P, 15.08.2022.

"de facto": Ventspils dome grib Lembergam sagādāt datoru mēra pienākumu pildīšanai no cietuma

Apollo.lv
"de facto": Ventspils dome grib Lembergam sagādāt datoru mēra pienākumu pildīšanai no cietuma
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 17
Notiesātais Ventspils domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs, kuram piesprieda piecu gadu cietumsodu, mantas konfiskāciju un 20 000 eiro sodu, tiek apcietināts tiesas zālē pēc tiesas sprieduma pasludināšanas Rīgas apgabaltiesā.
Notiesātais Ventspils domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs, kuram piesprieda piecu gadu cietumsodu, mantas konfiskāciju un 20 000 eiro sodu, tiek apcietināts tiesas zālē pēc tiesas sprieduma pasludināšanas Rīgas apgabaltiesā. Foto: Edijs Pālens/LETA

Aivara Lemberga partijas "Latvijai un Ventspilij" pārstāvji uzskata, ka Lemberga apcietināšana saistīta ar gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām, sola viņu virzīt kā pirmo numuru savā vēlēšanu sarakstā. Tikmēr KNAB izskata iespējamu gadījumu, kad pašvaldības resursi tika izmantoti, lai nodrošinātu komfortu no pienākumu pildīšanas atstādinātajam Ventspils mēram, vēsta LTV raidījums "de facto".

 

Lai gan pats Aivars Lembergs apgalvoja, ka savai apcietināšanai tiesas zālē bijis gatavs, viņa politiskajiem līdzgaitniekiem šāds lēmums esot bijis šokējošs. Tomēr gan Ventspils pilsētas dome, gan Lemberga vadītā partija Latvijai un Ventspilij (LunV), gan sadarbības partnere Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS) visai ātri paspēja nokritizēt spriedumu vai vismaz tiesas piemēroto drošības līdzekli.

LunV kontrolēto domi nesamulsināja pat KNAB veiktās izmeklēšanas darbības, kas, kā ziņo Latvijas Televīzijas raidījums "de facto", saistītas ar Lemberga privātajām vajadzībām izmantoto pašvaldības policijas luksusauto.

Partijas vadība jau paudusi, ka Lemberga atkārtoto kandidēšanu uz mēra amatu nekavēs arī cietums.

Pirms mēneša Aivars Lembergs publicēja no kolēģiem saņemto vārda dienas apsveikumu – video, kurā viņu sveica dažādu domes struktūru pārstāvji. Video izmantotā mirkļbirka #ViensParVisiemVisiParVienu un vēriens gan ļauj domāt, ka sveikšana vārda dienā bijusi kā iegansts sava veida attālinātai izvadīšanai pensijā. Vēlāk šo pašu trīs musketieru saukli izmantoja arī Lemberga sieva, to pievienojot sociālo tīklu ierakstiem par Ventspils mēra atbalstam sarīkoto piketu pie Kurzemes rajona tiesas Ventspilī.

Savukārt

īsu brīdi pēc Rīgas apgabaltiesas sprieduma pasludināšanas Ventspils pilsētas domes mājaslapā parādījās tiesu nosodošs paziņojums.

"de facto" noskaidroja, ka tas tapa, "LunV" deputātiem sazinoties "WhatsApp" čatā. Lemberga partijas deputāti esot vairākumā, tāpēc drīkstēja izlemt šādi paust domes viedokli, uzskata Ventspils vicemērs Jānis Vītoliņš (“LunV”): “Spriedums, mūsuprāt, ir pārsteidzošs un absolūti nesaprotams. Vismaz mums, politiskās partijas “Latvijai un Ventspilij” deputātiem. Jo iet runa par notikumiem deviņdesmitajos gados, par biznesa strīdiem, un mums nav skaidrs, kādēļ šinī gadījumā acīmredzot mūsu domes priekšsēdētāja pretinieki – tur tādi cilvēki kā toreizējie naftas biznesmeņi Krastiņš, Kokalis, Gulbis – ir bijuši veiklāki un viņu liecībām tiesa ir noticējusi vairāk.”

