēlas izvairīties no jaunām milicijas sadursmēm ar protestētājiem, kas pieprasa viņa demisiju.

"Es neesmu iekrampējies varā," paziņojumā, ko publicējis viņa birojs, norādīja Džeenbekovs.

Viņš atzina, ka negrib palikt atmiņā kā līderis, kas licis lietā vardarbību pret pašu valsts pilsoņiem.

"Man miers Kirgizstānā, valsts veselums, mūsu tautas vienotība un miers sabiedrībā ir augstāks par visu,"  norādīja Džeenbekovs.

Atbilstoši likumam jauns prezidents ir jāievēl trīs mēnešu laikā pēc atkāpšanās.

Parlaments Džeenbekova paziņojumu par atkāpšanos izskatīs piektdien.

"Piektdien Biškekā valsts rezidencē "Ala Arča" notiks parlamenta ārkārtas sēde. Dienas kārtībā - prezidenta atkāpšanās. Kirgizstānas prezidenta pilnvaras pēc Džeenbekova atkāpšanās pāriet parlamenta spīkeram," teikts parlamenta preses dienesta paziņojumā.

Trešdien parlamenta spīkera amatā tika ievēlēts Kanats Isajevs, kas vada valdības atbalstītāju partijas "Kirgizstāna" frakciju.

Isajeva kandidatūru izvirzīja parlamenta vairākuma koalīcija, un balsošanā viņu atbalstīja vairums deputātu.

Uz prezidenta atkāpšanos uzstāja nule kā premjera amatā apstiprinātais opozīcijas politiķis Sadirs Džaparovs. Viņa atbalstītāji ceturtdien pie valsts rezidences "Ala Arča" izvirzīja jaunu prasību - atlaist parlamentu.

Jaunais parlamenta spīkers Isajevs ceturtdien medijiem pieļāva, ka varētu atteikties no iespējas uzņemties prezidenta amata pienākumus, jo šī sasaukuma parlamenta deputātu pilnvaru termiņš iet uz beigām.

Atbilstoši konstitūcijai parlamenta pilnvaras beigsies oktobra beigās.

Ja Isajevs atteiksies no pagaidu prezidenta amata, tas būs jāuzņemas premjerministram Džaparovam.

Vienlaikus Kremļa preses sekretārs Dmitrijs Peskovs ceturtdien pavēstīja, ka Krievija aptur finanšu palīdzību Kirgizstānai. līdz situācija nebūs stabilizējusies.

Kirgizstānas parlaments trešdien premjerministra amatā apstiprināja protestu gaitā no cietuma atbrīvoto opozīcijas partijas līderi Sadiru Džaparovu, šādi sagatavojot ceļu krīzes atrisinājumam pēc opozīcijas apstrīdēto parlamenta vēlēšanu rezultātu anulēšanas.

Džeenbekovs protestu gaitā solīja, ka pēc premjerministra un valdības apstiprināšanas atkāpsies no amata.

Kirgizstānā 4.oktobrī notika parlamenta vēlēšanas, un atbilstoši oficiālajiem rezultātiem parlamentā iekļuva četras partijas, no kurām trīs atbalsta līdzšinējo valsts galvu.

Opozīcija atteicās vēlēšanu rezultātus atzīt, izraisījās protesti.

Naktī uz 6.oktobri protestētāji ieņēma parlamenta ēku, kur atrodas arī prezidenta birojs, kā arī atbrīvoja no ieslodzījuma eksprezidentu Almazbeku Atambajevu un vairākus opozīcijas līderus, arī opozīcijas partijas "Mekenčil" ("Patriots") dibinātāju Džaparovu.

6.oktobrī Centrālā vēlēšanu komisija parlamenta vēlēšanu rezultātus anulēja.