P 12.04.2021.

Bruknas muižas lietu lūdz izvērtēt novadu administratīvajām komisijām

Bruknas muižas parks

FOTO: Ieva Leiniša/LETA

Valsts policija (VP) nosūtījusi izskatīšanai pašvaldību administratīvajām komisijām administratīvo pārkāpumu lietas par iespējamo fizisko un emocionālo vardarbību pret vairākiem bērniem Bruknas muižā, aģentūru LETA informēja VP Zemgales reģiona pārvaldes pārstāve Dace Kalniņa.

Policijas Bauskas iecirknī ir pabeigta izmeklēšana administratīvo pārkāpumu procesos par iespējamo fizisko un emocionālo vardarbību pret vairākiem bērniem biedrībā "Kalna svētību kopiena". Administratīvo pārkāpumu lietas ir nosūtītas izskatīšanai Bauskas novada un Vecumnieku novada domes administratīvajām komisijām.

Saistībā ar diviem administratīvajiem procesiem par informācijas nesniegšanu, biedrībai "Kalna svētību kopiena" un nodibinājumam "Saknes un spārni" neatbildot uz VP nosūtītajiem pieprasījumiem, pieņemti lēmumi par soda piemērošanu. Kalniņa pašlaik nevarēja komentēt sodu apmērus, jo abas organizācijas ir pārsūdzējušas policijas lēmumus.

Savukārt resoriskās pārbaudes materiāli par iespējamajiem tiesību normu pārkāpumiem saistībā ar noslēgto līgumu un pakalpojuma sniegšanu vienam bērnam ir pārsūtīti pēc piekritības izskatīšanai un lēmuma pieņemšanai Labklājības ministrijai.

Jau ziņots, ka par iepriekš sākto administratīvā pārkāpuma procesu saistībā ar iespējamo vardarbību pret nepilngadīgu personu Bruknas muižā VP ir pieņemts lēmums lietu nosūtīt izskatīšanai Bauskas novada domes administratīvajai komisijai. Taču pašvaldībā neizpauda, kāds lēmums pieņemts lietā par iespējamo vardarbību.

Tāpat par iespējamiem likumpārkāpumiem Bruknas muižā, kur saimnieko biedrībā "Kalna svētību kopiena", sākti vēl četri administratīvā pārkāpuma procesi.

Viens no administratīvā pārkāpuma procesiem sākts par fizisko un emocionālo vardarbību pret vairākiem bērniem, viens - par emocionālo vardarbību pret vairākiem bērniem un divi par biedrības "Kalna svētību kopiena" un nodibinājuma "Saknes un spārni" informācijas nesniegšanu, neatbildot uz VP nosūtītajiem pieprasījumiem.

Vienlaikus, pamatojoties uz no Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) saņemto informāciju par iespējamajiem tiesību normu pārkāpumiem saistībā ar pakalpojuma sniegšanu vienam bērnam un noslēgto līgumu, sākta vēl viena resoriskā pārbaude par iespējamajiem biedrības "Kalna svētību kopiena" tiesību normu pārkāpumiem Bruknas muižā.

Biedrībā "Kalna svētību kopiena" VBTAI kopā ar Tiesībsarga biroja pārstāvi konstatēja, ka bērni tikuši nodarbināti lauku darbos no desmit līdz 12 stundām dienā bez iespējas saņemt medicīnisko palīdzību un, pārkāpumu gadījumā tiekot sodīti ar pārtikas devu ierobežošanu.

Pats kopienas vadītājs, priesteris Andrejs Mediņš noliedzis lielāko daļu pārkāpumu. Pēc viņa paustā, kāds tētis esot izdomājis konstatētos pārkāpumus, lai atriebtos par to, ka no Bruknas tika "izmests" viņa bērns, tāpēc šis incidents ir sācies.

Prāvests norādīja, ka Bruknas muižā dzīvojošajiem jāievēro ļoti stingri noteikumi un liela disciplīna, tomēr, ja viņus tas neapmierina, viņi jebkurā brīdī drīkst kopienu pamest. Viņš apgalvoja, ka neredz iemeslu sevi attaisnot, jo apsūdzības neesot nedz izmeklētas, nedz noskaidrotas, bet viņš sabiedrības acīs jau esot "baigā cūka", un to viņš pieņemot ar "lielu mīlestību".