Lemberga vadītās partijas deputāti arī publiski izvirzīja pieņēmumu, ka viņam piemērotais apcietinājums izdarīts ar mērķi nepieļaut Ventspils mēra piedalīšanos gaidāmajās pašvaldības vēlēšanās.

Lembergs sprieduma dienā par saviem vēlēšanu plāniem gan vēl nerunāja: "Nu šobrīd, jūs saprotat, tas nav galvenais jautājums un saraksti jāiesniedz no kāda 7.marta (patiesībā no 17.marta). Tā ka – tāpēc arī tā steidzas, lai spriedums būtu līdz deputātu kandidātu saraksta iesniegšanai. Nu viss ir paspēts."

Jau pēc sprieduma pasludināšanas "LunV" sāka stāstīt, ka Lembergam pirmo numuru sarakstā bija izlemts piešķirt jau 11.februārī. Tiesas lēmums par Lemberga apcietināšanu viņa partijas biedriem bijis negaidīts. Steigā sasauktā partijas valdes sēdē apmeklētājiem slēgtajā Ventspils pašvaldības kultūras centrā otrdienas vidū sapulcējās gandrīz visa partijas spice – Lemberga vietnieki, domes deputāti, pašvaldības iestāžu vadītāji.

Vienlaikus gan attālinātajā Saeimas sēdē, gan partijas valdes sēdē Ventspilī piedalījās abi partiju pārstāvošie parlamentārieši Gundars Daudze un Jānis Vucāns, kuri pēc sanāksmes aizsteidzās, lai, kā vēlāk skaidroja Daudze, pagūtu pieslēgties e-Saeimas portālam pirms svarīgiem balsojumiem.

Kā īpaši uzaicināts eksperts sēdē piedalījās arī jurists Artis Stucka, kurš savulaik bijis gan "zaļzemnieka" Ulda Auguļa padomnieks Satiksmes ministrijā, gan Lemberga advokāts atsevišķās tiesvedībās. Tā dēvēto “Rīdzenes” sarunu parlamentārās izmeklēšanas komisijā Lembergs izvairījās no skaidras atbildes par to, vai Stucka ir viņam piegādājis kādus dokumentus no Satiksmes ministrijas. Stucka “de facto” atteicās skaidrot, kāpēc ieradies, aizbildinoties, ka neesot publiska persona.

"de facto" zināms, ka tieši Stuckas skaidrojums iedrošinājis LunV no sava lēmuma – likt vēlēšanu saraksta galvgalī Lembergu – neatkāpties. No partijas vadītāja pirmā vietnieka, Ventspils vicemēra Gunta Blumberga teiktā noprotams, ka tas nemainīsies arī tad, ja līdz sarakstu iesniegšanas brīdim Lembergs paliks apcietinājumā :

"Mēs liekam viņu jau sarakstā kā pirmo numuru un kā mēra kandidātu, kā domes priekšsēdētāja kandidātu.

Es vismaz uzskatu, tā mēs liksim, tā mēs esam nolēmuši." Vaicāts, vai tas notiks arī gadījumā, ja Lembergs joprojām būs apcietinājumā, Blumbergs pauda: "Mēs ceram, ka mēs panāksim, ka nebūs cietumā."

Pirmais LunV mēģinājums sekoja jau drīz – frakcijas deputāti sasauca domes ārkārtas sēdi, kurā ar pozīcijas balsīm tika nobalsots par vēstuli Augstākās tiesas priekšsēdētājam ar aicinājumu atcelt Lembergam piemēroto apcietinājumu. Šonedēļ vairākās Ventspils pašvaldības iestādēs arī nonāca veidlapas ar tekstu Lemberga atbalstam – vicemērs Vītoliņš "de facto" gan pauda pārliecību, ka iniciatīvas autors neesot neviens no domes.

LunV deputāti arī secinājuši, ka, tiesai atceļot Lembergam iepriekš piemēroto drošības līdzekli – liegumu pildīt Ventspils domes priekšsēdētāja pienākumus, viņam šī amata pienākumu tagad obligāti jāsāk pildīt. "Kā viņš praktiski to var izdarīt, mums nav skaidrs, bet mēs neapšaubāmi esam gatavi viņam nodrošināt vajadzīgo arī aprīkojumu, datoru un visu pārējo, lai viņš varētu vismaz daļēji, vismaz kaut kādā veidā, kā tas praktiski būs iespējams, iekļauties domes darbā," Ventspils domes preses konferencē pauda vicemērs Vītoliņš.

Neilgi pēc sprieduma ar atbalsta vēstījumiem steidza dalīties arī Zaļo un Zemnieku savienība. Neviens no apvienības līderiem, kas savulaik solīja, ka draugus nelaimē nekad nepametīs, pie Rīgas apgabaltiesas nama atbalstīt savu ilggadējo premjera amata kandidātu neieradās. Tomēr bijušais ZZS Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis apgalvo, ka Lembergam tic joprojām – arī pēc notiesājoša pirmās instances sprieduma: "Joprojām, manuprāt, Aivars Lembergs ir viens ļoti tāds sabiedrībā arī augstu vērtēts cilvēks, atsevišķā sabiedrības grupā. Sagaidīsim vēl spriedumu, sagaidīsim lēmumus, kas sekos vēlāk, bet līdz tam brīdim nekas mūsu izpratnē nemainīsies. Vismaz manā."

Tikmēr tagadējais

ZZS vadītājs un Zaļās partijas priekšsēdētājs Edgars Tavars arī uzsver, ka šobrīd ZZS ir bažas, ka Lemberga apcietināšana tiesas zālē varētu būt politiski motivēta izrēķināšanās.

Vai spriedums ietekmēs ZZS nākotnes sadarbību ar Ventspils partiju? Tavars atgādina, ka vēl līdz galam nav izrunāts pat jautājums par Zaļās partijas un Latvijas Zemnieku savienības veidotās apvienības likteni: "Par 14.Saeimu, par dalības formu un veidu šobrīd nevaru komentēt neko, publiski viennozīmīgi nē. Kur nu vēl – kurš būs mums premjera amata kandidāts."

Tieši "de facto" intervijas ar Tavaru laikā publiski parādījās ziņas par Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) aktivitātēm Ventspilī. Šī lieta varētu būt kārtējais spilgtais pierādījums tam, kā

pašvaldības resursi tika izmantoti, lai nodrošinātu komfortu no pienākumu pildīšanas atstādinātajam Ventspils mēram Lembergam.

"de facto" zināms, ka KNAB pēta Ventspils pašvaldības policijas pērnvasar par 57 tūkstošiem eiro nopirktā mazlietotā luksusa klases auto "Audi A8L" lietošanu. 

Ventspils domes opozīcijas deputāti, kas publiski pauduši aizdomas, ka auto nodots Lemberga privātajām vajadzībām, nesen video fiksēja to, kā Lembergs uz tiesas namu Ventspilī ierodas, stūrēdams šo auto. Trešdien KNAB viesojās ne vien Ventspils domē, bet arī pašvaldības policijā, kas ir oficiālā Lemberga izmantotā auto īpašniece, zināms "de facto".

Kriminālprocess sākts par dienesta pilnvaru ļaunprātīgu izmantošanu, proti, pašvaldības līdzekļu izmantošanu privātu vajadzību nodrošināšanai, radot pilsētai vismaz 50 tūkstošu eiro mantisku kaitējumu. Tiesības uz aizstāvību lietā ir kādai pašvaldības policijas amatpersonai, liecina "de facto" rīcībā esošā informācija. Ventspils pašvaldības policijā uz “de facto” jautājumiem par KNAB veiktajām darbībām iestādē neko neatbildēja.

Savukārt vicemērs Vītoliņš dienu pirms KNAB ierašanās Ventspilī par "de facto" jautājumu, vai Lembergam personīgai lietošanai ir nodota pašvaldības policijas automašīna, vien pasmējās: "Nezinu, par ko jūs runājat. Vai viņš brauca ar kādu... Es zinu, ka viņš brauc ar savu mašīnu, bet šos jautājumus jūs varat uzdot viņam. Nu, kad jums tāda iespēja būs, tad uzdosiet."

 
Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu