Kā jūtas kaķis, kuram Latvijā konstatēja Covid-19? Kādi bija simptomi?

Ilustratīvs attēls.

FOTO: Maija Zara/LETA

Februāra sākumā Latvijā pirmo reizi inficēšanās ar Covid-19 tika atklāta kaķim, turklāt vēl vairākiem kaķiem tika atrastas koronavīrusa antivielas. Covid-19 inficētais ķepainis vēlāk tika aizvests uz Igauniju. Portāls "Apollo" noskaidroja, kāds ir kaķa tagadējais veselības stāvoklis un kādi bija viņa Covid-19 simptomi. 

2. februārī Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē Veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis atklāja, ka Latvija ir pirmā valsts šajā Eiropas daļā, kad kaķim atklājusi inficēšanos ar Covid-19.

"Kaķis jau ir aizceļojis uz Igauniju," 2. februārī sacīja Dumpis, piebilstot, ka tas viss bija noticis nesen. Infektologa sēdē rādītajā prezentācijā bija teikts, ka no kaķiem ievāktie paraugi ir testēti 31. janvārī. Kopumā paraugi bija ievākti no 240 kaķiem, no kuriem daļa bijuši Covid-19 pozitīvo mājsaimniecību mājdzīvnieki.

Tāpat viņš skaidroja, ka Latvijai ir attīstīta spēja atrast Covid-19 ūdelēs, piebilstot, ka 1. februārī Polijā tika atrastas ar Covid-19 inficētas ūdeles.

"Mūsu metodes ir praktiski pielietojamas, ja gadījumā rodas problēmas ar Covid-19 dzīvniekiem," sacīja eksperts.

Kaķi tika testēti pētījuma ietvaros. Tas īstenots valsts pētījumu programmas "Covid-19 seku mazināšanai" laikā.

Kā jūtas Covid-19 inficētais kaķis?

Portāls "Apollo" sazinājās ar Veterinārmedicīnas fakultātes dekānu, Dr.med.vet. Kasparu Kovaļenko, kurš piedalījās šajā pētījumā. Viņš informēja, ka kaķis tagad jūtas labi.

Kovaļenko informēja, ka kaķim parauga ņemšanas laikā bijusi viegla depresija - viegla nomāktība. Citu klīnisku pazīmju kaķim nebija. 

Speciālists arī informēja, ka kaķis devies uz Igauniju, jo tur uz turieni pārcēlušies ķepaiņa saimnieki. 

"BIOR": Nav pierādījumu par Covid-19 izplatību kaķu starpā vai no kaķiem uz cilvēkiem

Patlaban nav pierādījumu tam, ka Covid-19 varētu izplatīties no viena kaķa uz otru vai no kaķa uz cilvēku, aģentūrai LETA sacīja pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskajā institūta "BIOR" institūta direktors Aivars Bērziņš.

Bērziņš uzsvēra, ka trauksmei nav pamata, jo kaķa inficēšanās ar Covid-19 nerada briesmas cilvēkiem. Tomēr mājsaimniecībās, kurās ir Covid-19 pozitīvi slimnieki, būtu jāievēro visi drošības pasākumi ne tikai attiecībā pret cilvēkiem, bet arī Covid-19 uzņēmīgām dzīvnieku sugām.

Tāpat viņš uzsvēra, ka cilvēkiem nevajag uzskatīt, ka tādēļ mājdzīvnieks ir lieks vai būtu jāatdod patversmē. Mājdzīvnieku joprojām var turēt mājās, bet cilvēkiem ir jāievēro visi Slimību profilakses un kontroles centra higiēnas un epidemioloģiskās drošības pasākumi. Ņemot vērā pašreizējo epidemioloģisko situāciju valstī, Bērziņš arī aicināja kaķu īpašniekus nevest masveidā mājdzīvniekus pie vetārstiem.

Bērziņš atklāja, ka par dzīvnieku saslimšanu ar Covid-19 ziņo valstis visā Eiropā, tomēr kopumā šādu ziņojumu nav daudz. Zināms, ka kaķi un ūdeles var saslimt ar Covid-19, tomēr tieši ūdelēm inficēties esot vieglāk. Ja par ūdeļu inficēšanos ar Covid-19 ir ziņojušas jau vairākas Eiropas valstis, par kaķiem šādu ziņu esot mazāk. Pēc Bērziņa paustā, šādi ziņojumi līdz šim nav saņemti Austrumeiropā, bet tikai Rietumeiropā.

"Mēs redzam, ka ik pa brīdim kāda valsts ziņo par kādu atsevišķu gadījumu, bet tā nav tendence," par kaķu inficēšanos ar Covid-19 sacīja eksperts.

Reizē viņš norādīja, ka dzīvnieku inficēšanās ar Covid-19 gadījumos tieši cilvēks ienes šo infekciju. Piemēram, ja saslimušais ir ilgstoši kontaktā ar savu kaķi.

Pēc viņa paustā, Covid-19 simptomi kaķiem ir līdzīgi kā cilvēkiem.

Šāds atklājums noticis valsts pētījumu programmas veikto projektu laikā.

Seko Apollo arī Instagram - viss aizraujošais, skaistais un svarīgais vienuviet!