Psihoterapeits: Ja cilvēks tic sazvērestības teorijām, tad zinātnieku skaidrojumi viņa viedokli nemainīs (2)

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: PERO studio/Shutterstock

Ja cilvēks tic sazvērestības teorijām, tad zinātniskas metodoloģijas skaidrošana viņa viedokli nemainīs, šodien konferencē "Kādēļ ir grūti uzticēties valdības viedoklim un lēmumiem krīzes situācijā?" sacīja Rīgas Stradiņa universitātes Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas docents Artūrs Utināns.

Viņš pauda viedokli, ka zinātniski fakti neiedarbojas, jo zinātnieki, konspirologu skatījumā, ir uzpirkti. "Tas notiek īpaši tajos gadījumos, kad valdības un ekspertu viedokļi sakrīt, vai izskatās, ka sakrīt," viņš sacīja.

"Cilvēkiem ir lielāka tendence uzticēties savas grupas pārstāvjiem, jo mēs esam auguši grupās gadsimtiem, proti, parasts cilvēks negribēs ticēt bagātajam sabiedrības loceklim, bet uzticēsies savam kaimiņam," teica Utināns.

Psihoterapeits izcēla piecas sazvērestību ideju piekritēju domāšanas kļūdas, kā pirmo kļūdu viņš izcēla to, ka viņiem piemīt zināšanu ilūzija, proti, pārliecība, ka viņi labi orientējas ļoti sarežģītos daudzpakāpju cēloņsakarībās un notikumos.

Kā otru problēmu viņš uzskata apstiprinājuma aizspriedumu, kad domāšana fokusējas tikai uz tiem faktiem, kas apstiprina pārliecību, ignorējot pretējus faktus, bet trešā kļūda ir tad, kad cilvēks noliedz faktus, kuri saka par labu "aizdomās turamajam".

Ceturtā kļūda sazvērestības piekritējiem ir pārliecība, ka ir iespējams tik viltīgs un tālredzīgs manipulatīvs plāns, kurā iesaistās vairāki profesijas pārstāvji, tostarp zinātnieki, žurnālisti un ministriju ierēdņi.

Kā pēdējo kļūdu viņš norādīja pārliecību, ka aiz katra sociāli svarīga notikuma ir kāda tīša ļauna griba, un nekas šajā pasaulē nenotiek tāpat vien.

Jau ziņots, ka Covid-19 izplatības ierobežošanai valstī no 9.novembra līdz 11.janvārim izsludināta ārkārtējā situācija un noteikta virkne ierobežojumu.

Komentāri (2)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu