T 25.11.2020.

Kazāks: Covid-19 krīzē gūtās mācības dēļ nākotnē daudzas piegāžu ķēdes kļūs īsākas un vienkāršākas

Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks

FOTO: Ieva Leiniša/LETA

Covid-19 krīzē gūtās mācības dēļ nākotnē daudzas piegāžu ķēdes kļūs īsākas un vienkāršākas, intervijā aģentūrai LETA atzina Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks.

"Šī krīze noteikti ir parādījusi, ka digitalizācija, robotizācija ir ļoti svarīga lieta. Tāpat šī krīze ir parādījusi robežu pārbīdi un šo ļoti garo un sarežģīto piegāžu ķēžu ievainojamību. Tas nozīmē, ka nākotnē daudzas piegāžu ķēdes kļūs īsākas un vienkāršākas," sacīja Kazāks.

Viņš minēja, ka piegāžu ķēžu koncentrēšanās ap Eiropas ražotājiem nozīmēs iespēju Latvijai, piemēram, elektrotehnikas ražošanā. "To nekādā gadījumā nevajadzētu laist garām. Tas ir jāizmanto un tas var dot mums jaunus izrāvienus," uzsvēra Kazāks.

Tajā pašā laikā Latvijas Bankas prezidents atzīmēja, ka digitalizācijas sniegtās iespējas ne visi uzņēmumi Latvijā saprot. "Tā viennozīmīgi ir problēma. Protams, ne visi to izmantos, bet es ļoti ceru, ka ražošanas produktivitātē esam sasnieguši tādu līmeni, ka uzņēmi saprot, ka ar esošajiem mehānismiem ievērojami lielāku ražības kāpumu vairs nevaram sasniegt, līdz ar to mums ir nepieciešama digitalizācija. Ceram, ka arī valsts virziens, rīcība un atbalsts būs tāds, kas mudinās uzņēmumus domāt par digitalizāciju un rīkoties," pauda Kazāks.

Viņš piebilda, ka valsts ir lielākais spēlētājs ekonomikā, īpaši vadot Eiropas fondus un "Next Generation EU" pakotni, un digitalizācija projektu atlases brīdī būtu jānosaka par prioritāti. "Tehnoloģiskās iespējas mums ir. Ja mēs tās neizmantosim, tad tās izmantos citi. Viss ir atkarīgs no mums pašiem," sacīja Kazāks.

Viņš arī minēja, ka "Next Generation EU" ir milzu iespēja. "Lielākais kritums mums ir aiz muguras, ekonomika pamazām sāk atgūties, taču "lielais stāsts" mums ir vēl priekšā. Ko es domāju ar "lielo stāstu"? Covid-19 nav nesis tikai recesiju un nepatikšanas, bet arī mudinājis valstis paskatīties uz to, kā uz iespēju. "Next Generation EU" ir milzīga iespēja, kas Latvijai ir jāizmanto, un tas ir tas "lielais nākotnes stāsts", uz kuru mums kā sabiedrībai ir nepieciešams koncentrēties. Tas ir stāsts par ilgtspēju, Eiropas Savienības un Latvijas gatavību nākotnei ar krietni augstāku produktivitātes līmeni, ar krietni augstāku dzīves kvalitātes līmeni un ar mazāk negatīvu ietekmi uz vidi. Galu galā - vide ir ļoti liela daļa no mūsu dzīves kvalitātes. Šim "lielajam stāstam" mums kā valstij ir jāpievērš krietni lielāka uzmanība," sacīja Latvijas Bankas prezidents.

Vienlaikus Kazāks atzīmēja, ka Latvijā ar virzību uz "zaļo kursu" saprot daudz šaurāk nekā Eiropā kopumā. "Ar "zaļo kursu" mēs vairāk domājam siltināšanu, vides lietas. Eiropas skatījums ir krietni plašāks, tas ir skatījums uz ilgtspēju. Tā ir gan vide, gan sociālie jautājumi, dzīves kvalitāte, mūža ilgums, veselība, izglītība, prasmes, nabadzība, kā arī ekonomika, ražīgums, kas ļauj pelnīt vairāk. Tās ir visas šīs lietas mijiedarbībā," sacīja Latvijas Bankas prezidents.

Seko Apollo arī Instagram - viss aizraujošais, skaistais un svarīgais vienuviet!

Aktuālākās ziņas