Kas ir 11. novembris - Lāčplēša diena?

CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Brīvības piemineklis.
Brīvības piemineklis. Foto: Edijs Pālens/LETA

1919. gada 11. novembrī tika gūta uzvara ne tikai pār pretinieku - pulkveža Pāvela Bermonta komandēto Rietumu brīvprātīgo armiju Rīgā -, bet arī pār neticību saviem spēkiem, neticību savas valsts nākotnei un neatkarībai. Kāpēc mēs atzīmējam Lāčplēša dienu?

Lāčplēša dienas svinēšana tika iedibināta īsi pēc 1919. gada 11. novembra - datuma, kurā Latvijas bruņotie spēki guva uzvaru pār skaitliski lielāko un arī labāk apbruņoto Rietumkrievijas brīvprātīgo armiju jeb tā saukto Bermonta karaspēku.

Latvijas armija izšķirošo uzbrukumu bermontiešiem sāka 9.novembrī, un, lai gan cīņas bija grūtas, jau 11. novembrī Bermonta karaspēks tika padzīts no Rīgas. Tiek uzskatīts, ka tieši šajās dienās izšķīrās 1918. gada 18. novembrī dibinātās Latvijas Republikas liktenis - lai gan Latvijas neatkarība bija pasludināta, valstī joprojām atradās vācu un krievu karaspēks.

Tikai 1919. gadā, kad Latvijas Brīvības cīņu laikā Bermonta karaspēks tika padzīts no Rīgas, kļuva skaidrs, ka valsts ir atguvusi un nostiprinājusi savu neatkarību.

Ar 1919. gada 11. novembri simboliski tiek datēta arī Latvijas valsts apbalvojuma - Lāčplēša Kara ordeņa - izveide. Lāčplēša Kara ordeni, kura devīze ir "Par Latviju", piešķīra Latvijas armijas karavīriem, bijušo latviešu strēlnieku pulku karavīriem, kā arī ārzemniekiem, kuri piedalījās Latvijas Brīvības cīņās vai sniedza ieguldījumu un sekmēja Latvijas valsts nodibināšanu. Kopumā tika pasniegti 2146 Lāčplēša Kara ordeņi.

"Lāčplēša diena ir Latvijas armijas lielākās militārās uzvaras diena. Ik gadu 11. novembrī mēs godinām Latvijas kareivjus, kuri Neatkarības karā nosargāja jauno Latvijas valsti," dienu pirms svētkiem, 10. novembrī, video uzrunā, sveicot Latvijas pilsoņus Lāčplēša dienā, teica Levits.

Viņš uzsvēra, ka apstākļi, kādos tolaik cīnījās armija, bija bargi, pat bezcerīgi - Latvijas zeme bija izpostīta, plosījās slimības un bads. Tomēr sapnis par Latviju tika piepildīts.

"Arī mums, pārvarot šī laika grūtības, jābūt ar stipru gribu, savstarpēji atbildīgiem un vienotiem. Tāpēc Lāčplēša dienas gaismiņas šogad iedegsim katrs savas mājas logā!

Uzvaras atceri izdzīvosim sevī un kopā ar tuvākajiem! Ar pateicību sirdī pieminēsim tos, kuri cīnījās par Latviju," teica Valsts prezidents.

Rīgas dome aicina iedzīvotājus svētkus atzīmēt atbildīgi, ievērojot visas epidemioloģiskās drošības prasības, tādējādi saudzējot savu un līdzcilvēku veselību.

"Šogad godināšu Latvijas brīvības cīnītājus un citus karavīrus, iededzot svecīti savas mājas logā. Nepulcējoties ārtelpā, mēs atbalstīsim tos cilvēkus, kuri šodien atrodas frontes pirmajās līnijās, cīnoties pret Covid-19 izplatību Latvijā - medicīnas nozares darbiniekus," norādīja Rīgas mērs Mārtiņš Staķis.

Viņš uzsvēra, ka arī viņa vecvectēvs bija Latvijas armijas virsnieks, un kopā ar ģimeni Lāčplēša dienā viņš katru gadu gājis nolikt svecītes 11. novembra krastmalā. 

"Šis gads būs atšķirīgs, bet tas nemazina 11. novembra svarīgumu. Aicinu pārrunāt Brīvības cīņu nozīmi, un piemiņas svecītes iedegt savu māju logos. Svinēsim atbildīgi," aicināja Staķis.

Tos, kuri 11. novembra vakarā bija plānojuši doties pie Rīgas pils mūra, lai tradicionāli aizdegtu svecītes varoņu piemiņai, pašvaldība aicina rūpīgi pārdomāt šāda apmeklējuma nepieciešamību. 

Tāpat dome aicina rūpīgi izplānot savu apmeklējuma laiku un veidu, lai maksimāli tiktu ievēroti valstī noteiktie ierobežojumi sakarā ar Covid-19 izplatību, noteikti lietot sejas aizsargmaskas.

Šogad nav plānots slēgt satiksmei 11. novembra krastmalu, kā tas tika darīts iepriekšējos gados, rēķinoties ar lielo apmeklētāju skaitu. Cilvēku plūsmu pie pils mūra uzraudzīs pašvaldības policija, kura nepieciešamības gadījumā regulēs transporta satiksmi.

Seko mums arī Instagram un uzzini visu pirmais!  

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu